TEST: IE8 Daha hızlı ve daha iyi mi?

En sonunda çıktı: CHIP Online Microsoft'un yeni tarayıcısı IE8'i mercek altına aldı...

  • Halil Mollaoğlu
IE 8: Daha hızlı, daha rahat ve daha iyi mi?
Internet Explorer 8: Microsoft'un yeni tarayıcısı rakiplerini tahtından indirebilecek mi?

Microsoft, Firefox'a saldırıyor: Yedinci sürümünden yaklaşık iki buçuk sene sonra Internet Explorer 8'in tarayıcı-tahtını tekrar geri alması bekleniyor. CHIP Online, IE8'in Firefox için ne kadar tehlikeli olduğunu test etti.

Nihayet Microsoft da en iyi web tarayıcısı savaşına katılıyor. Microsoft-tarayıcılarının Temmuz 2007'de sahip olduğu yüzde 80'lik pazar payının Şubat 2009'da yüzde 67,5'e düşüşünü yeni Internet Explorer 8'in durdurması bekleniyor. (Sayılar: Net Applications).

Bunun için geliştiriciler web tarayıcısına birçok yeni konfor ve güvenlik özellikleri ekledi; üstüne üstlük tarayıcının performansından büyük beklentileri de var. CHIP Online, yazılımın rakipleriyle aşık atıp atamayacağını test etti.

Internet Explorer 8 ve rakipleriyle yapılan testlerin detaylı diyagramlarını resim galerimizde görebilirsiniz.

Download:
IE 8 Türkçe (Windows XP)
IE 8 Türkçe (Windows Vista, 32-bit)

Daha konforlu: Web'de daha az tıklama

IE8 Hızlandırıcısı: Bir tıklama ile Hepsiburada.com fiyatlarını öğrenin.

"Web, hizmetinizde". Microsoft-sloganı kullanıcıların neden yeni Internet Explorer için heyecanlanmaları gerektiğini özetliyor.

Web Dilimleri (WebSlices) ve Hızlandırıcılar (Accelerators) sayesinde gezdiğiniz web sayfasını terk etmeden önemli bilgileri sürekli gözünüzün önünde tutabilirsiniz. Daha az tıklama ile seçtiğiniz bir adrese uygun harita materyali bulabilir, fiyat ve ürün karşılaştırması yapabilir veya web-mail hesabınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Microsoft diğer tarayıcılardan bilinen "akıllı adres çubuğu" özelliğini de kendi tarayıcısına aktardı. Adres satırı artık IE8'de de evrensel arama motoru görevi görüyor ve ön yüklü arama motorları, internet geçmişi ve sık kullanılanları birleştirerek sonuç gösterimi yapıyor; hatta kaydolduğunuz RSS beslemelerinden bile sonuç gösterebiliyor. Elbette CHIP Online da IE 8 için web dilimleri sunuyor. Sitemize IE 8 ile girdiğinizde turuncudan yeşile dönen RSS simgesine tıkladığınızda veya ana sayfada haberler/makaleler gibi farklı bölümlerin üzerine geldiğinizde çıkan yeşil çerçeveler web dilimlerini temsil ediyor. İsteğiniz web dilimini ekleyip takip ettiğiniz bölümden sürekli haberdar olabilirsiniz. Elbette RSS'lerdeki gibi sadece yazıyla değil, aynı zamanda grafiksel olarak.

<strong>IE8 Hızlandırıcısı:</strong> Bir tıklama ile Hepsiburada.com fiyatlarını öğrenin.Sekme çubuğu: Renkler işinizi kolaylaştırıyor
Microsoft sekme çubuğu konseptini de yeniden elden geçirdi. Artık sekmeleri grup halinde yönetiyorsunuz. Renkli vurgulamalar hangi sekmelerin konu açısından birbirine uyduğunu gösteriyor. Ayrıca sekme çubuğunun içeriği kendine has bir işlem olarak çalıştırılıyor; yani her sekme kendi işlemi içinde çalışıyor (Tab Isolation). Böylece bir sayfa herhangi bir eklenti yüzünden yanıt vermemeye başladığında tarayıcının tamamı değil sadece o sekme kapatılıyor. Ayrıca IE8 bir sayfaya girilen bilgileri çöken sekmeyle beraber geri getiriyor. Bu sayede o an yazdığınız bir e-postanın bir kısmını kurtarmanız mümkün.

<strong>IE8 Hızlandırıcısı:</strong> Bir tıklama ile Hepsiburada.com fiyatlarını öğrenin.Görsel arama: Daha güzel arayın
Yeni arama çubuğu daha şimdiden birçok önemli hizmet ile işbirliği yapıyor ve tek bir fare tıklamasıyla Live Search, Google, Wikipedia veya Ebay sonuçları arasında geçiş yapıyor. Ek olarak sonuç listesi sadece metni değil, ön tanımlı resimleri de gösteriyor, arama geçmişine veya o an gezilen web sitesine göz atıyor. Uyumluluk görünümü, Microsoft tarafından hazırlanmış bir liste aracılığıyla eski Internet Explorer sürümleriyle uyumlu web sitelerinin IE8'de de doğrudan hatasız görüntülenmesini sağlıyor.

Güvenlik: Herkes için daha fazla güvence

SmartScreen Filter: Tehlikeli web sitelerine karşı belirgin bir şekilde uyarıyor.

Düşen pazar payına rağmen Internet Explorer yaygınlığıyla saldırganların ana hedefi olmaya devam ediyor. Bu sebeple Microsoft'un yeni tarayısını daha güvenli hale getirme çabaları çok daha önemli.

Yemleme ve zararlı yazılımlardan korunma
Microsoft'un yeniden cilalanmış yemleme koruması olan SmartScreen Filter, zararlı web sitelerine karşı artık daha belirgin bir şekilde uyarı yapıyor. Ayrıca filtre zararlı yazılımlarla başa çıkacak ve sezgisel yöntemlerle (heuristic) şimdiye kadar tehlikeli olduğu bildirilmemiş web sitelerini de ifşa edecek. Cross-Site-Scripting filtresi kullanıcının oturum bilgilerinin, çerezlerinin ve parolaların çalınmasına karşı koruma sağlıyor. Hatta IE8, Clickjacking koruması ile bir web sitesine sahte butonların yerleştirilmesini engelliyor. Bu koruma sadece orijinal site daha önceden yönetici tarafından hazırlandıysa işe yarıyor.

<strong>SmartScreen Filter:</strong> Tehlikeli web sitelerine karşı belirgin bir şekilde uyarıyor.Gizli sörf: InPrivate Göz atma
Bir diğer popüler güvenlik özelliği ise "InPrivate Göz Atma": InPrivate modunda sörf yaptığınızda çerezler, tarayıcı geçmişi ve form doldurma bilgileri gibi geçici veriler tarayıcıyı kapattığınız anda siliniyor. InPrivate Filtreleme ise sörf alışkanlıklarınızın üçüncü parti takip sitelerinin eline geçmemesini sağlıyor.

<strong>SmartScreen Filter:</strong> Tehlikeli web sitelerine karşı belirgin bir şekilde uyarıyor.Saldırganların şansı daha az
IE8'in standart halinde etkinleştirilmiş olarak gelen veri yürütme engellemesi (DEP) Vista'nın ASLR özelliği (Adress Space Layout Randomization) ile beraber saldırganların bellek taşması yaratarak zararlı kod çalıştırmasını engelleyecek. ActiveX öğelerine kişisel izin verme yetkisi ise bir diğer tuzağın önüne geçiyor. Son olarak domain vurgulama, kullanıcının sahte bir web sayfasını orijinalinden ayırt etmesini sağlıyor.

Test zamanı: Dünyanın en hızlı tarayıcısı hangisi?

Tarayıcının web sayfalarını işleme hızı birçok kullanıcı için konfor ve güvenlik kadar belirleyici bir özelliktir.

Redmond'lular yeni tarayıcılarını Firefox ve Chrome rakipleriyle gerçek bir günlük kullanım senaryosunda karşılaştırdılar. En popüler 25 ulusal web sitesinde IE önde gidiyor; en azından Microsoft testinde. Firma gerçekleştirdiği testi video olarak da yayımladı (aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz). Redmond'lulara göre çoğu senaryoda tarayıcılar arasındaki hız farkını görmek için sahneyi yavaşlatmak gerekiyor, zira ancak bu şekilde 1 saniyeden çok daha az olan farklar kendini belli ediyor.

Test zamanı: Dünyanın en hızlı tarayıcısı hangisi?
Video: Microsoft'un tarayıcı testi

Test zamanı: Dünyanın en hızlı tarayıcısı hangisi?IE 8 CHIP Online testinde
Testlerimizde Internet Explorer 8 pek de mükemmel sonuçlar vermiyor. MS tarayıcısı Futuremark firmasının hazırladığı yeni tarayıcı testi Peacekeeper'da en son sırada, yani Safari, Chrome, Opera ve Firefox'un arkasında yer alıyor. Aynı durum tarayıcı testi i-Bench 5'te de geçerli. IE, HTML ve XML içerikleri görüntülemede rakiplerine karşı kaybediyor. Ancak JavaScript motoru Firefox 3.0.7'den daha yüksek bir performans elde ediyor. Fakat sadece bu testte. IE8 bir başka JavaScript testi olan SunSpider'da testi bitirmek için en uzun süreye ihtiyaç duyuyor. Geçerli web standartlarını temsil eden Acid2 testini tam puanla geçen IE8, geleceğin web standartlarını temsil eden testte (Acid3) takviyeye ihtiyaç duyuyor. Internet Explorer Acid3 testinde sadece 20 puan elde edebiliyor; diğer tüm adaylar 70 puan sınırının üstünde yer alıyor, hatta Safari 4.0 100 tam puan alıyor.

Test sistemi:
CPU Intel Core2 Duo E4400
RAM 1 GB DDR2-667
GPU Intel GMA 950
HDD Seagate Barracuda 500 GB SATA (ST3500320AS)
LAN Realtek-kart (RTL8139)
Sistem Windows Vista Home Premium (SP1 32 Bit)
Adobe Reader 9.1
Java 1.6.0_12

Sonuç: Microsoft için büyük bir sıçrayış

Internet Explorer 7'den sonra büyük bir sıçrayış.

Şurası kesin: Internet Explorer 7 ile karşılaştırıldığında Microsoft yeni tarayıcısıyla çok iyi bir iş çıkardı.

Özellikle iş yerlerinde hep eksik bırakılan tarayıcılar arası seçim imkânı göz önünde bulundurulduğunda IE8 kullanıcılar için devasa bir sıçrayış olacak. Daha fazla konfor ve güvenlik ise cabası. Web Dilimleri ve Hızlandırıcılar, yeniden elden geçirilmiş adres satırı ve özellikle akıllı arama kutucuğu web'de daha az tıkla daha çok iş yapmanızı sağlıyor ve tarayıcıyla çalışmanızı daha verimli hale getiriyor. Buna karşın bazı güvenlik fonksiyonları öncelikle kendilerini gerçek dünyada ispatlamalı. Şüphesiz ki XSS-filtresi doğru yönde atılmış önemli bir adım ve çok basit olan zararlı JavaScript kodu yerleştirmeyi engelliyor. Filtre, daha zekice devre dışı bırakma yöntemlerine karşı ne kadar dayanıklı olduğunu uyum-hızıyla ispatlamalı. Aynı durum Clickjacking için de geçerli çünkü o da ancak web sitesi yöneticisi siteyi uygun şekilde hazırladığı zaman devreye girebiliyor.

Konu performansa geldiğinde ise Microsoft tarayıcısı sentetik benchmark testlerinde rakiplerinin arkasında kalmaya devam ediyor. Fakat şunu hatırlatalım ki, testlerimiz gerçek sörf deneyimini asla yansıtamaz, bilakis sadece tarayıcının belli bölümlerine hafifçe dokunur. Kullanıcılar güncel tarayıcılar arasındaki gittikçe azalan performans farkını daha ender hissedecekleri için IE8'den sonra tarayıcı seçimi daha çok kişisel bir zevk konusu haline gelecek: Teknik hayranları Safari veya Chrome'u tercih edebilir. Kontrol çılgınları ise yine Firefox'ta kalmaya devam edecektir. Günün sonunda geliştiricilerin dünyanın en rahat, en güvenli ve en hızlı tarayıcısını geliştirme çabaları kullanıcının işine yarıyor.

Download:
IE 8 Türkçe (Windows XP)
IE 8 Türkçe (Windows Vista, 32-bit)

Okuyucu Yorumları

Toplam 83 Yorum

Microsofttan bi fiyasko daha yazıyı okur okumaz denedim. Hız konusunda hiçbir gelişme yok. Gerek opera gerekse firefox'un gerisinde. Temmuz sonunda pazar payı %50'lere geriler.

firefox ve opera gibi tarayıcılar piyasaya çıkmasaydı muhtemelen explorer 6 kullanıyor olurduk.özelleştirilebilirliği en iyi olan firefok bence en iyisi...

microsoft para saymaktan 1. sınıf bir tarayıcı veya işletim sistemi yapamaz. Binlerce eklenti desteği, açık kaynak kodlu, sürekli gelişen, hataları hızlıca düzeltilen firefox varken firefox'u takip eden, kendisi pek bişey üretmeyen microsof ürününü neden kullanayım ki. Ayrıca daha firefox 3.5 çıkmadı, çıktığından ie8'e fark atacağına eminim.

Yine en hızlısı Apple'ın tarayıcısı görüldüğü gibi. Hele Mac OS X ortamında mükemmel çalışıyor. (İşletim sistemi stabil ve hızlı olunca içinde hızlı tarayıcıyı kullanmak da keyifli)

chrome 2.0.196 sürümü de acid 3 ten 100/100 puan alıyor.
core 2 duo e4500- nvidia 8800GTS512 2 gig ram ve vista ultimate 32 bit sistemimle chrome futuremark ın testinden 999 puan, firefox (3.0.7) 446, ie8 295 puan aldı.

"tarayıcı seçimi daha çok kişisel bir zevk konusu haline gelecek"
1.Hızlı Erişim
2.Adblok Plus
3.Java Script
4.Flash blok (firefox'taki gibi istegini açabileceksin)
5.Opera'nınki gibi Açılır Pencere Engelleyicisi (Daha ben IE nin bi pencereyide engellediğini görmedim ayarları açık olmasına karşın hani bazı sitelerde tam istediğiniz şeyin üzerinde kocaman bi reklam çıkarya kapat dediğiniz zaman reklamın sitesini açar işte onu Firefox genelde böyle reklamları engellediği için pek sorun olmuyor ama bazen o da kaçırıyor)
Evet IE bunları yaparsa Kullanmayı düşünürüm ama şimdilik... FOREVER FİREFOX:}}

InPrivate Filtreleme özelliğinin sürekli açık kalması için ne yapabiliriz bilgisi olan var mi? Tarayıcıyı kapattıp açtığımda tekrar açmak zorunda kalıyorum.

eklentisiz firefox kullanıyordum ama artık ie8 kullanıyorum

Takım ve parti sempatizanı gibi yapılan içi boş sığ ve bilgiden yoksun değerlendirmeleri okuyunca artık yorum yazmama gibi bir eğilime ka-
pıldığımı duyumsuyorum.Internet Explorer 8 eskisinden daha iyi ve daha ileri.Ki en büyük avantajı kimi yazılımların toolbar uygulamasına
entegre olmasına sağladığı kolaylıktır.Şimdi soruyorum hangi tarayıcıda bu özellik var?Basit bir örnek Simka ya da Sothink firmasının kimi yazılımlarını kulananlar bilir bu yazılımların hangisi
Firefox'a entegre oluyor? Ya da diğer tarayıcılara?Web tasarımla
uğraşanların önizleme için varsayılan tarayıcısı sizce hangisi
hiç düşündünüz mü? Birde Microsoft'u ,Firefox adına eleştirme
cüretini gösterenler varki....Acaba bunlar neden hukuk fakültesini
bitirmediler?Yoksa sınavda çakılıp kaldıkları için mi?Eğer Microsoft
olmasaydı Firefox ancak düşlerde ölmeye mahkum bir tasarı
olarak kalırdı.Dünyadaki her web tasarısı yapılırken öncelik
daima her zaman ve her koşulda Internet Explorer 8'a verilir.Tersi
yalandır.Çünkü Internet Explorer 8 payı ,weble uğraşanların iştahını
her zaman kabartmıştır.Ama yorum yapmaya geldi mi herkes aslan kesilir.Bir düşünün Microsoft yönetimi anlaşma yaptığı her kuruma
Explorer 8'i kullanma zorunluluğu getirse ve Firefox'un Windows'a
entegre ve tümleşik olma yolunu kapasa ne olur,hiç ama hiç merak
ettiniz mi?Son olarak Türkiye'de kaç milyon memur var ve bunlar
arşivdeki sicil ve özlük bilgilerine ulaşmak için hangi tarayıcıyı kullanır? Hiç merak ettiniz mi...Yalnızca bilinçli bilgisayar kullnıcısına
saygılarımla.......

futuremark testi gerçekten yanıltıcı olabilir çünkü sistem kaynaklarına bağlı olarak aynı makinede bile her denemenizde farklı sonuçlar elde edeceksinizdir. Acid3 testi daha uygun bir test ve bu test sonucunda tarayıcınızın nerelerde sorunlar yaşadığını görebilirsiniz. iki ayrı bilgisayarda gerçekleştirdiğim testlere göre(amd athlon xp 2.2ghz 512mb ram ve core duo 2.0ghz 2gb ram) tarayıcılar aynı Acid3 puanlarını alıyorlar. Sadece firefox core2 de render puanını da alarak 72 puan oldu.
denediğim tarayıcılar ve
Acid3 test sonuçları
Safari 4 beta 100
chrome 2 beta 99
firefox 3.1b3 92
opera 9.64 85
chrome 1.0154 79
Safari 3.2.2 75
firefox 3.0.7 71
ie8 20
ie6 12
by yavhehe duzgun.com

tarayıcı seçimi daha çok kişisel bir zevk konusu

acid testi bende şöyle çıkıyo :
Safari 4 - 100
Opera 10-100
Chrome2-100 (link test failed)
Firefox 3.1b3 - 92

InPrivate Filtreleme özelliğinin sürekli açık kalması için ne yapabiliriz bilgisi olan var mi? Tarayıcıyı kapattıp açtığımda tekrar açmak zorunda kalıyorum.

----------------------

Bu sorumun cevabını bilen yok mu?

Açılır pencereleri engellemeyen bir tarayıcı beş para etmez. Piyasadaki her tarayıcının eksiği var. Hemde hepsinin. Adam gibi bir tarayıcı çıkmadığı için sürekli test eder dururuz...

Bu sorumun cevabını bilen yok mu?
microsofta mail atsaydın şimdiye öğrenmiş olurdun.

hastek676 arkadaşımız ilginç bir yorumda bulunmuş site tasarlanırken ie8 baz alınır diye. İşin aslı bilinçli bir tasarımcı daima w3c standartlarında oluşturmak ister tasarımını. Bu standartlar hemen her tarayıcı tarafından desteklenir. Ve özellikle platform bağımsız hale getirilmeye çalışılır. Özellikle işletim sistemine ya da tarayıcıya bağımlı bir sistemden kaçınılır ki hatalarla karşılaşılmasın. Firefox ya da diğer tarayıcılar illaki windows için tasarlanmamışlardır ayrıca. Tabiki ie8'in artı yönleri vardır. Ancak bunlar teknik kullanıcıyı ilgilendirir. Son kullanıcı her zaman için hemen her web sayfasını başka bir ek yazılıma gerek duymadan çalıştırmak ister. Flash, java kurmayı bile sorun olarak gören kullanıcılar mevcut. Tabiki hiçbir tarayıcı herkese hitap eder diye bi kanı yoktur. Ancak örnek verilecek olursa 5 aylık Chrome'un Net Applications araştırma verilerine göre Pazar payı %1.2 ye gelmişse ve 2007 martında %80 olan ie kullanım oranı 2008 martında %74 ve 2009 şubatta %67'ye düşmüşse insanların Microsoftun kendilerine verdiğinden fazlasını bekledikleri anlaşılacaktır. Sorun şuradaki Microsoft gibi bir devin çok daha hızlı çok daha uyumlu ve kişiselleştirilebilir bir tarayıcı oluşturması beklenirdi. Beta sürümlerinde heyecanla takip ettiğim ie8 safari ve firefox betalarının gerisinde kalınca hayal kırıklığı oldu.
yavhehe

"hastek676 yazmış: Artık yorum yazmama gibi bir eğilime ka-
pıldığımı duyumsuyorum."

Niye yorum yazıyosun o zaman?

ie olmasaydı firefox olmazdı diyen insanlar acaba hiç düşündüler mi eğer windows'a entegre ie olmasaydı şu andaki payı %kaç olurdu?

Vistaya kurdum vista surumunu ...10 dk sonra sapıttı..sekmeyi kapat diyorum hata raporu cıkıyor sekmeyi kapatmiyor sayfayi kapatmiyor.carpıya bastıkca yeniden aciyor.Sinirlendim sildim geri 7.0kullaniyorum en guzelii..

IE8 Özetle: Açılır pencereleri doğru dürüst engelleyemeyen, bağlantıların bazılarını hala yeni pencerede açan, yenilik diye firefox ve diğerlerinden alıntı yapmaya çalışan, alıntı yapmadıkları da bi işe yaramayan, hala neden bi web sayfasını görüntülemek için bir düğmeye basmam gerekli anlayamadığım uyumluluk görünümüne sahip, microsoft'un pazar payını kaybetmesini engelleme çalışmalarının bir ürünüdür.

"Microsoft'un yeni tarayıcısı rakiplerini tahtından indirebilecek mi?" diye yazmış yazıyı hazırlayan editörümüz. Güzel bir noktaya değinmiş. Ancak bu haliyle ie8 kendi kendini tahtından edeceğe benziyor.
yavhehe.

Microsoft Rezilliği... Tamamen firefox çalıntısı kurdum pc dondu sorunlar yaşadım yavaş yani kurduğuma bin pişman oldum yeter artık microsoft çekilsin bu işten çok kötü arkadaşlar denemeyin bile...

ie 8 gerçekten süper olmuş.7 den daha iyi gibi.bir kaç gündür kullanıyorum,memnunum.fırefoxda olduğu gibi ileri seviye ingilizce bilmemize gerek de yok,yenilikler anında türkçe.....

çalıntı-kopya -bu işten elini çeksin-rezillik-gibi tamlama sıfat ve cümleler dolu ie8 harici tarayıcılar hiç biryerden esinlenmediler galiba.kurulum-gelişimlerini hep kendi potalarında halletiler.bilgisayar kullanıpta ie yi bilmeyen yoktur amma diğerlerinin ismini dahi bilmeyen çoktur.favorim ie8-chrome.eleştiridede insafı bırakmamak gerekir.meraklı

IE8 beklediğimgibi bir sonuç alamadım.Kullanan arkadaşalar memnun kalırlarlarmı bilmiyorum.Opera ondan çok hızlı ve güvenli.

donanımdan donanıma değişiyo Microsoft Rezilliği... deıl başarısı en hizli tarayıcı suanda birakın pc anlamayan bıle yukledım pc dondu dıyo olmaz bu kadar.....

deneyeceğim..öve öve bitiremiyorlar internette..

Opera ondan çok hızlı ve güvenli.
------------------------
tüm tarayıcıların + bir özelliği var
he hız konusuna gelirsen istediğini kullan
sanki aralarındaki hız atla deve.
çok hızlı demişsin bide...

http://service.futuremark.com/peacekeeper/index.action
performans testi deneyin

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
IE8 Özetle: Açılır pencereleri doğru dürüst engelleyemeyen, bağlantıların bazılarını hala yeni pencerede açan...
------------------

Bunu yazan birader, hiç ayarlarına girip bakmış mı? Bakmamış... İşte körlük budur. Ön yargı budur...

Futuremark testi sadece javascript testidir. Zaten verdiğiniz videoda bu "hız ölçme işinin" javascriptle olmayacağını söylüyor.

testlerde kullanılan 3.0.7 sürümü nerden temin edeceğimizide yazsınlar.g.chromeden bahseden yok çünkü beta en hızlı.hatta en güvenli.sitesinde bile olmayan sürümle ie8 i yarıştırıyor.el-insaf denmezmi.adamlar oturup çalışmış en güzeli sunmaya çalışmış vede sunmuşlar.meraklı

19:03: "testlerde kullanılan 3.0.7 sürümü nerden temin edeceğimizide yazsınlar"
www.firefox.com 'dan temin edebilirsin

"testlerde kullanılan 3.0.7 sürümü nerden temin edeceğimizide yazsınlar" firefox son stabil sürüm 3.0.7 dir zaten. bir arama motoruna firefox yazmanız yeterli.
yavhehe

Ben anlamıyorum bu olumsuz yorumları yapanları bende kurdum ultumet 64 bite ama dedikleri kadar değil bide ben yorum yapayım diyeceğim şu kesinlikle tarafsızım i8 hızlı gerçekten çok hızlı ben mozilla kullanıcısıyım fakat çok merak ettim kurdum fanatikliği bırakalım şu bir gerçekki çok hızlı ne opera nede mozilla i8 derim olumsuz yorum yapanlara biraz insaf diyorum haaa sistem iyi değilse bilemicem tabi .

ie8 hızlı olabilir ama web sayfalarını yanlış yorumluyor, bazı web standartlarını desteklemiyor, örneğin objects etiketi ya da css3'ü, o yüzden ziyaret ettiğiniz sitelerden tam anlamıyla yararlanamzsınız. bunun dışında web standarlarını yanlış yorumladığı için web sitesi hazırlayanlar sitelerini hazırladıktan sonra bir de ie8 için ekstar kod yazmaları gerekiyor, çünkü ie8 de önceki sürümler kadar kötü bir durumda.
ie8 çok geride kaldığı için ağırlığı kullanıcı arayüzüne verdi, çünkü normal kullanıcılar web standarlarından habersiz, bu yüzden de sadece programın görünümüne-hızına bakarlar, içindeki motormuş frenmiş hava yastığıymış dikkat etmezler, bunu bilen IE web standartlarını geliştirmek yerine arayüze yöneldi, yani elde yine hiçbirşey yok, kaporta altı yine kötü
bunun dışında eğer dikkat ettiyseniz gmail, digg gibi siteler ie diğer tarayıcıların reklamlarını yapıyorlar, çünkü IE'de problemler var, tam hizmet veremiyorlar, örneğin gmail-sohbet'te "çevrimdışı durumu" IE6'da çalışmıyor. Wordpress panelinde çerçevelerin kenarları yuvarlak olmasına rağmen IE8 onları köşeli gösteriyor.

tasarım işleriyle uğraşmayan kişiler lütfen boş yorumlar yazmasın , ie 6 için css kodlarının ve ie7 için yazdığım css kodların haddi hesabı yok kayıp zaman=-ücret bu üç daltonlar hiç değişmeyecek
ie6,ie7,ie8

ie 7.0 ve ie8 acid testlerini görmek gerekir ,ie7 acid testini yapmaya çalışmayı bırak nedir bilmiyor kaldı ki ie8 den bunu beklemek polyannacılıktır yapmayın gözünü seveyim Firefox gerçeğini aklıllarına yerleştirin Firefox gerçeğini öğrenmek için cooliris bir kurun deneyin derim

aynı tas aynı hamam hala birçok web sitesiyle uyumsuz

Hiç bir işe yaramaz 1.5 saatimi boşuna bununla harcadım. Sürekli donuyor ve ana penceresini bile kapatamıyorum. İşletim sistemim xp pro ie7 hala ie8'e benim sistemimde en azından 10 basıyor. ama ben firefox kullanmayı tercih ediyorum hanın ve çocuk ie'den yanalar...

Yani kimse kusura bakmasın ama 6 yıllık bilgisayar programcılığı geçmişim var ve ben böyle rezillik görmedim. İnsanları kandırdığını sanıyorlar ama yorumları okudum hiçte kandıramamışlar. Ne bir hızlanma var ne de elle tutulur bir özellik. İe'nin değil; Microsoft'un tahtı sallanıyor. YAZIK.

ben şahsen ie 8 i sevdim bununla Opera kullanıyorum gayet memnunum. hız biraz olsun artmış. fark ediliyor. yorumlardan sonra firefox u kurdum ama alışkanlıkta hızlı ve pratik kullanmayo etkilediğinden beceremedim. yine en iyisi İe 8 gibi.

slm ben Internet Explorer 8'i her açıdan denedim ve bu sefer Microsoft'a hak veriyorum.Hızı mükemmel derecede Internet Explorer 7 ve önceki sürümlerinden daha da iyi.Firefox'a birşey diyemiyorum bence bu sefer Internet Explorer 8 daha iyi.

Şunuda eklemek istiyorum Internet Explorer 8 tek tıkla süper hız yaratıyor.Her site yaklaşık 2-3 saniyede açılıyor...

uyumlu yapabilirsiniz araçlar uyumluluk modu ayarları tıkladıktan sonar altta tüm siteleri uyumlu olarak göster var

hiç sormayın yahu bir hızlı bir hızlı, bu hızdan başım döndü... bu adamlar kimi kandırıyor, eeee bu dünyada hala MS'ye bel bağlanyanlar daha ne istesin ki.

şunuda belirtmek isterim : xp kullananlarda
ie kötü gözüküyor ve yavaş, donma gibi sorunlar oluyor
ama 0dan vista + sp1 ve güncellemeleri kurdukdan sonra
ie8i vistaya yüklerseniz çok hızlı ve sorunsuz bir ie8 oluyor.
çamurcular burdada boş durmamış siyasette olduğu gibi.
insanların beynini yıkamakdan başka bir işe yaramıyorlar.

Tek kelimeyle berbat, Vistaya kurdum ve CPU kullanımı çok aşırı derece yükseldi, önceden dual core kullanımı ortalama % 10-20 iken ie8 i kurunca ortalama % 60-70 lere çıktı, bazen %100 ü vuruyor, sidebardaki saatte duruyor ve sidebardaki proğramların çerçeve renkleri değişiyor. Kurduktan 10 dk sonra sildim herşey normale döndü.

1 haftadır kullanıyorum ie 7 ye göre mükemmel hızlı ve işlemciyi yormuyor

İ.E 8 betayı kullanıyordum İ.E 8 i kurdum ama açılmıyor ikona çıft tıklandığında bir sayfa açılıyor gibi yapıp kapanıyor. Bir türlü açamadım kuramadım böyle bir olay başına gelen oldu mu? Sizce çözümü nedir

arkadaşlar tüm tarayıcıları kullanmış birisi olarak diyorum ki eğer ince ayarlarını yaparsanız en iyisi firefox! tweak network settings, adblock plus, fast dial, tab mix plus, stylish vs. gibi eklentileri kurun ve keyfini çıkarın...özellikle tweak network settings eklentisi süper , resmen hız canavarı yapıyor firefox'u! http://userstyles.org/styles/14953 bu adresteki resimde benim kullandığım firefox taki kurulu eklentileri kurmanızı tavsiye ederim. bu arada bu vermiş olduğum sitede, özellikle youtube, facebook, google gibi yabancı sitelerin görünümlerini istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz kodlar mevcut...neyse...2 yıl önce avant browser manyağı idim...o da ie nin altyapısını kullanan bi tarayıcı ama, gerçekten güzel bi program! ama bişeyleri eksik gibiydi sanki... bi ara firefox 2 kullandım (eklentilerinden haberim yoktu-şaşılacak bişey gerçekten ;-) - sildim...opera kullandım, o da tam beklentilerime cevap vermedi ve sildim! yaklaşık 1 senedir firefox kullanıyorum ve artık (nihayet) internette gezmek için aradığımı buldum=firefox! sizin internet explorer ile gezdiğiniz siteyi ben firefox ile gezerken çok farklı...çünkü ben o gezdiğimiz aynı siteyi ister reklamlı, ister reklamsız, ister siyah arka planlı ister beyaz geziyorum, yani tam istediğim şekilde! ve son olarak; güvenli ve hızlı bir internet için aradığınız şey = firefox 3! bu arada google chrome u da denedim ama tahmin ettiğiniz gibi tatmin etmedi! çünkü firefox internet tarayıcılarda tatminiyet çıtasını yükseltti benim gözümde! diil google chrome, 'GOLD' bile beni firefox tan vazgeçiremez...hepinize saygılar!

arkadaşlar bende betayı kullanıyordum fakat kararlı sürümü yükleyince flash player eklentisi çalışmadı... flash ı kaldırdım yeniden kurdum yine olmuyor... adobe nin kendi sitesinde tarif ettiği şekilde yükledim yine olmadı çözümü ne olabilir acaba?

forewer firefox !!!! ie8'le çoluk çocuk uğraşsın

SU GUNCELLEMEYI WINDOWS 5 TE YAPAMADILAR. WINDOWS SECURITY ALERTS IKONU GORUNEN YERE IKI KERE TIKLIYORSUNUZ. ONUNUZE SURASI GELIYOR SECURITY CENTER HELP FOR YOUR PC YANI PERSONAL COMPUTER INIZI KORUYACAK SEY EN ALTTA VURIS PROTECTION NOT FOUND YERINE INTERNET SECURITY NOT FOUNDA YAZNIYOR YANI VURIS PROTECTION PAZARLIYOR BU KISIM USTTE ISE FIREWALL GEREKIYOR DIYOR ORTADA WINDOWS GUNCELLEMELERINI KURAN BIR SEY GEREKTIGINI HATIRLATIYOR. OYSA INTERNET SECURITY NOT FOUND YAZISI CIKIYOR.BIR GUNCELLEME DE BURASI ICIN HALA YAPAMADILAR. O GUNCELLEMEYLE BURADAKI IKAZ SOYLE OLABILIRDI INTERNET SECURITY NOT FOUND. FIREWALL KISMINDA ISE FIREWALL NOT FOUNDA DEMIYOR YANI BU KISIM BOYLE KALDI. WINDOWS 6 DA ISE BU KISMI GELISTIRMISLER DOGRUDAN INTERNET SECURITY ISTIYOR. WINDOWS 7 DE BAKALIM NE ISTEYECEKLER YANILMIYORSAM SUNU ISTEYEBILIRLER.SATIN ALDIKTAN HEMEN SONRA GUNCELLEMELERIN SAGLIKLI VE GUVENLI YAPILABILMESI ICIN BU ISLETIM SISTEMIYLE HEMEN INTERNETTEN KORUYUCU GUNCELLEYICI BIR SEY SATIN ALIN DIYEBILIRLER.COK OZEL IMKANLAR ELINIZIN ALTINA GELEBILMESI ICIN BELKI DE COK OZEL AYARLARIN YAPILMASINA OLANAK TANIYAN IMKANLARIN YOLUNU SIZ KULLANICILAR ICIN. WINDOWS 5 TE ALISTIGINIZ OZEL AYARLAMALARI TEKRAR YAPABILMENIZE OLANAK TANIMAK ICIN. NE KADAR EKMEK O KADAR KOFTE BELKI WINDOWS 7 YLE WINDOWS 5 URETMENIZI BILE SAGLAYABILIRLER YANI ACILISI WINDOWS 5 GIBI OLAN WINDOWS 7......

EN GUZELI IE6 ANCAK YENILERDEN IE7 VE SEKIZ KULLANILABILIR. ILK OLARAK IE6 VARDI VE BU HEP BOYLE SURMELI DIYORUM DIGERLERI SONRADAN CIKTI. TARAYICINIZ NE ISE ONA AIT ARAMA MOTORUNU KULLANMANIZ DAHA SAGLIKLI VE GUVENLI OLUR.GOOGLE IN DA HEM TARAYICISI VAR HEM DE ARAMA MOTORU. ANCAK FIREFOX UN DA VAR MIS. HANGISI OLDUGUNU BULAMADIM....

HER ARAMA MOTORUNUN KENDI TARAYICISI VAR ANCAK HALEN INTERNET GUVENLIGINI SAGLAYAN SEYI EKSIK....TIRNAKLARI....OYSA HEM ARAMA MOTORU VAR TARAYICISI VE ISLETIM SISTEMI VAR VE TUM GUVENLIK MARKALARI BASARIYLA CALISIYOR. INTERNET TARAYICILARIN TOOLS > INTERNET OPTIONS > CONTENT > CERTIFICATES > ICINDE PERSONAL VE OTHER PEOPLE KISMI NIYE BOS DURUYOR ? NELER KONULABILIR. BUNLARIN GUNCELLEMESI NERELERDEN YAPILABILINIR?...............

Microsoft vistayla yaşattıgı hayal kırıklığına ie 8 le devam ediyor bu kadar hata veren hantal bir tarayıcı olamaz yeni sekmede ac dediğin zaman ilk seferinde açmıyor ikinci seferde zorla acıyor ve flash eklentisinde hep hata veriyor microsoft böyle hayal kırıklıgı üstüne firefoxla asla yarişamaz.

Bu internet explorer adam olmaz. Her zaman firefox kullanın, farkı yaşayın. Denemeden ön yargılıda davranmayın biliyorum ki birçok kişi ne alaka kardeşim i.e bir numaradır diyecektir. Malesef gerçekler öyle değil.

Eğer internet explorer 8 'in performansını ve yeteneklerini gerçek anlamda görmek istiyorsanız bu programı Vista SP1 üzerinde kullanın çünkü bu program, her ne kadar XP versiyonu mevcut ise de (ki bunun sebebi hala XP kullananların çokluğu), Vista ve Windows 7 için optimize edildi. Yani IE8 hatta IE7 Vista altında XP 'de çalıştıklarından daha performanslı çalışmaktadır. Ben IE7 'i yaklaşık bir sene Vista altında kullandım ve abartmıyorum 1 kere bile hata verip kapatmadı kendini. Hani 1 kere bile hata vermez mi program..ben IE8 'i XP altında da kullandım ve eleştirilmekte haklılık payı var ama Vista'da bence bu kötü eleştirileri haketmiyor. bu arada unutmadan IE8 için bilgisayarınızda en az 2 GB ram olursa ii olur..çok fazla ram tüketmesinin bir nedeni de yeni eklenen güvenlik modülleri..

Bilgisayarda tek tarayıcı yüklü olmak zorunda değil ki !.. Tümünü yükleyin ihtiyacınıza göre kullanın. Bende IE + FF + Chrome + Opera yüklü. Duruma göre hangisi uygunsa onu kullanıyorum. Kısaca:

-- Tam teşekküllü net deneyimi için : Firefox
-- Banka işlemleri için : IE (en güvensiz o ama maalesef siteler ona göre yapılıyor. ironik ;-)
-- Hız önceliğinizse : Chrome
-- Web geliştiricisiyseniz : Opera

Firefox ve Chrome benim için çok yeterlidir, ikisini ortak kullanmaktayım ve çok memnunum. IE kullanmamın tek nedeni az da olsa bazı sitelerin sadece ie ile görüntülenebilmesi ki bu da galiba sadece bizim yurt içinde o yüzden çok az kullanıyorum. IE çok yavaş ve güvensiz onun için belki ie9 u tercih ederim birkaç sene sonra çıkarsa :))

oncelerı ie kulanıodum ama sımdı ff.kesınlıkle cok daha ıyı..bıde crome hızlı dıyorlar ama ben pek bı farkını goremedım

Başkalarının başınada geldimi bilmem ama ie8 de bazen bir siteyi açmaya çalışırken ie8 çevap vermez oluyor sonlandırdıktan sonra yeniden herhangi bir siteyi açmaya çalışınca örn. google'lu hiç bir hata uyarısı vermeden bekliyor. dahada garip olan yanı firefox'da hiç bir siteyi açmıyor her yolu denememe rağmen bağlananıyorum ama messenger bağlanabiliyor + kenar çubuğuda bağlanabiliyor sadece tarayıcılar bağlanamıyor. tek çaresi sistemi yeniden başlatmak oluyor.

Başkalarının başınada geldimi bilmem ama ie8 de bazen bir siteyi açmaya çalışırken ie8 çevap vermez oluyor sonlandırdıktan sonra yeniden herhangi bir siteyi açmaya çalışınca örn. google'lu hiç bir hata uyarısı vermeden bekliyor. dahada garip olan yanı firefox'da hiç bir siteyi açmıyor her yolu denememe rağmen bağlananıyorum ama messenger bağlanabiliyor + kenar çubuğuda bağlanabiliyor sadece tarayıcılar bağlanamıyor. tek çaresi sistemi yeniden başlatmak oluyor.

arkadaşın biri siteler ie ye göre yapılıyor demiş. browserlar da ie ye göre yapılıyor ama hiçbiri birebir ölçülerini tutturabilmiş değil. bazı sitelerde kaymalar oluyor bu yüzden ie derim. üstelik şimdi css3 ve hareketli png desteğiyle.

Açıkası Ben Tüm Taracıları Test ettim ve şjunu söylerim ie 8 çok hatası olmasına ragmen uyumluluk paketi olduru işin hem mozilla göre 5 kat daha hızlı benim görüşüm bu

İ.E 8 kadar iğrenç bir tarayıcı görmedim. Bunu övenler hiçbirşeyden anlamayan deneyimsiz insanlarıdır.

yorumlara az çok baktım bende senelerdir ie den şaşmadım . firefox da kurulu makinada cromede. crome biraz eksik diyebilirim tatmin etmedi beni. firefox eh diyebilirim sayfa hızından bahsedenler tamamen sallıyor derim bu konuda ie daha üstün ve gerçekten bu işi bilmiyorrsunuz derim. firefox un ekstrası arama çubugu evet çok orjinal ve güzel düşünülmüş basit bir kullanım sunmuş benim için başka artısı olmadı ve her sürümünü yüklüyorum deniyorum sorunsuz diyenin aklınada şaşıyorum. ie8 betayı denemiştim ve çok eksigi vardı menüleme girişler sayfa görüntüsü vs. adı üstünde beta daha sonra kaldırdım ie7 ye döndüm.

kısaca kesmek gerekirse web işleriyle uğraşıyorsanız,banka hesapları için kullanıyorsanız,sörf amaçlı tatminkarlık istiyorsanız ie den şaşmayın derim. firefox için çok hızlı diyenler ellerine kronometre alsınlar yan yana aynı siteyi açsınlar bakalım hangisi hızlı açıyor :)

her zaman derim uçuz etin suyu yavan olur.

Garanti bankasinin sitesinde eger vista ve ie 8 kullaniyorsaniz internet bankaciligini maalesef kullanamiyorsunuz.Arayip bizzat teknik destekle konustum ya guvenlik kalkanini kaldirin ya da ie 7 yi kurun dediler.Chrome da kitleniyor, operada acilir pencereleri engelliyor kaldir deyincede arka arkaya acabildigi kadar pencere aciyor.Banka islemleri icin ie7 disinda digerleri sorun cikariyor...

ben chrome daki gizlilik moduna şaşırmış ve ilginç bulmuştum ie8 de inprivate özellğide koymuşlar yani aynısı o yüzden bana göre tek eksiğide kalkmış

kurdum sürekli donuyordu şimdide hiç çalışmıyor açılıp irek kapanıyor :S

Bence ie8, ie7'ye oranla daha iyi bir performans sunuyor. Ama hala firefoxu geçebilmiş değil. ben firefox ile x sitesinde bulunan flashları izlemeye başlamışken, ie8 daha yeni açılıyor... ie7 ise çok daha sonra. sonuç olarak firefox > ie8 > opera (performans konusunda benim görüşüm bu)

güvenlik konusunda pek bi bilgim yok ama ben operanın diğer ikisinden çok daha güvenli olduğunu düşünüyorum.

IE 8'de bi sekme açmak bile uzun sürüyor. Çökmeler sürekli ve türkiye'de nerdeyse zorunlu olduğumuz proxy'le çok yavaş çalışıyor. Firefox tam ortası ama Opera mükemmel

Ama şuanda IE8 en iyi görünen tarayıcı. XP ve Vista'yla çok uyumlu bir görüntüsü var.

IE hala cok kalitesiz bir tarayici. win7 RTM de bile ayni hatalar devam ediyor. Ornegin sonsuz donguye girip acilmayacak hatali sayfalari saatlerce acmaya calisiyor. Oysa firefox 3 saniye icinde uyari verip duruyor.

Bu testi hangi bağlantıda yaptınız merak ediyorum doğrusu.

safarş safari safari diyorum boş werin diğerlerini ne yapacaksınız safari szie yeter

Google Chrome'u esirgemeyin.Son zamanlarda Chrome'un işletim sistemi bile çıktı.Hızlı , basit ve kullanışlı bir internet tarayıcı.Size öneririm.

Google Chrome'u esirgemeyin.Son zamanlarda Chrome'un işletim sistemi bile çıktı.Hızlı , basit ve kullanışlı bir internet tarayıcı.Size öneririm.

google neylerse güzel eyler . GOOGLE CHROME

ben chorme kullanıyorum sizede tavsiye ederim...

arkadaşlar bence google chorome kullanın tarama verilerini temizleyin çok hızlı oluyo

Ben Google Chrome, Opera ve Firefox'u kullanıyorum. IE'yi denedim 1 sayfa 3 dk da açılıyor! Google Chrome bence hız olarak mükemmel. Opera diğer yerlerde açılmayan yerlere giriyor mesela PeggZone. Firefox'ta başka yerlerde indiremediğim şeyleri indiriyorum. Bence en iyisi Google Chrome. Firefox, Opera'da iyi ama bence en iyisi Google Chrome. "AMA BU BENİM TERCİĞİM"

Sen de yorum yaz