Tek SMS ücretiyle Türkçe

Türkçe karakterli tek SMS ücreti uygulamasını abonelerine sunan ilk operatör Vodafone oldu

Vodafone'dan Türkçe SMS mesajlarına ilk destek
ĞŞİÜÖ artık tek sms ücretine

Türkçe karakterlerin SMS'lerde kullanımının altyapısına destek veren Vodafone, cep mesajları içinde Türkçe karakter kullanımında tek SMS ücreti uygulamasını hayata geçiren ilk operatör oldu. 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren Türkçe karakter kullanımı sebebiyle iki ve/veya daha fazla SMS olarak görünen 160 karaktere kadar olan mesajlar, Vodafone'da tek mesaj olarak ücretlendiriliyor. Bu çözümü ilk uygulamaya koyan operatör Vodafone oldu.

Öte yandan yapılan değişikliğin teknik altyapı ile ilgili olduğu, Vodafone'un 15 Ykr olan standart SMS ücretlendirmesinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

teşekkürler VODAFONE

türksell le avea uyusun kontör satmayı biliyorlar ama hizmet sıfır.

Turkcell kalite olarak iki operatörün de açık ara önünde,
Avea malumunuz üzere sms kampanyası ile her gencin cebine girdi,
Vodafone da gençliğin Türkçe karakteri fazla kullanmadığını bildiği için bunu ilk başlatan oldu. Vodafone Türkçe karakter kullanımına destek verdiğinden değil en ucuza nasıl ilk olurum derdine düştüğü için ilk kendilerinin geçtiğini düşünüyorum...

Hizmet hizmettir. Türkcell bir tekel olmya çalışıyor.

Zaten Türk şirketlerini beklesek .. böyle birşeyi heralde öteki tarafta görürdük ... iyi ki özelleştirmişler :) Thanks Vodafone TR

Tebrikler vodafone turkcell bide turkum die geziniyor adam dun geldi bugun senin yıllardır yapmadını yaptı.

Helal olsun daha ne denirki

aferin vodafone ornek ol...

insanları kandırmayı bırakın

Sony Ericsson markalı telefonlarda "Ulusal Karakterler" diye geçen bir ayar var, o "Kapalı" iken zaten Türkçe karakter yazamıyorsunuz ve dolayısıyla "160 karakter / 1-SMS" oluyor zaten.
Nokia'da ise "Mesaj Ayarları-Ortak-Karakter Desteği" diye bir ayar var, orada "İndirgenmiş" ya da "GSM-alfabesi" seçili ise yazdığınız Türkçe karakterler zaten normale dönüşüp gönderiliyor.
Vodafone herşeyi halletti, bir bu kaldı.
Türkçe karakterin Tam olarak hayata geçmesi için; Yeni ithal edilecek olan telefonlarda Türkçe karakterlerin Unicode(UTF-8) olarak değil, standart GSM-alfabesi olarak tanınması lazım.
Detaylı bilgi: http://www.tk.gov.tr/Basin_Duyurular/Bulten/2008/turkcekarakter210308.pdf

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play