Trend Micro da saldırıya uğradı.

Güvenlik yazılımlarıyla tanınan Trend Micro da web saldırılarının kurbanlarından biri oldu.

  • Selim Öztürk
Trend Micro da saldırıdan nasibini aldı
Güvenlik yazılımlarıyla ön planda olan Trend Micro da saldırıların hedefi oldu.

Güvenlik yazılımı üreticisi Trend Micro, binlerce web sitesini son günlerde etkileyen son web saldırılarının kurbanı oldu.

Trend Micro'nun sözcüsü bu saldırıyla ilgili haberleri doğruladı ve Perşembe günü şirketin web sitesinin saldırıya uğradığını açıkladı. Şirketin sözcüsü açıklamasını şu şekilde dile getirdi: "Tüm web sitemiz değil ama bir kısım sayfalarımız saldırıya uğramıştır, doğrudur. Saldırıya uğradığımız Perşembe gününün gecesi duruma müdahele ettik ve sözkonusu sorunu hallettik."

Yazılım üreticisi McAfee'nin açıkladığı rapora göre bu saldırıdan 20 bin kadar web sayfası etkilendi. Bu sayfalara yapılan saldırıların amacı zararlı kodlarla insanların şifrelerine ulaşmaya çalışmak.

Araştırmacılar hala saldırıların tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyor. Ancak dikkati çeken bir nokta da saldırıya uğrayan hemen hemen bütün web siteleri Microsoft Active Server Page (ASP) teknolojisiyle donatılmış durumda.

Bu web sayfaları sadece zararlı kodlarla yüz yüze gelmedi, aynı zamanda javascript kodlar da bu saldırılarda kullanıldı. Bu teknik geçtiğimiz sene Miami Dolphins'in resmi web sitelerinde kullanılmıştı.

Eğer bu kod başarılı olursa, bu zararlı kod, hedefteki kurban sisteme password-stealing yani şifre çalma programı yükleyerek kullanıcıların şifrelerine erişmeye çalışıyor. Lord of the Rings gibi online oynanan oyunların bu anlamda tehlikede olduğu sanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Yuh beee... Böyle antivirüs şirketleri de hacker saldırılarına uğrarsa vay bizim halimize!!!

trend micro hotmail posta kutularıı da kontroll eden firma bildiğim kadarıyla zaten windows la anlaşan bir firma çoktan gözden düşmüştür :D

Post By FatalError

Microsoft gittikçe bilgisayar dünyasında tekelleşiyor. Kaynak kodlarının da açık olmaması birçok hacker için Microsoft'u ve Microsoft yazılımlarını hedef haline getiriyor. ASP'de bilindiği üzere Microsoft ürünü.
Saldırıya uğrayan sitenin / sitelerin antivirüs / güvenlik siteleri/şirketleri olmasından ziyade kullandıkları sistemin ne olduğudur bana kalırsa.
Mirosoft'un Windows aracılığıyla elinde bulundurduğu tekel durumu devam ettiği sürece bu saldırıların biteceğini sanmıyorum.

internet üzerinde saldırıya uğramayacak çökertilemeyecek site yada yazılım yoktur kod koddan üstündür...

dogrudur arkadaslar ımam bole yaparca cemaat mıcar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play