Timelapse: Son 28 senede dünyaya ne yaptık?

Google'ın yeni sayfası "Timelapse", dünyamız hakkında büyüleyici gerçekleri gözler önüne seriyor!

Timelapse: 28 senedir dünyayı böyle değiştirdik!

Google'ın yaklaşık 30 senelik uydu fotoğraflarını ele alan "Timelapse" projesi, dünyanın belirli bölgelerinin yıllar içindeki coğrafi değişimini net biçimde gözler önüne seriyor.

earthengine.google.org/timelapse adresinden ulaşabileceğiniz Timelapse sayesinde Dubai sahilindeki çalışmalardan Las Vegas'taki şehirleşmeye dünyayı nasıl değiştirdiğimizi görebilirsiniz.

1970'ten bu yana çekilen milyonlarca uydu fotoğrafı sayesinde oluşturulan, Google'ın 2009'dan bu yana üzerinde çalıştığı proje, U.S. Geological Survey ve NASA'nın beraber yürüttüğü bir görevin parçası.

Görsellerin çevrimiçi olarak hizmete sunulması Google için hiç de kolay bir iş olmamış. Öncelikle dijitalleştirilerek dünyaya gönderilen resimler, Google tarafından Earth Engine teknolojisiyle 1984'ten bu yana çekilmiş en iyi görüntüleri bulmak üzere işlenmiş. Bulut, duman gibi efektler dijital olarak kaldırılıp her yıl için yaklaşık 1.78 terapiksellik bir görüntü oluşturulmuş.

Proje, son yüzyılda ne kadar çok ağaç yitirdiğini merak eden Meksika yönetiminin ilgisini şimdiden çekmeyi başarmış durumda.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İnsanoğlu kendi kendini yok edecektir..

Peki sanayileşme sayesinde nesli tükenen türleri, kirlenen su miktarını, yok olan ormanları, bilinçsiz kullanılan kaynaklar yüzünden oluşan hava kirliliğini, ya da boşa tüketilen su miktarını da gösterecek mi ?..

İstanbul için yapsalardı bir de :)

Gerçekten korkunç aral golü resmen buhar oluyor, amazon ormanlarının nasıl yok olduğu, alaskadaki buzulların eridiğini çok net biçimde görebiliyoruz. İnsan oğlu son sürat doğayı yok etmeye devam ediyor Allah sonumuzu hayıretsin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir