SSD ve RAM Fiyatları İnecek. Ancak 2019'da...

Yayınlanan yeni bir rapor, hemen yarın olmasa da, SSD ve RAM satın almayı düşünenleri fazlasıyla sevindirecek!

  • Ercan Uğurlu
SSD ve RAM fiyatları inecek. Ancak 2019'da..

Bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde her geçen gün fiyatlar yükseliyor. Özellikle akıllı telefonlarda 5.000 TL'leri görmeye başladığımız şu günlerde, PC pazarı da pek farklı değil. Masaüstü bilgisayarların yanı sıra, mobil cihazlarda da aynı etkiyi görüyoruz. Bunun sebebi OEM parçalarının da pahalanması.

Gartner'a göre 2016 yılının ortalarından bu yana PC DRAM fiyatlandırması iki katına çıkmış durumda. 4 GB modül, şu anda 25 ABD Doları'na bulunabiliyorken, bu parçalar geçen yıla kıyasla 12,5 Dolar artış gösterdi. SSD'lerde de gigabyte başına maliyet yine öyle. 

Fiyatlar aşağı çekilirse, PC kullanıcıları da rahat bir nefes alacak. Zira parça fiyatlarının pahalılığından ötürü pek çok oyun sever çareyi bir şekilde dizüstü bilgisayarlarda bulabiliyor. Kuşkusuz onların da pek ucuz olmadığı açık.

Özellikle hafıza ve NAND flaş depolama çözümlerinin fiyatlarının artış göstermesi, gerek PC gerek dizüstü bilgisayar fiyatlandırmasında büyük etkide bulunuyor. Ancak SSD'lerde gelecek sene hafif bir rahatlama göreceğiz. Onu takiben de 2019 yılında, teknoloji araştırma şirketi Gartner'ın raporuna göre, SSD ve RAM fiyatları büyük ölçüde düşme eğilimi gösterecek. Ancak elbette bunun ne kadar doğru olduğunu, bizlere yine zaman gösterecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Umarım tahminleri doğru çıkar...

Artık düşüşlerin sayısı ve miktarı azalacak. Çünkü dünya üzerindeki çoğu ülkenin (ithalata bağımlı olmayanların bile) alım gücü oldukça düştü.

128GB ram ve 2 TB NVM PCi ssd almayı düşünüyordum Bu iyi oldu işte

Parça falan pahalı değil. Kar çok tatlı ve yüksek.

Ülkemizde düşeceğine inanmıyorum. Bizim ülkedeki yam yam teknoloji ve cebimizdeki paranın düşmanı marketler o düşen farkı cebime nasıl koyarım mantığında olacağından üstüne bindirim de yapacaktır. Biz napacağız peki ? cevap: yurtdışından almaya devam.

Ram fiyatları Nisan ayından beri %15-20 Düştü Ama SSD'ye birşey diyemem henüz. İnşallah Devamı gelir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play