Spartan'ın mobil arayüzü göründü!

Microsoft'un Windows 10'a özel yeni web tarayıcısı, cepte nasıl görünecek? İşte böyle...

  • Zeynel A. Öztürk
Spartan'ın mobil arayüzü göründü!

Microsoft'un Windows 10'u tüm dünyaya gösterdiği etkinlikte dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi, "Project Spartan" kod adlı yeni web tarayıcısıydı. Microsoft, tarayıcının tüm özelliklerinden bahsetmese de, Spartan hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağladı.

Microsoft, Çarşamba günü yapılan etkinlikte Spartan'ın tüm Windows 10 cihazlarıyla çalışacağını ve yeni bir rendering motoruyla geldiğini doğruladı. Firma, web tarayıcısının kurumlar için eski sitelere yönelik desteği IE11 motoruyla sağlayacağını, bu motorun ihtiyaç duyulduğunda kullanılacağını söyledi.

Microsoft'un gönderisinden Spartan'ın yeni motorunun modern web için geliştirildiği ve geriye yönelik desteği bir kenara bıraktığı anlaşılıyor. Tarayıcı, gerektiğinde eski siteleri işleyebilse de bu durumda yeni performans geliştirmelerini kaybetmiş oluyorsunuz.

Microsoft, daha önce sızıntılarda duyduklarımızı doğrulayarak Spartan'ın Windows 10'un varsayılan web tarayıcısı olacağını söylüyor. Yukarıda ise web tarayıcısının mobil arayüzünü, koyu ve açık renkli temalarını görüyorsunuz.

Spartan henüz geliştirme aşamasında olduğundan, Windows 10 Technical Preview çıkana kadar herkese açık olarak sunulmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Adres çubuğu eskisi gibi altta olsa daha iyi olurdu.

yorum yapmamak lazım. şimdilik alfa sürüm mevcut. alfa sürümde görsellikten çok altyapı geliştirmeleri yapılır. görselleştirme ise beta sürümde yapılır.

İğrenç ben ie ye devam ederim

Sekme kısmı internet explorer ile aynı. Araç çubuğu ise Chrome ile aynı. :) Ortaya karışık bir tarayıcı olmuş.

cross platform olmazsa yine bir halta yaramaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play