Tesla Model S'in frenlerini uzaktan hack'lediler!

Testla Model S'nin kablosuz ağ sisteminde bulunan açık, otomobile uzaktan bunları yaptırabiliyor!

  • Ali Ruhi Öztürk
Tesla Model S'in frenlerini uzaktan hack'ledi!
Açık korkutucu olsa da, yayınlanan güncelleme sonrasında artık yok

Çin'in internet devi olan Tencent'in alt dalı olan Keen Security Lab'de çalışan araştırmacılar Tesla Model S'nin kablosuz ağında bir açık buldular. Bu açık Tesla tarafından doğrulandı ve hatta internet üzerinden yayınlanan bir güncellemeyle yamalandı.

Açık, aracın kendi içinde iletişim kurmak için kullandığı kablosuz CAN protokolünü kötüye kullanıyor. Bu açığı kullanabilmek için kablosuz hotspot kullanarak aracın donanımında bir "tarayıcı" açılıyor. Aracı bu tek açıktan bile hacklemek aslında gerçekten zor ama bir kez kontrolü ele alan saldırgan büyük hasara sebep olabilir.

Hackerlar aracın kontrolünü aldıktan sonra uzaktan silecekleri çalıştırabiliyor, kilitli kapıları açabiliyor, bagajı açabiliyor, dikiz aynalarını kapatabiliyor ve hatta araç hareket halindeyken frenleri bile devreye sokabiliyor. 

Keen'e göre Tesla bu gösterimi çok olgun karşıladı. Keen ile birlikte çalışarak on gün içerisinde açığı online bir yama ile kapatan Tesla, ileride geliştireceği araba modellerinde güvenliğe çok daha fazla önem vermesi gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

teslayı da hacklediler sırada şahini hackleyecekler

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play