TB canavarı sabit disk geliyor!

Bu sabit disk ile tanışınca "bu kadar alanı nasıl doldururum" diye kara kara düşüneceksiniz...

6 TB'lık kapasite herkese yetecek!
Fiyatı da kendisi gibi kocaman

Sabit disk piyasasında uzun zamandır gözler SSD'lerin üzerine kilitlenmiş durumda. Özellikle yeni bilgisayar alacaklar başta olmak üzere, birçok bilgisayar kullanıcısı bu cihazların fiyatlarının düşmesini heyecanla bekliyor.

Western Digital ise bütün bu beklentilerin arasında bambaşka bir ürünle çıkageldi. Hali hazırda olan My Book Studio II harici diskini geliştiren firma, yeni ürünü 6TB olarak kullanıcılara sunuyor. Fakat WD'in yaptığı asıl hareket, Mac kullanıcıları için. Çünkü cihaz HFS+ dosya sistemleri için de uyumlu. Yani Mac OS X'in Time Machine yedekleme sistemiyle uyumlu çalışabiliyor.

Bu canavar sabit disk için Mac kullanıcılarının en azından OS X 10.5 Leopard işletim sistemine sahip olmaları gerekiyor. 10.4 modelleriyse ne yazık ki 2TB'tan yüksek diskleri görmüyor. Bu durum pek tabii Windows XP kullanıcıları için de geçerli. Cihazı Windows üzerinden kullanacak olanların en azından Vista ya da Windows 7 işletim sistemine ihtiyaçları var.

Firewire 800 ve USB 2.0 gibi veri yollarını destekleyen cihaz, aynı zamanda eski Mac'ler için Firewire 400 portu da kullanabiliyor. Cihazın fiyatıysa Amerika için 550 dolar olarak açıklandı. Avrupa fiyatı içinse 400 sterlin gibi bir rakam söz konusu.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

6 TB ta hiç değilse USB 3.0 olmalıydı

bende 2TB disk var onu bile dolduramıyorum.

Dolmaz demeyin. Oyun Müzik HD Film derken çok çabuk bir şekilde dolar 6 TB bile olsa.
Burada asıl önemli olansa GB başına düşen fiyat.Soneçta external bir HDD olduğundan ve de sadece depolama amaçlı olarak kullanılacak olduğundan performansın bir önemi yok.Nasıl olsa USB 2.0 veya Firewire 800 ün sınırlarına dayanacaksınız.

"Fiyatı da kendisi gibi kocaman"

--------------------------------------------

Çok değil bikaç sene sonra bu iri haline gülüp takoz diye dalga geçicez, ki illaki incelecektir.

6TB ı kara kara nasıl dolduracağım diye düşünmem. Torrent artı Full hd film ripleri ile en fazla 2 ayda doldururum.

Tam 6gb değil zaten 3x2tb olsa 2TB diski windows 1.6 - 1.8 GB arası görüyor yanılmıyorsam 1.8 görse 3x1.8 = 5.4 TB gibi bir değer oluşur. Ben 3 haftada normal dvd riplerle bile 500 gb ı dolduruyorum.

Bende 10tb ustunde dosyam var ve artık delirmek üzereyim evde harddiskler üstüste neredeyse naslar ucuz olsa onlardan dusunuyorum ama cok pahalılar ama hem guvenlı hemde hızlılar acaba bu dısk medya oynatıcılarda gorurmu wd live takıp film izlenir mi acaba merak ettim co eger oluyorsa bundan almak daha ıyı gıbı geliyor en azından pahalı degıl 55* dolar ama turkıyede heralde 1.25 fılan en az baslar dıye dusunuyorum cunku ulkemız kazık ülke oldugu ıcın her zaman pahalı olarak satarlarlar kendı ulkemız vatandasından harac keser gıbı vergı alıyor yazık

bulanlar dolduramıyor arayanlar bulamıyor tersine dünya

çok kaba görünüyor + çok pahalı.

6 TB çok iyi Mükemmel.

1 haftada gece gündüz download yapar doldururum.

bi kere harddisklerde fiyatlar çok düştü bi de elektronik marketler arasındaki rekabet fiyatları avrupa seviyesine çekti .özellikle elecroworld ve gold ta çok çok iyi fiyatlar var ama tabi fiyat karşılaştırılması yapılmadan alınmamalı .

bulanlar dolduramıyor arayanlar bulamıyor tersine dünya
--------
Kesinlikle haklisin HTPC'de 2TB'yi doldurdum ve ikinci HDD takma sansim yok. Tek 3.5" sigiyor :(( 3TB HDD'lerin ucuzlamasini bekliyorum NAS cözumleri hala pahali yoksa var olan NAS'i qnap TS4XX yada 5XX serisinden birisiyle degistirmeyi dusunuyorum. Hem bundan daha iyi hemde daha dinamik ve gelistirilebilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir