Sonunda Android'den bıktılar!

İlgi gören mobil oyunları geliştiren firma, en sonunda Android'e fena patladı...

Popüler oyun Battleheart'ın geliştiricsi Mika Mobile, bloglarında artık Android'i desteklemeyeceklerini açıkladı. Neden ise, zamanlarının yüzde 20'sini farklı Android cihazlara ayrı ayrı güncelleme yapmak için ayırmak zorunda olmaları ve bunun meyvesini alamamaları.

Google'ın yeni aldığı 50 MB'dan daha büyük uygulamaları destekleme kararı da bunda etkili mi bilinmez. Sonuçta gerçek APK dosyaları 50 MB'la sınırlı olsa da, geliştiricilere ekstra 2 GB daha alan sağlanabiliyor.

Mika Mobile ise bu gelişmenin güzel olduğunu belirtse de, iş açısından pek getirili olmadığını savunuyor. Mika Mobile gerekçeler olarak, oyunun geliştirilmesini bir kenara bırakıp, değişik shader, doku formatları ve değişik cihazlardaki değişik donanımlara veya yeni çıkan telefonlara uygulamanın uyarlanmasıyla daha çok zaman kaybettiklerini belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Haklilar ama napsınlar :)

Bu yüzden iOS bir adım önde işte.Bunu anlayan iPhone farkını anlamış demektir.

Adamlar bu konuda sonuna kadar haklı. Ben de Android uygulama geliştiricisiyim ve aynı endişeleri taşıyorum herkes gibi. Android için çok kaliteli oyunların ve uygulamarın geliştirilmemesinin tek sebebi de bu, yani bu işletim sistemini kullanan cihazların donanımsal farklılıkları. Herkes uygulamadan faydalansın diye 4 çekirdekli işlemciye sahip süper bir cihaz ile tek çekirdekli sıradan bir cihaz aynı kefeye konulmak zorunda. Fakat IOS'da tek cihaz, tek işletim sistemi var ve geliştiricilerin dert edeceği bir durum yok. Kısacası Android'in de belli bir standartlara sahip olması gerekiyor. Aksi halde böyle haberleri görmeye devam edeceğiz.

adam haklı beyleer

Bu yüzden Android 4.0 çıktı beyler

android boş ios a gel sende coş... :)

adamlar yeni ürün mü sürecekler yoksa çıkardıları ürünü 20 farklı cihaza entegrasyonu ile mi uğraşcaklar ilk günden beri ios u bu konu yüzünden tercih ediyorum ha bide ios dan geliştiriciler her zaman çok daha ii kar ettiklerinide unutmayalım

benim anlamdığım tek bi işletim sistemi yapsalar zırt pırrt yenilemeden mesela windows gibi aynı işletim sistemini kullanan farklı konfigrasyonlarda bir sürü pc var ama yaızlımı desteklemsi yada desteklememsi donanıma bağlı olsa olmuyo mu arayüzyle de telefon şrirketleri uraşsın dursun yavaşlamalı ve sabitlemeli artık android

Android tel alıyorsun 1 yıl sonra hiç bir şeye gücü yetmez oluyor. Kusura bakmayın ama cart curt telefon değiştirirken zarar edilen para iphone'un fiyatını koyup geçiyor. Fiyatı nedir bilmiyorum ama şimdi 4s alsam ios 6 yı da 7 de kesin destekler kafadan 3 yıl rahat kullanırım hemde güncel olarak. SG III alsam 6 ay geçmeden yeni model duyurulur, android 5'i desteklemez, bazı oyun ve programlar uyumsuz olur, sonra çerez parasına satarız.

umarım herkes bırakır android'i.

Dağılın adam haklı...

aynı oyunun birkaç sürümünü çıkaranlar var.ki bunun zor olduğunu düşünmüyorum. iPhone fanlarına sesleniyorum!

Adam haklı dağılın beylerrr...

Beceremedik demiyorlar da uzun iş diyorlar, geçin bunları...

telefon amacından uzak bir iş bence ne haklılar ne haksızlar

Elmaci güzelleri yine herzamanki gibi kiskançliklarindan ne yazacagini bilmiyor

para kazanmak istiyorsan çalışcaksın arkadaş. sana zorla oyun sattıran yok. yapmazsan yapma alla alla :)

NE ALAKASI VAR YA. DİĞER OYUNLAR BÜTÜN CEPLERDE NASIL ÇALIŞIYOR PEKİ ?? BUNU AÇIKLASINLAR ÖNCE

BECEREMEDİK DEMİYORLARDA YOK CİHAZLAR FARKLI BIDI BIDI

"Ağzı olan konuşuyor" diye boşa dememişler. eğer bi yazılım yaptı isen ve o yazılım her telefonda çalışıyor ise yazcağın uygulama da her andoridde calısmalı admalar haklı. siz hiç windowsa program geliştirip de her pc modeline özel kodlama gerektiğini duydunuz mu? bi kere yazarsın uyum sorunu omladan çalışır. Android çatırdıyor olan bu. win malesef boşlugu kapatmakta cok da ii değil elma da malum sadece kendi arabasında calısaan benzin gibi. Du bakalm html5 mobil dünyada ilginç faydalar sağladı belki uygulama uyum ve adaptasyon sornunu html5 çözer belki.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir