Sonunda DVD efsanesi de çöküyor mu?

Son birkaç yıldır hayatımızın vazgeçilmezi olan bir teknoloji daha yolun sonuna geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
DVD satışları ABD'de yüzde 20 düştü!
DVD satışları ABD'de 2011'in ilk çeyreğinde yüzde 20 düştü

Düşen DVD satışları, DVD'lerin yok olmaya bir adım daha yaklaştığını ortaya çıkarttı. Hollywood ticaret grubu Digital Entertainment Group'a göre ABD'deki DVD satışları, 2011'in ilk üç ayında 2010'un ilk üç ayına kıyasla yüzde 20 düştü.

Grup, bu düşüşü Paskalya bayramının zamanlamasına ve 2011'in başlarında 2010'da olduğu gibi etkili DVD yayımlarının eksikliğine bağladı. DVD satışlarının düşmesine rağmen DVD'lerini hala seven bir kitlenin varlığından da bahseden grup Amerikanların yüzde 75'inin alternatif izleme yöntemleri yerine hala DVD'leri ve Blu-ray diskleri tercih ettiğini söyledi.

Yüzde 20'lik bu düşüşe rağmen DVD satışları çeyrek içerisinde 2 milyar dolarlık bir gelir sağladı. Akış dışındaki dijital alımlar ve videolardan sağlanan gelir ise 600 milyon doların biraz üzerinde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Artık TV'lerde bile USB desteği var. İnsanlar videosunu, filmini atıp izliyor direk. CD, DVD, Blu-Ray yakın zamanda biter bu gidişle.

Normaldir. Artık oyunlar vs. internet ortamında satışa çıkartılıyor.

Bence Abd tek başına kıstas değil çünkü abd dışında tonla ülke var dvd nin satıldigi, kaldı ki abd de internet hızı çok gelişmiş online varken neden dvd alsınlar? Bu durum dvd nin öldüğünü mü gösterir?

daha bi 10-15 yıl var dvd nin ömrünün tükenmesine

DVD satışları yok mu olur? Bizde hala 9-10 liraya şıkır şıkır VCD üretiyorlar, satıyorlar. DVD fiyatına VCD satılıyor bu topraklarda. Laf arasında yeri geldiğinde kaç kişiye bundan bahsettiysem "buna mı takıldın" diye yelleniyor millet. Sen ne DVD yok olmasından bahsediyorsun Chip.

nerde öldü...hala en ucuz ve kolay depolama alanı ...daha var en az 8 yıl buraya yazıyorum...

Blu-Ray satışları aynı zaman dilimine göre kıyasla ne kadar oranda değişti?

devir usb bellek devri ben arabamda bile kullanmıyom dvd çoğu insan kullanmasını bilmiyor usb arabalarda o yüzden az da olsa talep var.

Hele bi CD tarih olsun bakalım. Daha disketler bile raflardan yok olmadı.

Bence daha uzun yol var ölmesine...

ne ölmesi günde 8 dwd yazıyorum bir haftada 50 adet tüketir oldum :D:D onu söleyen yanımda gelsin

ben paraya takıldım, 3 ayda 2 milyar $
bir de korsan olmasa...

dvd bitebilir belki ama blurayler yeni basliyor, icerigine görede fiyatlari gayet makul.

cd ve dvd kadar ucuz ve geniş depolama alanı sunan bir medya alanı yapılana kadar DVD ve CD tarihn olmaz, olamaz.

Daha Vcd ölmedi Türkiyede Dvd mi ölecek en az 4 5 senesi daha var bence ölmesine yurtdışıyla kıyaslamak yanlış olur Tüm Avrupa ve Amerika Blu Raye geçti de ondan satışlar böyle düşüş gösterdi.Ama ülkemizde sanmıyorum Dvd ölsün.Ne zaman Blu Ray tam oturur ancak o zaman belki oda 4 5 sene daha sürer

Tabi pek çok gelişmiş ülkede korsan olarak indirilen film veya müzikler için çok ağır cezalar mevcut.Oradaki adam boş dvd'yi ne yapsın.En ucuz alternatif Abd'de streaming yani Netflix gibi hizmetler.

Sen de yorum yaz