Teknoloji devlerinin yüzünü kızartan anlar

iPhone 4'ün anten sorunu, açılmayan Nokia'lar... İşte dev şirketlerin unutmak istediği anlar!

Teknoloji devlerinin yüzünü kızartan anlar

En son raporlara göre Almanya'da kendilerine Samsung Galaxy S4 satın alanların yüzde 30'u, ceplerini pillerinin bozuk olduğu gerçekçesiyle geri iade ediyorlar. Kullanıcıların şikayetlerine göre pil çoğu zaman hızla tükeniyor, hatta bazı nadir durumlarda pil akabiliyor.

Samsung, etkilenen tüm müşterilerine ücretsiz pil değişimi imkanı sunsa da yaşanan bu durum, "kullanıcılarına en iyi deneyimi sunma" iddiasındaki firma için yeterince can sıkıcı. Ancak donanımıyla ilgili sorun yaşayan ilk firma Samsung olmadığı gibi, son da olmayacak. Geçtiğimiz birkaç senede teknoloji devlerinin cihazlarında yaşadıkları ciddi sorunları hatırlamak için hafızamızı zorladığımızda, pek çok örnekle karşı karşıya kaldık. Bunlar arasından en kayda değer 5'ini ise sizlerle paylaşmak istedik.

Diğer teknoloji devlerinin unutulmaya yüz tutan, ancak zamanında onları fazlasıyla zorda bırakan anlar, sonraki sayfalarımızda sizleri bekliyor.

Anten sorunu

1. Anten sorunu

Apple tarihindeki en önemli telefon sorununu belki de iPhone 4'te patlak vermişti. Büyük bir ilgiyle karşılanan iPhone 4'ü sol elinizde tuttuğunuzda sinyal sorunları yaşayabilmesi ve hatta konuşurken hattan düşebilmesi, şikayetlerin dozunun tavan yapamsına neden olmuştu. Apple'dan gelen cevap ise şöyle olmuştu:

"Herhangi bir cep telefonunu tutmak, anten performansında düşüşe neden olacaktır. Bu, bazı bölgelerde antenlerin konumuna göre daha kötü gerçekleşebilir. Bu, tüm kablosuz telefonların bir gerçeğidir.

iPhone 4'te böyle bir sorun yaşıyorsanız, onu sol alt köşesinden metal bandın iki tarafını kapsayacak şekilde tutmayın veya onu herhangi bir kılıfla kullanın."

Apple, başka bir deyişle kullanıcılarına iPhone'larını yanlış tuttuklarını söylüyordu. Şirket bunun ardından her ne kadar doğru bir hareketle isteyen kullanılarına soruna engel olan ücretsiz kılıf dağıtmış olsa da, kendisini yaklaşık üç yıl sonra sonuçlanan toplu davadan kurtaramadı. Dava sonucunda Apple, ABD'de sorundan etkilenen her kullanıcıya 15 dolar ödemek zorunda kalmıştı.


"Tuğlalaşan" BlackBerry'ler

2. "Tuğlalaşan" BlackBerry'ler

BlackBerry Bold 9900, zamanı için müthiş bir telefondu, ancak çıkışında bazı sorunlar yaşamıştı. Bazı kullanıcılardan gelen şikayetlere göre telefon, gece boyunca şarjda bırakıldığında tekrar açılmayabiliyordu.

BlackBerry yaptığı açıklamada "kısıtlı sayıda müşterimiz, cihazlarının açılmadığını söylüyorlar" dedi ve şunları ekledi: "BlackBerry, sorunu giderecek bir yazılım güncellemesi üzerinde çalışmaktadır."

Sorundan kaç kişinin etkilendiğini tam olarak bilmesek de, BlackBerry'nin bahsettiğinden fazlasının etkilendiğini düşünüyoruz. Örneğin mobilenewscwp'nin raporu, bazı satıcıların sattığı BlackBerry Bold 9900'lerin yaşanan sorunlar nedeniyle üçte birinin geri getirildiğini söylüyordu.

Açılmayan Nokia N8

3. Açılmayan Nokia N8

Nokia'nın akıllı cep piyasasındaki liderliğini kaybetmeye başladığı zamanlarda çıkardığı N8, önemli bir telefondu. Ancak firmanın amiral gemisi cebinin çıkışı, sorunsuz olmadı.

Birçok kullanıcıdan gelen şikayet aynı yöndeydi, cihaz kendi kendine kapanıyor, bazı durumlarda tekrar açmak mümkün olmuyordu. Nokia sorunun güç yönetimiyle ilgili olduğunu iddia etmiş ve şu açıklamayı yapmıştı:

"Nokia için ürün kalitesi en üst seviyede önceliğe sahiptir, bu nedenle sorunu gidermek üzere gereğini hemen yerine getireceğiz. Bu ürün dahil herhangi bir ürünün performans sorunu, Nokia'nın garanti kapsamı altındadır."

Sorun, satışlarda önemli bir düşüşe neden olmamış olabilir, ancak o sıralarda bir çıkış yolu arayan ve iPhone 4 ile başa çıkmaya çalışan Nokia'nın en son istediği şeylerdendi.

Xperia S'teki ekran sorunu

4. Xperia S'teki ekran sorunu

Xperia S, Sony'nin Ericsson'dan ayrıldıktan sonrak piyasaya sürdüğü cebiydi. Müthiş bir ekran ve beraberinde harika bir kamerayla geliyordu. Ancak sonradan anlaşıldı ki cihazın çok ısınması (40 derecenin üzerinde), ekranda sarımsı bir iz bırakıyordu. Sony'nin sorunla ilgili açıklaması şöyle olmuştu:

"Bu sorun sadece bazı cihazlarda oluşmuştur ve giderilmiştir. Xperia S'sinin ekranında sarı tona rastlayan müşteriler, yerel tüketici hizmetleri merkezine ve Sony Mobile Communications'a başvurabilir ve sorunun ücretsiz olarak giderilmesini sağlayabilir."

Ne kadar talihsiz bir sorun olsa da yaşananlar, Xperia S'nin iyi satışlarına darbe vurmadı.

PlayBook'un sorunlu işletim sistemi

5. PlayBook'un sorunlu işletim sistemi

Bold 9900 ve Bold 9930 ceplerinden zaten yeterince baş ağrısı çeken BlackBerry, bu kez yaklaşık 1.000 PlayBook tabletinin ilk kurulumdan sonra kullanılmaz hale gelmesiyle de başa çıkmak zorunda kaldı. O zamanki adıyla RIM, tahmin edebileceğiniz gibi sözkonusu sorunlu cihazları değiştireceğini duyurmuştu.

Sorunun sadece 1.000 tablette yaşanması, aslında sorunun küçük çaplı olduğunu gösteriyordu. Ancak yaşananlar basında fazlasıyla dillendirildi. Bu, satışları pek de iyi gitmeyen PlayBook için elbette iyi bir gelişme değildi.

Yine de BlackBerry'nin tableti 2012 Noel döneminde 160.000 satarak mevcut tabletlerin en popülerleri arasına girmeyi başardı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Nokıa N8'de ki sorun çok hızlı bir şekilde çözülmüştü... Yine de N8'i aldıktan kısa süre sonra 808 modelinde Purview teknolojisini eklemesine gıcık olmuştum hala da olurum.Madem çıkaracaksın buna da koy değil mi ?

En iyisi sony bak sorun yok denmiş.Konması tabiki tarafsız olmus.

Xperia S kullanıyorum. O sıkıntı bende de var ama Sony hiçbir şekilde değiştirmedi telefonu. O mesajda demek istedikleri şey; bize dava açın, ücretsiz yenisini verelim. Amaç uğraş ile caydırmak. Ama Allah için telefon mükemmel. Bir buçuk yılı aşkın süredir kullanıyorum, tek sorunu ekran sararması. Üçkağıtçı olsalar da Sony kalitesinden şaşmam.

Benim s4'ün de bataryası resmen su gibi bitiyor. Yetkili satış mağazasına gitsem bende telefon iade si yada ücretsiz batarya değişimi yapabilirmiyim bir bilgisi olan var mı?

N8 i üç yıl kullandım, son zamanları dışında hiç problem yaşamadım hele ki açılmama gibi bir sorunu hiç yaşamadım. Nokia N8 de pek sorun yaşamadı bence N97 yi falan buraya koysanız daha iyiydi. ayrıca arkadaşım N8 2010 ağustosta tanıtıldı 808 şubatta. kısa süre denemez 2 yıl için

ben s4 kullanıyorum bende hiç bir sıkıntı yok :=)

@28 Eki 2013 11:02 Hizarn 6 dan beri s4 kullanıyorum hiç bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar. Ne kamerada ne malzemede ne de bataryada. Ha yaşasam ne olur? Gider değiştiririm. Ama diğerleri? Değiştiremez çünkü pil çıkmıyor onlarda. Yazık :)

LG hiç mi sorunlu bir cep yapmamış ya da HTC

LG hiç mi sorunlu bir cep yapmamış ya da HTC

3 yildir iphone4 kullaniyorum bir kere sorun yasamadim

bende iphone 4s var bu anten sorunu olayını ilk defa duyuyorum. hakikaten çok enteresan haberler yapıyorsunuz....

tüm dev firmaların yüzü kızardıklarında yaptıkları şey basittir 1 sayfa dolusu unutulacak olan özür nesiri 20 iş günü tamir bir o kadar da yurt dışı incelemesi belki sonradan yenisi kimin yüzü kızarıyormuş sanırım aslında tüketicinin yüzü sinirinden boğa gibi kızarıyormuş

arkadaşım sorun zaten iphone4 diyor 4s değil haber e dikkatle bakarsan.... hatta o zaman gündeme gelmişti bir çok kullanıcı şikayet etmişti

@28 Eki 2013 20:27 Hatta bu konuyla ilgili Steve JOBS'lı bir karikatür bile yapıldı . Bilge Baykuş

anten sorunu 4 te vardi 4s te duzeltildi o yuzden sorunu duymamissindir ziyaretci 14:31 !!

samsung sorun yaşamış ya hemen diğerlerini hatırlatın :D taraflısınız demiyorum zaten kul yapısı bozulmaya mahkum

ben lephone galaxy 10s kullanıyorum 40 yıldır hiç sorun yaşamadım

xperia arc taki wifi problemini niye yazmadınız. Sırf onun yüzünden neler çektim ben. Cihaz dosya indirirken wifidan çıkıp duruyordu.

@29 Eki 2013 15:02 ona kalırsa bir çok sorun var her markada wifi ile ilgili.

LG ve HTC yüzü kızarmayan utanmaz firmalar olduğu için listede yoklar hele o LGden neler çektim servisi yaptık diye yalan söyleyen bir servis.

xperia arc ta bende sorun yaşadim. resmen wifi ı ölü. cok zor cekiyor

Valla hiç utanmadılar, ne de yüzleri kızardı. Milyonlarca satıyorlar onlara koymaz, çok çok yenisini verirler bu kadar basit!!

Z1 deki kamera sorununa değinilecek mi? son yılların en büyük utançlarından biri kamera lekeleri

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir