Tek telefonda 2 Android devri başlıyor!

Android'li cep sahipleri... Bu uygulama sayesinde tek işletim sistemine mahkum olma devri bitiyor!

  • Cem Şancı
Tek telefonda 2 Android devri başlıyor!

HTC One sahipleri, telefonun saf Android'li Google sürümünün de ortaya çıkması ile birlikte iki farklı işletim sistemini kullanabilir hale geldiler. MoDaCo.Switch isimli uygulama, tam da bu noktada devreye giriyorve tek bir telefonda, iki farklı işletim sistemini ve ara yüzü kullanma imkanı sağlıyor. Başka bir deyişle, artık HTC One sahipleri, iki Android arasında geçiş yapabilecek.

Örneğin, HTC One'ın kullandığı ara yüz ile Google'ın saf Android sürümünün ara yüzü arasında kararsız kalanlar, henüz beta aşamasında olan üçüncü parti yazılım MoDaCo.Switch sayesinde, diledikleri işletim sistemine ve arayüze geçiş yapabilecekler. 

PC'ler üzerinde birden çok işletim sistemini çalıştırmaya yarayan VMware yazılımına benzer şekilde, MoDaCo.Switch de telefonlar üzerinde farklı işletim sistemlerini barındırmaya ve gerektiğinde bunlar arasında geçiş yapmaya imkan tanıyor. Şimdilik HTC One telefonları için tasarlanan yazılımın başarılı olması halinde, diğer telefon modellerine de uygulanması için çalışmalar başlayacak.

HTC One testi için tıklayın...

MoDaCo.Switch aslında basit bir işletim sistemi değiştiricisi olarak çalışmaktan fazlasını da yapıyor. Uygulamalar kurulurken telefondaki her işletim sisteminin tanıyacağı şekilde düzenlenmesini de sağlayan yazılım sayesinde, cihazda hangi işletim sistemine geçilirse geçilsin, kullanıcı uygulamalarına kolayca ulaşabiliyor.

Beta sürümünde bazı kısıtlamalar bulunuyor. Örneğin, MMS'ler ve arama logları, bir sistemden diğerine aktarılamıyor. Bu yüzden, bir sistem çalışırken arayan kişilerin kaydını,  diğer sistemde görmek şimdilik mümkün değil ancak geliştirici bu kısıtlamaları kaldırmak için çalışıyor. Yani çok yakında uygulamayı, diğer Android telefonlarda çift işletim sistemini çalıştırmak için kullanmak da mümkün olacak gibi görünüyor.

Daha fazla detay için, üreticinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 62 Yorum

Bu olay en çok samsung'a yarar. Touchwiz yüzünden samsung almayan bir sürü insan var.

@02 Ağu 2013 13:15 sadece htc one'da var.

çok güzel olur eğer diğer telefonlarada gelirse canımız sikildiginda sistem degistiririz :D

zaten android sanal makine ile çalışıyor bir de bu programla sanalı sanalla çalıştırın sonra 2 gb ram de yetmesin.

günaydın chip. bu resmi ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum bile. ama chip'te yeni haber wow

touchwiz sıkmıştı

Touchwiz arayüzü bence en şık android arayüzü

Hehehe ben HTC HD2'de hem Windows Mobile hem de Android açabiliyordun zaten ;)

touchwiz samsungun arayüzü htc sense kullanıyor

İşletim sistemi değil de arayüzü diyelim biz ona ve TouchWiz arayüzünü beğenmeyenler önce kendi telefonlarına baksınlar.

@02 Ağu 2013 19:18 touchwiz samsungun?

@02 Ağu 2013 19:18 Samsung ara yüzü neresi güzel acaba herşeyi arkadan üreten firmadan bahsediyoruz. En son yeni ara yüze sahip olan samsung ve google nexus gibi sense arayüz olarak başarı sağladıktan sonra samsung atılım yaptı bilmeden savunma yapma küp içi kaydırma arayüzünüde ilk google kendi cihazlarında kullandı bunu bilmeni isterim

ne kadar basit görüşlü insanlar var ya küp içi kaydırım arayüzü yani touchwiz, samsungun google nexus sürümlerinden kopyalamasıyla yapılmış arayüzdür.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play