Sualtında telefon görüşmesi

Yeni bir sistem, sualtındaki bir dalgıçın ailesiyle konuşmasını mümkün hale getirecek.

Sualtında telefon görüşmesi

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) bir grup bilim adamının üzerinde çalıştığı sistem sayesinde, denizaltılar güvenle birbiriyle ve deniz üstündeki gemilerle, dalgıçlar ise su altından kolayca aileleriyle haberleşebilecek.

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Haberleşme Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan ve TÜBİTAK-MAM Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde yarı zamanlı çalışan Prof. Dr. Tayfun Akgül, geliştirdikleri sisteme ilişkin bilgi verdi.

Akgül, haberleşme alanında kullanılmak üzere su altı akustik haberleşme sistemleri ve cihazları üzerinde bir yıldır çalıştıklarını, basit, ucuz, piyasada bulunan malzemelerle su altı haberleşme sistemleri tasarladıklarını ve prototiplerini akvaryumda denemeye başladıklarınıa çıkladı.

"Çalışmamız deniz tabanı sismik araştırmaları, sualtı antik araştırmaları, su veya petrol boru hattı iletim sistemlerinde kullanılan su altı cihaz ve taşıtlarının kontrolünde ve her türlü veri transferindede kullanılabilecek" bilgisini veren Akgül, bu konuda destek verilmesi durumunda Türkiye'nin kendine has yepyeni bir teknoloji geliştirme şansı olduğunu dile getirdi.

Yaptıkları çalışmanın bir sonraki aşamasında iki denizaltının ya da dalgıcın kolaylıkla ve güvenle su altında haberleşebileceğini kaydeden Akgül, cep telefonlarıyla haberleşir gibi suda akustik tabanlı ses veya sayısal veri haberleşmesi sağlanabileceğini, suda sinyalin elektromanyetik dalga olarak değil, akustik enerjiyle gönderildiğini söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Turkiyemi destek vercek... Geçelim bi zahmet.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir