Tüm söylenenler doğruymuş!

Son zamanlarda Apple'ın canını çok fazla sıkan problem kolay kolay bitecek gibi görünmüyor!

Tüm söylenenler doğruymuş!

Hüseyin Cem Köylü

CNN, başta Apple olmak üzere pek çok deve cihaz üreten şirketler hakkındaki suçlamaları araştırması için Çin'e bir röportaj ekibi gönderdi. Ekibin hedefinde ise tabii ki Foxconn vardı. Ortaya çıkan manzara ise şu: Suçlamaların büyük kısmı doğru!

18 yaşındaki bir işçiyle yapılan röportajda, işçi, işe ilk başlandığında kural olarak herhangi bir prim ve sağlık hizmeti verilmediğini, üstelik haftada 60 saat çalıştırıldığını söyledi. "Kadınlar erkek işlerine, erkekler ise makine işlerine..." İşçi, bu sözün, Foxconn'da bir deyim olduğunu söylüyor. CNN muhabiri Stan Grant, "neden böyle bir durum söz konusu?" diye sorduğunda, "çünkü daha ucuza geliyor" yanıtını almış.

Foxconn, böyle bir röportaja izin vermediği için, muhabirler işçi ile bir restoranda buluşmuşlar. İsmini vermeyen fakat kendini "Chen" olarak tanıtan çalışan "Kimse muhabirlerle konuşmaz, çünkü bunun bir suç olduğu konusunda uyarılıyoruz" diyor.

CNN muhabirleri bu haber konusunda yorum yapması için Apple'a e-posta atınca, Apple yanıt olarak, geçen hafta size ulaştırdığımız, Tim Cook'un çalışanlara gönderdiği e-postayı göndermiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

fanboylar bunuda savunur mu acaba

işte tipik Apple zihniyeti insanları köle gibi kullanmada ne kadar uzman oldukları ortada...

3000 bin liraya telefon satiyorlar millete gelince para vermiyorlar iste soyguncu bunlardir

Haberde bile yaziyor" bir cok dev firmaya is yapan" yani bu apple nin tek basina sorunu degil.objektif olmak gerekirse bu ucuz uretim yapan ve cin ile calisan butun firmalarin sorunu.bunu tek basina apple e
yorumlamak yanlis olur kanisindayim.ayrica bu tur haberlerin de odak noktasinin da yine apple firmasi olmasi bir ard niyet gostermektedir.

valla ben samsung'cuyum artık. apple den soğudum.. amerika'dan simkilitsiz olarak 2 tane 4s aldım kilitli çıktı onları sattım samsung note aldım çok mutluyum şimdi. artık apple ürünü görmek bile istemiyorum.

Sanki diğer firmalar farklı üretim yaptırıyor. Çin'in genel sorunu bu. Sadece Foxconn diye sınırlamamak gerek. Olaya müdahale edecek kişi Apple değil, Çin hükümetidir. Ki kendileri bile iplemiyorsa elin amerikalısı gelip onları kurtarmaya uğraşmaz.

Foxconn sadece Apple ile anılıyor ama Microsoft ve Amazon dahil pek çok büyük şirkete üretim yapıyor. Tabii burada hedef hisseleri 500$ üzerinde olan şirketler oluyor. Hoş 1 tane var ama :D

Sonuç olarak, Apple bir müşteri. Para verip hizmet satın alıyorsunuz, gerisini düşünmek sizin göreviniz değil. Aldığınız milyon tane ürün çinde üretiliyor. Hepsi daha iyi koşullarda mı sanıyorsunuz? Foxconn işçi alacağını açıkladığında bir dünya insan kapıda sırada bekliyor.

Yani toparlarsam; olay ne Apple'de ne de diğer kurumlarda. Siz kendi ülkenizdeki bir fabrikanın üretim şartlarına müdahale etmekten acizseniz, müşterinin gelip de sizi kurtarmasını beklemek; çölde kutup ayısı beklemekten başka bir şey değil.

dabbe1 üstadım saygılar. Keşke azıcık Samsung ve Google'e örnek alsalar değil mi? Samsung ballı-kaymaklarla besleyip çalıştırıyor. Google omuz masajları ile. Kahretsin Apple kendi fabrikasını açıp bu şartlarda üretim yapmıyor. Fanboy üstad kendine dikkat =))

iyide sadece apple degilki ? niye ihale apple a kalıyo anlamıyorum

elmaboy lar hemen apple yi savunmaya geçmişler :) apple ye laf atan var mı diye pusuya yatıyorlar galiba :) unutmayın, bir gün öleceksiniz ve ölmeden önce diyeceksiniz ki, ne kadar da boş işlere kafa yormuşum.

Sen de yorum yaz