Symbian OS ve Windows Mobile düellosu

Cep telefonu işletim sistemi pazarının iki dev rakibi Symbian ve Windows Mobile'ı kapıştırdık...

Şu sıralar cep telefonu pazarında iki işletim sistemi rekabet ediyor: Düellomuzda Windows Mobile ve Symbian OS birinciliği elde etmek için kıyasıya savaştı. Sonuçla ise kısmen sürpriz oldu.

Yalnız savaşçı
Microsoft ilk kez 2003'te gecikmiş bir şekilde cep telefonu piyasasına adım attı ve PDA yazılımının cep telefonu sürümünü yayımladı. Microsoft'un iş-uygulamalarına konsantre olduğu bugün bile halen etkisini gösteriyor. Windows Mobile ilk olarak güncel 6.1 sürümü ile ciddi bir adım attı.

Symbian'da grup çalışması
Symbian'da ise durum çok farklı: Konsorsiyum, rakibi olmaksızın uzun zamandır birden çok cep telefonu üreticisi ile çalışıyor. Üreticiler deneyimleri ve gelişen talepleri bu işletim sisteminin geliştirilme sürecine sürekli olarak etki ediyordu. İşte Symbian esnek olma özelliğini bundan kazanıyor.

İlerleyen sayfalarda Windows Mobile 6.1'in güncel Symbian OS'a karşı neler iddia ettiğini okuyacaksınız.

İş: Profil, Office, Eşitleme ve GPS

İş alanında disiplin-kralının Windows Mobile olduğunu düşünüyorduk. Karşılaştırdık ve sonuçlar bizi şaşırttı.

İş: Profil, Office, Eşitleme ve GPSBir düşünün: Bir toplantıdasınız ve telefonunuz birden yüksek sesle çalmaya başlıyor; utanç verici. Şimdi diyeceksiniz ki, bu iş için profiller var. İşte yok, en azından Windows Mobile'da. Hatta yeni 6.1 sürümünde de yok. Bunun hiçbir şekilde bahanesi olmayacak bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz. İş hayatı için önemli olan bu önemli özelliğin bunca zamandır halen entegre edilmemiş olmasını kınıyoruz.

Kural olarak istisnalar var ama ancak üreticiler Windows tabanlı akıllı telefonlarını özel yazılımlar aracılığıyla profillerle donattığı durumlar için geçerliler. Symbian OS'ta ise değiştirebilir profiller senelerdir işletim sisteminin değişmez bir parçası. Windows'un bir zayıf yanı daha: Kişi grupları oluşturulamıyor. Symbian'a artı puan.

Office paketi avantajları
Windows'un en büyük avantajı genellikle Word, Excel, PowerPoint gibi Office programlarının entegre olarak gelmesidir. Symbian çoğu durumda fabrika çıkışı olarak Office dosyaları için görüntüleyici sunmaz. Bazen QuickOffice gibi üçüncü parti programlar entegre olarak gelebiliyor. Bu program ile Office dosyaları düzenlenebiliyor da. Fakat bu nadir bir durum, bu konuda Symbian'nın açığı kapatması gerekiyor.

Konu PC verilerini telefon ile eşitleme olunca iki işletim sistemi de birbirine denk. Gerçi Windows Mobile bu konuda Symbian'a nazaran daha fazla süreye ihtiyaç duyuyor fakat Symbian e-mail eşitleme imkânı sunmuyor. Navigasyon ve GPS alanında da durumlar eşit gözüküyor. Nokia şu sıralar kendine has bir navigasyon yazılımı sunuyor, Windows Mobile kullanıcıları ise birçok farlı navigasyon yazılımına erişebiliyor.

Sonuç: 1:1 berabere
Sebep: Değiştirilebilir profiller ve kişi grupları oluşturma çoktandır akıllı telefonların standart donanımı arasında yer alıyor. Sadece Windows Mobile'daki eksikliği sırıtıyor. Bizim açımızdan büyük bir hata, aynen Symbian tabanlı akıllı telefonlarda Office dosyalarını düzenleme imkânının sunulmaması gibi.

Multimedya: Oyunlar, müzik çalar ve daha fazlası

Renkli resimler, güçlü ses, hızlı oyunlar. İş dünyası için geliştirilmiş Windows Mobile bu konuda Symbian ile yarışabilecek mi?

Multimedya: Oyunlar, müzik çalar ve daha fazlasıWindows Mobile işletim sisteminde multimedya var ama Media Player sürümü yüzünden sınıfta kalıyor. Gerçi program müzik ve video oynatabiliyor ama sınırlı sayıda ses ve video formatı destekliyor. Aynı zamanda ses ayarı da yapılamıyor. Bu alanda Symbian Redmond'lu firmanın yazılımına fazlasıyla fark atıyor. Ayrıca birçok kullanıcı Media Player'ın karışık kullanıcı arayüzünden şikâyet ediyor.

Üreticiler Windows'ta düzeltme yapıyor
Bu bariz eksikliği kapatmak için cihaz üreticileri genellikle farklı bir oynatıcı alternatifi daha sunuyorlar. Mesela HTC konu müzik olduğunda kendi müzik-yazılımı ile yardımcı oluyor. Üçüncü parti üreticilerin video oynatıcıları ile geri kalan dosya formatlarının tadını çıkarabiliyorsunuz sadece Windows'un kendisi bu konuda kıt.


Multimedya: Oyunlar, müzik çalar ve daha fazlasıSymbian N-Gage ile oynatıyor
Java oyunları iki işletim sisteminde de çalışıyor ama Windows, N-Gage oyun platformunu sunamıyor. Bu ayrıcalık dünya cep telefonu pazarının yönlendiricisi Nokia'ya kalıyor. Firma Symbian'ın neredeyse yüzde 50'sine sahip ve işletim sistemini birçok modelle sürekli ön plana çıkarıyor.

N-Gage platformu şu sıralar aralarında N95, N82 veya N81 8GB'ın da olduğu birçok cep telefonuna sonradan eklenebiliyor. FIFA 08, Sims ve Brother in Arms gibi klasiklerin de dâhil olduğu 20 adet oyun yeterli miktarda değişiklik sağlıyor. N-Gage oyunlarının grafikleri de görmeye değer.

Sonuç: Symbian 1:0 önde.
Sebep: Açık kaynak işletim sistemi Symbian S60 fabrika çıkışında birçok multimedya uygulaması ile geliyor ve bu yüzden çok iyi entegre olabiliyor. Windows Media Player bu konuda Symbian'a yetişemiyor. Oyun konusunda da Symbian avanatajlı.

Internet ve mesajlaşma

Internet Explorer Mobile (henüz) sütten çıkmış ak kaşık değil. Fakat Windows başka tarayıcılara da açık, mesela Opera. Sörf-hissi konusunda HTC Touch Diamond Windows'a birçok puan kazandırdı.

Internet ve mesajlaşmaZira yeni Touch Diamond'un dokunmatik ekranındaki sörf-hissi, Apple iPhone'da rahatça sörf yapmayı andırıyor. Hızlı olması da cabası. Zum yapma, sayfa kaydırma, linkleri çift parmak tıklaması ile seçme veya sayfaları parmakla itmek. Touch Diamond'daki Opera tarayıcısı mobil sörf yapmanın iPhone dışında da son derecede eğlenceli olabileceğini kanıtlıyor.

Internet Explorer Mobile geri kalıyor
Kullanıcılar Internet Explorer Mobile'ın 6. sürümü için yılsonuna kadar beklemek zorundalar. Tarayıcı Adobe Flash ve Microsoft Silverlight'ı destekleyecek ve bu sayede interaktif sayfalar ve YouTube ya da MSN web-videolarını gösterebilecek. H.264 ile kodlanmış videolar da sorunsuzca çalışacak. İlk sunumlara bakılırsa kompleks HTML sayfalarda düzgün bir şekilde görüntülenebiliyor.

Dokunmatik sörfçüler için Symbian Touch UI
Symbian cepler Windows cep telefonu HTC Touch Diamond'un sunduğu sörf rahatlığını veremiyor. Her ne kadar fare imleci ile sörf yapmak kolay olsa da dokunmatik ekranın verdiği tatmin yok. Fakat geliştiriciler bunun üzerinde çalışıyor: Sene sonunda Symbian programcıları Touch UI işletim sistemi ile dokunmatik alanda da rekabet etmek istiyorlar.

Ortak posta girişi yok
Mesajlaşa konusunda iki sistem de bir şey hediye etmiyor, aynı şey Mail-Push ve Chat araçları gibi mesaj tipleri içinde geçerli. Ayrıca Windows kullanıcıları e-mail, SMS, MMS için ortak posta girişinden feragat etmek zorundalar. Her mesaj formatı Outlook Mobile'da ayrı ayrı yönetiliyor. Gereksiz bir durum ama kesinlikle büyük bir hata değil.

Sonuç: Windows 1:0 önde.
Sebep: Windows Mobile 6.1'in dokunmatik yönetme özelliği (HTC Touch Diamond'da olduğu gibi) Symbian'ı bu alanda geride bırakıyor.

Hız, güç ve kişiselleştirme

Batarya gücünü verimli kullanma ve eşitlemede yüksek dosya hızı; Windows Mobile 6.1'in daha iyi yapması gereken iki özellikti. HTC Touch Diamond'un da gösterdiği gibi Windows Mobile şansını kaybetti.

Hız, güç ve kişiselleştirmeWindows Mobile, HTC Touch Diamond'un zayıf bataryasını iyileştirilmiş güç yönetimi ile telafi etmeliydi. Cihazın bataryası iki buçuk saat kullanıldıktan sonra pes ediyordu; bir smartphone için tartışmaya açık bir değer. Genel olarak geçerli: Symbian OS yüklü telefonlar batarya kullanımı konusunda genellikle Windows yüklü rakiplerinden daha başarılı.

Need For Speed
Windows Mobile, 6.0 sürümü ile karşılaştırıldığında dosya transferi konusunda da ilerleme kaydetmiş değil: 1000 kişilik bir rehber ancak iki dakika sonra (129 saniye) eşitlenebiliyordu. Yeni Symbian cepler de bu konuda yavaş ama 65-90 saniye arasında değerlerle ışıl ışıl parlıyorlar.

Asıl kararı kullanıcı vermelidir
Gerçek şu ki, kişiselleştirme imkânlarında da Windows çok geride kalıyor. Symbian da ise menüyü kendi isteklerinize göre şekillendirebiliyorsunuz. Yine de Windows Mobile ile her numaraya kişisel bir zil sesi tonu ayarlayabiliyorsunuz. Fakat bu, kişiselleştirme alanında kazanmak için yeterli değil.

Sonuç: Symbian 1:0 önde.
Sebep: Windows Mobile üç alanda da puan kazanamıyor. Yeni 6.1 sürümü de buna dâhil. Symbian alnının akıyla kazanıyor.

Sonuç: Symbian fark atıyor

3'e 2: Symbian, Windows Mobile'ı kalbinden vuruyor ve hatta Microsoft'un işletim sistemini favori olarak gösterdiğimiz iş alanında da puan kazanıyor. Eğer Symbian'a tur bindirmek istiyorlarsa Redmond'lular 7. sürüm için çok çalışmalı.

Sonuç: Symbian fark atıyorFakat Windows Mobile'ın 7. sürümü en erken 2009 başında tanıtılacak. Microsoft daha Nisan 2007'de mobil işletim sisteminin 6.1 sürümünü yayımladı. Bu sürüm selefe göre birkaç düzeltme sunuyor ama birçok eksi hata halen giderilmedi.

Windows hiç esnek değil
İş kullanıcıları için çok önemli bir özellik olan ortam profillerini umutsuzca arıyorsunuz. Kişi gruplandırma da Windows'un eksiklikleri arasında yer alıyor. Kişiselleştirilebilme de Windows tabanlı ceplerde pek rastlanır bir durum değil.

İş alanında pek önemli değil ama dikkate alınmaya değer: Symbian uzun zamandır multimedya alanında kral tahtında yer alıyor. Bu konuda da Windows eksi puan aldı. Genellikle üreticiler Windows Media Player'ın eksikliklerini gidermek için kendi oynatıcıları ile sonradan ekleme yapıyorlar.

Sürpriz sörf-kralı
Sadece konu dokunmatik-sörf olunca Windows artı puan kazanıyor. Bu konuda HTC cep telefonundaki Opera'nın, iPhone'un dokunmatik sörfünden geri kalır bir yanı yok. Symbian ancak sene sonunda Touch UI işletim sistemi ile dengeleri değiştirmeye çalışacak. Fakat o zaman Internet Explorer Mobile'ın da yeni sürümü çıkacak. Eğer vaatlere inanırsak, yeni sürüm ile cep telefonunda sörf yapmak masaüstündekinden farklı olmayacak.

Heyecanlı 2008 finali
Şu kesin: Sene sonu geldiğinde cep telefonu işletim sistemleri için heyecanlı bir süreç başlayacak. Zira Google'da dördüncü çeyrekte rakipler gemisine katılıyor. Google Android'in ilk resimleri çok şey vaat ediyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 48 Yorum

Bu konuda göz ardı edilen bir durum olduğunu düşünüyorum windows mobile da playstation oyunlarını oynayabileceğiniz bir emülatörle nokianın 10 adım önüne geçmiş oluyorsunuz iki telefon içinde dahili olmayan özellikleri doğru kıyaslamak gerek.!

bence wm de playstation keyfini yaşayan birisi ngage in yüzüne bakmaz...

n-gage bir zevktir bir fanatizm dir... yaşamayan bilemez....

o yüzden ps la kıyaslanmaz. ikiside farklı alanlarda liderler...

kötü bir yorum olmuş ziyarteçi...

ki windows önce pc ler için işletim sistemi geliştirsin. herkes bildiği işi yapsın.. symbian da sadece cep telleri için çalışsın.. nokia 7710 kullanıyorum üzerinde opera web tarayıcısıda sabit olarak geliyor ve dokunmatik ekranımla çokta rahat bir şekilde geziniyorum internette...

hızlı ve kullanımı çok kolay...

saygılarımla..

MBA

Windows Mobile'a çok haksızlık edilmiş. Zira WM destekli programlar Symbian'a göre çok daha fazla. Aklınıza gelebilecek neredeyse her türlü şey için bir program bulabilirsiniz. Ayrıca WM Symbian'a göre çok daha performanslı. Pil konusunda ise WM'den çok kullanılan cihaz önem kazanıyor. WM kullanan ürünlerde çok yüksek hızlarda işlemciler oluyor, ekranları da genellikle Symbian kullanan cihazlardan büyük oluyor. Bu durumda pilin daha çabuk bitmesinden daha doğan ne olabilir ki?

İlginç..! sanki opera sadece symbianda var.!
opera 9.5 windows mobile da bir deneyin de gerçek internet keyfi neymiş anlayın...

n gage ve playstationun kıyaslanamaması da ayrı bir saçmalık olmuş MBA
bahsettiğiniz ngage oyunlarının 10 kat kalitelisini windowsda zaten oynayabiliyorsunuz.
hayır sorun illa ngage cihazı ise bu tür fonksiyonlu tuş takımı olan bir pda ile fazlasına kavuşabilirsiniz...

Kısaca symbian sadece telefon özelliği olarak iyidir windows ise sadece telefon özelliği olarak kötüdür...

Friend77

Ben şuan n95 8gb kullanıyorum.herkez kendi bilir ama bence symbian daha avantajlı.symbianda kötü olan şey bence buda nokia dan kaynaklanıyo görüntü olarak menülerde eksiklik var vede dokunmatik ekran eksikliği.symbianda da program aralığı bence gayet fazla.multimedia olarak oldukça fazla secenek sunuyor.ayrıca ps editoru bir program yazılsa playstation oyunları symbianlardada kullanılırki ben boyle bir emulatorle karsılasmıstım.fakat ne kadarı dogru onu bilemem.

WM da profil yokd enmiş. ben şahsen WM6 kullanıyorum ve profil de ana ekranda sazan gibi sırıtıyor. chip WM incelerken acaba WM 2003 gibi bir yazılımı mı incelemiş yoksa WM6 veya 6.1 e bi göz atmışlar mı acaba ? buna ilaveten profilden çok sesi kısıp sadece titreşim sessiz veya sadece ses i ayarlamak çocuk oyuncağı olmuş herşey tek tıklama. chip den ricam yanlış bilgi vermemeleri aksi takdirde bu durumda kullanıcı mağdur olur. bilgilerinize.

arkadasa katılıyorum. asus p526 kullanıyorum ve profil ayarları var. lütfen yazıyı yazanlar dikkat etsinler yanlış bilgi vermeyin

Merhabalar

iki mobil işletim sisteminin de en güncel sürümleri baz alınmıştır.

ayrıca:

"Kural olarak istisnalar var ama ancak üreticiler Windows tabanlı akıllı telefonlarını özel yazılımlar aracılığıyla profillerle donattığı durumlar için geçerliler"

kısmında Windows Mobile 6.1 için profil istisnalarının olduğu söylenmiştir. fakat bunlar işletim sisteminin bir parçası değil, üretici firmaların yazılıma yaptığı eklentilerdir. devamı 2. sayfada açıklanmıştır ;)

Yıllardır Symbian ve WM kullanıcısıyım ve yorumum su:
Symbian, cep telefonunu cok amaclı kullanabilmek icin yazılmıştır. WM ise telefon özelliği olan mobil bir bilgisayardır. Kıyaslamak bile saçma, WM, Symbian'dan üstündür. Symbian "kullanıcı"lar için WM "profesyonel"ler içindir.

Halil Bey, ben HTS S620 smartphone kullandım. orijinal 6.0 ı yuklediğimde profil ekranı zaten direkt ana ekranda tümleşik geliyor. yani bu bir eksiklik değil ki bunu için symbian'a +1 demişsiniz. herhangi bir yamadan bahsetmiyoruz direkt format sonrası gelen standard yazılım. bu çokta önemli dğeil lakin symbian ile WM bence kıyaslanamaz ama benim beklediğim kıyaslama WM ile OSX in çarpışması. işten burda farklar ciddi anlamda dikkate alınarak mobile seçilebilir. symbian işin içine girerse gözüm kapalı WM derim. sizden ricam iPhone OSX ile WM kapışmasını inceleyip gerçek 2 işletim sisteminin + ve - lerini bilmek. savaş bu iki işletim sistemi arasında olur symbian sadece normal kullanıcılar için gerekli yazılımlar yüklensin diye çıkan bir sistem.

abicim bi telefon çıkartın vistalı crysis oynatabilen o zaman gören bakayım symbianı

symbian yavas bi işletim sistemi bence en hızlı syymbian da sadece 6630 da var

inadına vista inadına microsoft inadına intel

bence linux işletim sistemli telefonlarda karşılaştırmaya girmeliydi

Ne yaptınız yahu fare ile köpeği kapıştırmışsınız :). Şahsen telefonumu kurulabilir ve bedava da olsa Windows Mobile'a feda etmem.

iPhone OS ile bunları karşılaştırmak haksızlık olur. OSX Leopard vs. Vista gibi birşey olur ki o da çok komik oluyor zaten. Ama bu testin sonucunda da Symbian'ın hem de böyle "açık ara" gibi yorumlarla kazanması beni şaşırttı uzun Windows Mobile kullandım ve birçok eksisis olmasına rağmen sunduğu imkanlarla gerçek bir mobile bilgisayar tatmini verebiliyordu. Sybian ise akıllı "telefondan" öteye gidemiyor bence.

ya bu nasıl bi sonuç ben symbiandan windows mobileye geçmiş birisi olarak söylüyorum bu pdalarla herşeyi yapabilirsiniz ama herşeyi profil yok denmiş sessize alınmak için ama ekranın üstündeki hoparlör simgesine tıkladığınızda titreşim yada tamamen sessize alabilirsiniz.
ben şuan hiç 624mhz işlemciye sahip bi symbian kullanmadım ama 624 mhz işlemciye sahip bi pda kullanıyorum ve bu karşılaştırmanın doğru olmadığı kanısındayım.

Ben bu profil olayına takıldım, şimdiye kadar bir kaç farklı WM cihazını elime aldım hiçbirinde profil ayarı yok değildi. Ki zaten profil ayarları kayıt defterini kullandığı için WM'de ne yaptığını bilen kullanıcılar buna müdehale edebiliyor. İstediği şekilde arttırıp azaltabiliyor. Bu konuda sizin dediğiniz şekilde üreticiler bunu ekliyorsa bunun çıplak WM'de olmadığını tasdikleyen bir yer gösterirseniz daha inandırıcı olacak çünkü şimdiye kadar bu şekilde bir WM cihaza denk gelmedim.

Bir de N-Gage ile bir WM cihazı karşılaştırmak yanlış artık çünkü N-Gage'in üzerine çok gelişti teknoloji. N-Gage türünün ilk örneği olduğu için biraz fazla sevene sahip belki ama artık herhangi bir Smartphone cihaz donanım bakımından N-Gage'in çok üzerinde. Artı olarak N-Gage Symbian'ın eski bir versiyonunu kullanıyor, sadece N-Gage ile Symbian için de yorum yapmak yanlış.

Son olarak bi arkadaş MS önce pc için Windows yazsın demiş, bu şekilde bir düşünce çok komik geldi. Bir şirket birden farklı alt kanalda birden farklı alanda iş yapabilir. En gözde yaptığı iş işletim sistemi geliştirmesi diye MS için böyle bir yorum yapılması mantık ötesi. O zaman mail servisini, IM servisini, Ofis paketi geliştirmeyi de bıraksın, sadece Windows yazsın Microsoft...

ev yap prefabrikten işlemci al intelden
kız al muğladan işletim sistemi al microsfttan

Ne demek Symbian'da e-Mail eşitleme yok?! GoEmoze ve ActiveSync ne işe yarıyor? İkisi de ücretsizken hem de...

Burada Symbian ile Windows'un Standart edition'ı karşılaştırılmalı bence Pro sürümü değil.Standart Editionların hepsinde profil secenegi mevcut hemde detaylı.WM2003,WM5 ve WM6 Standart Editionların hepsinde profil seçeneği mevcuttur.Belki de 2002 de dahil hatırlayamadım.Ayrıca madem HTC nin adı geçiyor kullandığım bir telefon olarak windows mobile neler yapabilir şu telefona baksınlar.Sırf opera özelliği değil birçok özelliği ile fark atmış durumda.Kapı gibide profil seçeneği var.

Windows, N-Gage oyun platformunu sunamıyor demıssınız n-gage ye ıhtıyacı olan kım suanda ppc lerde ps oyunları oynana bılıyor neo-geo sega nıntendo herseyden once wındows mobıle larda versıyonu guncelluye bılıyor yada farklı makınelerın romlarını uyarlıyabılıyor kendınıze gore gelıstıre bılıyorsunuz ornegın wm5 olarak cıkmıs olam s200 esuanda htv dıamond romunu bır cok ıphone uygulamasını ve gorumunu uyguluya bılıyorsunuz nokıada bunu asa yapamazsınız temedan ılerıy gıdemezsınız ayrıca medıa oynatıcı olarak hıcbır bılınclı ppc kullanıcısı wmp baglı kalmıyo ve kullanmıyo zaten bıssuru uygulama var dıvıx den mp3 ekadar cok sacma bır kıyaslama olmus

Ferrari (wm) ile murat124'(symos)ü kapıştırmışlar, 124 bi parmak üstün gelmiş.

Chip okumayı bırakmanın zamanı gelmiş demek....

Ne şiş yansın, ne kebap karşılaştırması olmuş yine. Microsoft'u kızdırmayalım, Symbian da fena değil...

Karşılaştırma yazısı yaratmak için önce BBC'deki Top Gear programını izleyin...

Yok artık diyorum böyle saçma sapan kıyaslama yapılamaz.

Oyun demiş, Symbian da N-Gage varmış. Acaba bunu yazan adam bilmiyormu ki; Windows Mobile da Age Of Empires tan tutun, Warcraft a bir dolu strateji oyununu PC lerimizdeki gibi oynadığımızı, Play Station oyunlarını oynayabildiğimizi.

Esnek değil demiş; WM de olan gelişmiş yazılımlar Symbianlarda var mı ya da sayısı ne kadar?

Menuler düzenlenemiyor demiş, çok saçma.

vs.vs.vs. her yeri saçmalık dolu yazının. Elinden Nokia sını düşürmeyen, Win Mobile dan bihaber bu yazıyı yazan arkadaş anlaşıldığı kadarıyla..

Yorumsuz... Nedir bu Microsoft düşmanlığı..

Hem symbian sistemli hem de winmobilelı smartphonelar kullandım. Symbian daha çok amatörler için uygun, basit bir sistem. Symbiancı arkadaşların winmobile kullanmadan atıp tutmaları komik.

Wm da çok kötü bir os ama sadece amatörlere göre.

Wm da çok kötü bir os ama sadece amatörlere göre.

Windows Mobile 2003 te geç bir adım atmıs olabilir ama adım attığı telefon belli MPx200 ve o sırada Symbian ın çıkardığı telefon ise 6600 ve ikisi arsındaki fark oldukca açık suan MPX200 kullanıcıları WM6.1 kullanırken 6600 ların yüzüne bakılmıyo.Windows Mobilin kalitesi de böylece belli oluyor zaten önemli olan yaygın olmak deil kaliteli iş yapmaktır.Sony Ericson bunu anladı ve Xperia X1 i çıkardı ve WM geri kalmıs dienlere WM kullanmadan yorum yapanlara ii bir cevaptır. Symbian ve WM arasında seçim yap deseler WM tabiki suan Mpx200 ve N78 kullansamda.

ne symbian çalışanıyım ne de WM yetkilisi. ama barizce fark WM ciddi anlamda bir işletim sistemidir ve onda herşey mümkündür. symbian ise limitini aşamıyacağı bir mobile işletim sisteminden öteye gidememektedir. başlangıçta symbian iyi işler çıkarmasına karşın WM ın geldiği konum artık ikisini arasında seçim yapılacak bir durum değildir ki SonyEricsson bunun farkına varip şimdiye dek akıllı telefonlarında kullandığı symbian işletim sistemini P1i dahil tutmadığından Xperia ile gerçek işletim sistemi olan ve işadamlarının ciddi anlamda kullandıkları WM a geçmiş ve bununla övünerekten bunu bir çıkış noktası görmüştür. açıkça anlaşılan şuki: symbian, normal kullanılan telefonlara karşın extra program yükleyip gönül eğlendirmek isteyenlere iyi bir alternatif lakin WM baştan aşağı profesyonel bir OS'dir ve herşey mümkündür.

Chip te var bi ms düşmanlığı. Sybian bi kere basit bir sistem. Wm professional işi bir işletim sistemidir.

Chip te var bi ms düşmanlığı. Sybian bi kere basit bir sistem. Wm professional işi bir işletim sistemidir.

Symbian hiç beğenmediğim bir sistem, 1saatte telefonunuz açılır, durduk yere kitlenir biton olmadık şey.

Windows Mobile de profil var bunu yazmak için hangi üreticinin windows mobile telefonuna bakmanız gerek bu bir.
Windows Mobile 5-6 sürümlü güçlü pda lara Windows 98 kurulabiliyor!
Hemen hemen bütün emulasyon oyunları oynanabiliyor ( XBox,psxxx,psp, wii, hariç ) bu iki.
Bütün symbian telefonlar özellikle nokia ve samsunglar Wifide rezalet!
640 * 480 Hi-Q Divx oynatabilecek herhangi bir symbian zımbırtısı daha çıkmadı.
windows media player her halükarda symbian'ın standart saçma sapan realplayer'indan üstün kim aksini iddia ediyorsa ispatlasın.
Online-TV Radyo izleyebiliyorum sorunsuz, WMA ve WMV lerde çok kaliteli görüntü veriyor.
Symbian'ın tarayıcısının hangi sayfaları açtığını karşılaştırsak bu durum symbian'ı mahvetmeye yeter.
Opera WM telefonlarda symbian dan daha hızlı çalışıyor.
Batarya ve ses konusunu dahil ederek bu testi zaten geçersiz yapmışsınız çünki bunlar donanım parçaları windows'la bir alakası yok.
sen tutar 0,00001 watt hoparlör koyarsan herhalde az ses çıkar
Bi bakın bakalım HTC Advantage X7500'ün hoparlörlerine ses nasıl oluyormuş.
Ayrıca HTC Wizard, HTC Artemis, HTC Blue Angel'in batarya kullanımına bir bakın.
1000 mah'lık nokia n95 ile kaç saat wifi yapılıyor deneyen varmı?
birde HTC touch la deneyin.
HTC Home, Throotle menu, 3D cube ve 3. parti yazılımlarla Windows mobile nasıl güzelleşiyor bir bakın?!?
130 kontak nasıl oluyorda 2 dk da senkronize oluyor bu olayı anlamadım 130 kişilik live msn rehberi bile o kadar sürmüyor.
mail ve smsler biraz sürebiliyor.
Her halükarda kısıtlı ve dar bir alanda at koşturan tekelci nokia'nın symbian'ı yerine java telefon kullanmak daha iyidir.
yok sertifika yok süresi geçmişmiş yok kendi navigasyonundan başka bir şey olmayacakmış.
Hala anlamıyorlar.
Windows'un sevilme nedeni sunduğu sınırsız özgürlük.
200 mhz de HTC Touch'un kullanımda verdiği zevki geç
Kilitlenmesi bile Nokia kullanmaktan iyidir.
Symbian iyi bir sistem iyi bir alternatif.
Ama ilk tercih olmaktan çok uzakta.
620 mhz XDA Atom deneyin kalite nasıl görün.
HTC Advantage kullanmak laptopdan zevkli
daha iphone ( adı bile ) yokken piyasada shake sensor özelliği vardı.
8 gb dahili hafıza artı microSD kartı
peeh
şimdilerde Mobil Linux geliyor ( Universal için vardı ) ama bu official ilk telefon olacak.
beklemek lazım!

düelle olcak tabi düellolar sürer gider. yok sa iş ttnete döner:) gerçi artık türk net filan var ama ama geçti.

bende iki sistemi kullandim symbiani iyi bilen biri symbiani wm e degismez kimisi burda nokianin sertifika olayindan bahsetmis bunlarin hepsinin cözümü var o kadar zor degil..

wm bana göre program acisindan symbian kadar zengin degil symbianin oynatamadigi hicbir video veya ses yok arkadasin belirttigi emulator oyunlari symbiandada var zaten.. office konusuna gelince nokiada bulunan office bize ofis uygulamasini aratmiyor onunla hem ofis 2003-hemde 2007 uygulamasini acabilir veya kendiniz olusturabilirsiniz.. navigasyon konusunda wm symbianin eline su dökemez heleki nokia maps suan bir telefon icin olabilecek en iyi navigasyonur son sürümünde hybrid özelligi eklenmis yani haritadaki yerin cok yakinlastirinca gercek görüntüsünü görüyorsunuz ve entegre gps e uyumlu birtek sörf icin birsey diyemeyecegim bu konuda symbianin eksiklikleri var.. kullanici arayüzüne gelince kastor ve tats ui diye bir özellikle symbian arayüzü vista gibi yapilabilecek yada daha degisik kamera ve resim konusunda wm symbian telefonlarin yanina yaklasamaz oyunlar acisindan yine öyle symbian icin daha cok ve daha yüksek grafikli oyunlar mevcut yani kisacasi symbian telefonlarin windowsudur

bende iki sistemi kullandim symbiani iyi bilen biri symbiani wm e degismez kimisi burda nokianin sertifika olayindan bahsetmis bunlarin hepsinin cözümü var o kadar zor degil..

wm bana göre program acisindan symbian kadar zengin degil symbianin oynatamadigi hicbir video veya ses yok arkadasin belirttigi emulator oyunlari symbiandada var zaten.. office konusuna gelince nokiada bulunan office bize ofis uygulamasini aratmiyor onunla hem ofis 2003-hemde 2007 uygulamasini acabilir veya kendiniz olusturabilirsiniz.. navigasyon konusunda wm symbianin eline su dökemez heleki nokia maps suan bir telefon icin olabilecek en iyi navigasyonur son sürümünde hybrid özelligi eklenmis yani haritadaki yerin cok yakinlastirinca gercek görüntüsünü görüyorsunuz ve entegre gps e uyumlu birtek sörf icin birsey diyemeyecegim bu konuda symbianin eksiklikleri var.. kullanici arayüzüne gelince kastor ve tats ui diye bir özellikle symbian arayüzü vista gibi yapilabilecek yada daha degisik kamera ve resim konusunda wm symbian telefonlarin yanina yaklasamaz oyunlar acisindan yine öyle symbian icin daha cok ve daha yüksek grafikli oyunlar mevcut yani kisacasi symbian telefonlarin windowsudur

Micsoft 2003 değil WM2002 olarak mobil dünyaya ilkkez adım attı ;) Yanlışlık olmasın.

Symbian OS'de entegre Remote Desktop Client'ı var da ben mi hatırlayamıyorum acaba?

WM'de ajandanızda toplantıları zamanladığınızda profilin otomatik olarak Meeting mode'a geçtiğini biliyor mu incelmeyi yapan arkadaşlarım..

Symbian OS'de gerçek anlamda bir Speech Recognition teknolojisi de mi var yoksa.

Bir de Symbian OS'de yazılım çok deniliyor. KEsinlikle katılmıyorum. Bırakın palmleri Daha MPX 200 veya 220 'lerde kullanılan eski WM işletim siteminde çalışan program sayısı bile Symbian için olanlardan daha fazladır.

Burada Symbian OS'nin kötü olduğunu kesinlikle söylemiyorum, ancak şu da bir gerçek ki WM iş dünyasını hedef alan oldukça kapsamlı ve işlevsel nitelikleri barındıran profesyonel bir işletim sitemidir. İncelemenin ortak nitelikleri karşılaştırmanın yanında hedef kitleye spesifik artı nitelikleri de kapsaması gerekirdi. Bu önemli bir eksiklik. CHIP'e bu konuda (-) puan veriyorum.

:)

Arkadaşlar herkes kendine uygun telefonu kullansın bırakın üreticiler birbirleriyle yarışıp hizmet sunsunlar iki büyük firmanın elçileri olmak bize düşmez isteseler herşeyi yapacak kapasiteye sahipler ama SATIŞ STRATEJİSİ ALTINDA BİZE YUTTURUYORLAR

Boşuna Hikayeden Yazı Yazmayın Arkadaşlar Özellikle Nokia Kullanıpta Nokia yı Kötüleyen Arkadaşlarım Bunlar Kullanmayı Bilmiyorlar Nokia nın Özelliklerini Yazsak Sabaha Zor biter WM daha yeni bi Mobil işletim sistemi ve daha çok yol kat etmesi gerekiyor bence boşuna hikaye yazmayın nokia nın tek kötü yanı Pahalı satıyor diğer herşey çok normal ve WM sybian ın yanından bile geçemez tabi bunu ben nokia nın herşeyinden analyan arkadaşlar için söyluyorum atıp tutmuyorum wm kullanan bi çok arkadaşım nokia ya geri donmuştur ufak bi ornek WM da 3D Oyunu oynayabiliyormusunuz n-gage oyunlarına bi göz atın isterseniz bu arada söylemeden geçemicem sensör oalyı nokia da süper youtube de n95 8gb yazın videoları izleyin belki kararınızı kesin değiştirirsiniz :)

Şunu herkes biliyor ki WM Symbiana göre çok yavaş ve Task manager olayı da Symbianda daha güzel. WM kullanan cihazlar pil durumunda da Symbiana yeniliyor.

Şunu herkes biliyor ki WM Symbiana göre çok yavaş ve Task manager olayı da Symbianda daha güzel. WM kullanan cihazlar pil durumunda da Symbiana yeniliyor.

Tek Kelimeyle Symbian Mükemmel Bir İşletim Sistemi.

chipin karşılaştırmasında ciddi derecede eksiklikler var. Acaba eskisi kadar araştırmadan mı bunları yazıyor merak etmeye başladım.

Gereksiz bir karşılaştırma elmayla armutu karşılaştırmak gibi. Symbian kullanıcıyı belirli tuşlara belirli sınırlandırılmış bir dünyaya sıkıştırıyor bunun nedeni yazıldığı dil geliştiricisi ms kadar çok değil malesef. Ayrıca telefon üzerindeki profiller wm de de mevcut oluyor eğer üretici firma bunları kullandırırsa önce bi wm li pda kullanmak gerekir sanırım yazı yazabilmek için symbian eğer üstüne eklenen programlar olmasa dos ekranında pek bir farkı olacağını sanmıyorum bunlarıda üretici firmalar istek doğruldusunda ürünlerine ekliyorlar

yani elma ile armutu karşılaytırmayın çok bayat gereksiz bir araştırma ve bir okadar da saçma bir makale

ben de hem siymbian kullandım hem de wm bence wm daha iyi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir