Tüm interneti oyuna getiren şakalar!

İnternet akıllı bir yer olabilir ancak bu garip şakalar, tüm interneti kandırmayı başardı!

Tüm interneti kandıran şakalar!

İnternet sayesinde bilgisayarımızı nasıl hızlandırabileceğimizi, suya düşen telefonumuzu nasıl tamir edebileceğimizi ve fazlasını öğrendik. Ancak akıllı insanlarla dolu internet de bazen kötü şakaların kurbanı olabiliyor. Bazı şakaların gerçek olmadığını hemen anlasak da, bazıları neredeyse tüm interneti savunmasız yakalayabiliyor. İşte bunlardan sadece birkaçı.

Hisse senedi milyoneri

Hikayesi: Lise öğrencisi Mohammed Islam, bazı kaynaklara göre borsada hisse senetleri alıp satarak 72 milyon dolar kazandı.

Kimleri kandırdı: New York dergisi, New York Post, Business Insider ve fazlası.

Gerçek: Islam, tüm hikayeyi kafasından uydurdu. "İş sezgisi" onu Business Insider'ın "20 Under 20" listesine girmesini sağladı. Islam daha sonra New York dergisinin röportajına katıldı ve böylece hikayesi yayıldı.

Islam ve arkadaşının CNBC'deki bir programa katılmasıyla birlikte uydurma hikaye, çatırdamaya başladı. Muhabirler ve editörler, hikayeyi derinlemesine araştırmaya başladılar.  Islam, muhabirlerin sorularını cevaplayamadı ve gerçek ortaya çıkmış oldu

iPod, soğanla nasıl şarj edilir

Hikayesi: Household Hacker'ın hazırladığı bir videoda bir beyaz soğan, iki bardak Powerade/Gatorade ile iPod'u nasıl şarj edebileceğiniz anlatılıyordu. Soğanı elektrolit içeren bir sıvıya batırdığınızda iddiaya göre pil gibi çalışacaktı. Videoya göre USB kablosunu soğana sokarak cihazınızı şarj edebilecektiniz.

Kimler kandırıldı: Gayri resmi Apple Weblog'u, bir haftada 3 milyon kez gösterilen videoyu izleyenler, ABC News ve Mythbusters, hikayeyi ele aldı ve her ikisi de fikrin bir oyun olduğu sonucuna vardı.

Gerçek: Household Hacker web sitesinde oyun olmayan, gerçek eğitim videoları da var. Ancak iPod'u şarj etmek için gereken enerjiye ulaşmanız için bolca limona ve vakte ihtiyacınız var.

Household Hacker daha sonra videonun bir parodi olduğunu açıklamıştı.

Otomobil kapısını tenis topuyla açın

Hikaye: Mayıs 2007'de TechBlog'da yayınlanan bir video, bir tenis topuyla otomobilin kapısını nasıl açacağınızı anlatıyordu. Videoya göre topu anahtar deliğinin üzerine koyduğunuzda ve hızla bastırdığınızda kilit, oluşacak hava basıncıyla açılacaktı.

Kimler kandı: Lifehacker, autoblog, Inspire21.com ve fazlası.

Gerçek: MythBusters, "MiniMyths" adlı bölümünde bu fikri test etti. Ancak havanın kaçmayacağı kusursuz koşullarda, 100psi sıkıştırılmış hava dahi kapıyı açmadı. Bunun ardından takım, efsanenin gerçeklik payının olmadığını açıkladı.

At kadar büyük köpek Hercules

Hikaye: İnternette dolaşmaya başlayan bir fotoğrafta bir kadın, bir at, bir adam ve bir de at kadar büyük bir köpek vardı. İddiaya göre fotoğraftaki köpeğin adı Hercules idi ve dünyanın en büyük köpeğiydi. İddiaya göre köpek, 128 kg ağırlığındaydı.

Gerçek: At kadar büyük görünmesi için fotoğraftaki köpek üzerinde oynanmıştı.

Su geçirmez iPhone'lar

Hikaye: İnternette yayınlanan bir reklama göre iOS 7'ye yükseltilen iPhone'lar, su altında olduğunu algılayabiliyor ve otomatik olarak kapanabiliyordu. Böylece elektronik devreler korunmuş oluyordu. Reklama göre su geçirmezlik, Apple'ın garantisi altındaydı.

Kimler kandırıldı: Birçok kullanıcı Twitter'da iPhone'unun su geçirmezliğini test ettiğini ve bunun sonucunda telefonunun hasar gördüğünü söyledi.

Gerçek: Şakanın arkasında çevrimiçi forum sitesi 4Chan vardı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir