Türk sanal çetede dünyanın en iyi 2. hacker'ı

Çökertilen Türk hacker çetesine ait fotoğraflar ve çok ilginç detaylar ortaya çıktı.

Türk sanal çetede dünyanın en iyi 2. hacker'ı
Ercan F.: FBI tarafından Dünyanın en iyi ikinci hacker'ı olarak aranıyordu.

ABD ve Avrupa'daki birçok bankanın müşteri hesaplarını boşaltarak milyonlarca dolar vuran 'Türk sanal çete'den daha önce burada bahsetmiştik. Ve şimdi de çetenin fotoğrafları ortaya çıktı. FBI'ın 'dünyadaki en iyi ikinci hacker' olarak gösterdiği Ercan F.'nin destelerce parayla yorgan yapmış halde görüldüğü fotoğraflarla süslenen dosyada, çete lideri Dr. Nekip A.'nın, bilgilerine ulaştığı banka hesaplarını boşaltmaları için arkadaşlarına verdiği şu emir de girdi: "Alın size kuzu, sömürün!"

FBI'dan gelen istihbarat üzerine Türk polisinin çökerttiği sanal çetenin önemli isimlerinden Kastamonulu hacker Ercan F.'nin, ABD ve Avrupa'da birçok bankanın müşteri hesaplarını boşaltarak hortumladığı yüz binlerce YTLve dolarla çektirdiği fotoğrafı, yabancı hacker arkadaşlarına gönderdiği ortaya çıktı. Ortaokul mezunu olan ve Kastamonu'da gözaltına alınan Ercan F.'nin, satın aldığı yatla hacker arkadaşlarıyla birlikte Türkiye sahillerinde mavi tura çıktığını gösteren fotoğraflar da dosyaya konuldu. Ayrıca bazı şüphelilerin bilgisayarlarında, Dubai'deki 7 yıldızlı Burj Al Arab Oteli'nde çekilen fotoğraflar bulundu.

1 ayda 4 ev almış

FBI'nın 'dünyadaki en iyi ikinci hacker' olarak Türk Polisi'ne ihbar ederek yakalanmasını sağladığı Ercan F.'nin, düzenlenen seri operasyonlarla yakalanmasından dört ay önce, Kastamonu'da dört ev aldığı ve bu evleri aynı operasyonda gözaltına alınan yengesi Dilek F. ve ağabeyi Engin F.'nin üzerine yaptığı tespit edildi. Şüphelinin dört ev birden alması üzerine bazı hacker arkadaşlarının, Ercan F.'yi, "Bak, şüpheleri çok fazla üzerine çekiyorsun. Paralarını kimsenin anlamayacağı şekilde biriktir" dediği MSN görüşmeleri de belirlendi.

Gitardaki gizli bölme
Şüphelilerden Abdulkadir D.'nin ise, elde ettiği paraları, elektro gitarının içine yaptığı özel bölmede taşıdığı saptandı. Polis, şüphelilerin bilgisayarlarında yaptığı incelemelerde, sanal çete elemanlarının, ABD ve Avrupa'daki birçok ülkede, bankalardaki müşteri hesaplarını boşaltmak için kullandıkları kod isimlere de ulaştı. Çetenin lideri konumunda olan doktor Nekip A.'nın 'Travma', FBI'ın 'dünyadaki en iyi ikinci hacker' olarak tanımladığı Ercan F.'nin, 'Seagate', çetenin yöneticilerinden Metin C.'nin de 'Energyzer' kodunu kullandıkları anlaşıldı.

İşte size kuzu, sömürün!

Sanal çeteyle ilgili iddianame dosyasına, doktor Nekip A.'nın, hesap bilgilerine ulaştığı banka müşterilerine ait paraların tamamen çekilmesi için çete üyelerine talimatlar yağdırdığı telefon ve MSN görüşmeleri de kondu. Sanal vurgunu rahat yapabilmek için bir internet kafe açan Nekip A.'nın, bazı hacker arkadaşlarına gönderdiği elektkronik postalarda, "İşte size bir kuzu. Sömürün" dediği belirlendi.

500 bin hesap
Amerika'da faaliyet gösteren First National Bank, Bank Oklahama, American Bank, Old National Bank başta olmak üzere Avrupa ve Asya'da birçok bankanın müşteri bilgilerine ulaşan sanal çetenin bilgisayarlarında, ilk incelemelere göre yaklaşık 500 bin hesap numarası bulundu. Ankara polisinin altı aydır yürüttüğü, "Sanal Deprem" isimli operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden bazıları, birbirlerini ilk kez nezarette gördü.

Rusya bağlantısı Alyona

Ercan F.'nin sevgilisi olan ve çetenin Rusya'daki işlerini takip eden Alyona Y., emniyetteki ifadesinde hackerlarla ilgili bilgiler verdi. Yaklaşık üç yıldır dünyanın birçok farklı ülkesindeki bankaların kayıtlarına ulaştıklarını anlatan Alyona Y., Rus hackerlarla Türk hackerları biraraya getirdiğini söyledi.

Doktor ve 13 üye tutuklandı
Adliyeye sevk edilen 28 şüpheli, Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan'a ifade verdi. Şüphelilerden 21'i tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkemenin yaklaşık altı saat sorgulandığı Dr. Nekip A., Ercan F., Gökhan B., Engin F.'nin de aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Rus uyruklu Alyona Y. ise sınır dışı edildi.

ANKARA

Okuyucu Yorumları

Toplam 50 Yorum

şu youtube kapatan hakim baksın davaya
bu adamlara ömür boyu bilgisayar kullanma yasağı versinler

ya şu bilgilerini doğru yolla kullansana
4 ev değil bu yetnekle
444 ev alırsın

N Güzel. Amerika 'yı Boşaltanı Teslim Ediyor Ülkemiz.

işte türk budur :) abi heryerde varız türkün olmadı 3 kağıtçılık yoktur kolay para = biz biz=kısa yol
ne diyelim en azından yaptılarını ödeyebilriler :) ki zor görünüyo
az olsun temiz olsun Peşinde FBI oldumu hayat geçmez be :P
hep WANTED hep WANTED :)

ortaokul mezunları ingilizcedemi bilyo

whatsyourname mynameis xxx den başka
yani yabancılarla iyi anlaşabilecek kdr ingilizcesimi varmış?

süper valla hem bukadar banka hesabını hortumla sonra birde msn'den konuş :)

süper valla hem bukadar banka hesabını hortumla sonra birde msn'den konuş :)
---------------------------------------------------------------------------------

Mükemmel ötesi bir yorum. Adam dünyanın ikinci Hacker'ı ve MSN'den şifresiz konuşuyor. Bunların herhalde Simplite adlı programdan haberi yok. Harbi böyle bir keklik yoktur yani...

Bunların bilgisayarları incelensin bak daha neler çıkacak ortaya.

Galeri yokmu galeri şöyle bir gezelim bakalım :D. Dayıların yatlarla çektikleri fotolara :D.

Dohtor bi yamuk olmasın :D.

10:36 ; Bu işin diplomaya bakmadığını anlayamadın mı halen ? Nedir bu kendini yüceltme olayı ? Çok gördüm ben ünv. diplomalı kalfalar... ;)

Diploama kağıttan ibarettir , asıl hazine kafanın içindedir.

İlk kez nezarette birbirlerini görmüş arkadaşlar.

Böyle olur hacker buluşması herhalde :)

türk hackerlar olmalı kim ne derse desin.

içim hiç yanmadı giden para amerikanın!

hic inandirici gelmedi sadece bir haber bende habere cika bilirim en buyuk bir programci olarak mesalaa >)

Yahu böyle beyinleri süper çalışan adamlar var neden bunları olumlu yönde kullanamıyoruz adam hemde ortaokul mezunu iyi üniversite okumamıştı Kevin Mitnck ide geçerdi

bişey fark etinzmi ytl deil pARALAR ESK TL KANDIRMAYIN BİZİ

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Galeri yokmu galeri şöyle bir gezelim bakalım :D. Dayıların yatlarla çektikleri fotolara :D.
Dohtor bi yamuk olmasın :D.
26 Ağustos 2008 Salı, 11:20

Yok öle bişi :))

bazı bilinçsiz yorumlar;yok ingilizce biliyormuymuş,programdan haberi yokmuş msnde...vesaire vesaire.hacker önce bilgisayar dilini bilir,bu da biraz ing gerektirir ama muhabbet edecek kadar gerekli değildir,kendi aralarında hack diliyle anlaşırlar,adamların programa ihtiyacı yok çünkü kendileri program yaparlar,diğer o tür programlar hack heveslilerini oyalamak için ve onlara casus yazılım gönderip tehlikeli ağa katmak içindir.

illede hacker olcam diyosan al sana güzel bir başlangıç:

hack temelli tek işletim sistemi BackTrack
http://backtrack.offensive-security.com/index.php/Main_Page

ama unutma sonuçlarına katlanmak şartıyla!!!

ya arkadaşlar bunların hepsi fa fiso ya inanamayın ne dünyanın 2.hackerı yok daha neler 7 milyar insanın içinden çıka çıka bumu çıktı yalan haber fbı arayacak ta bulamaycak daha en büyük rus hackerlar var bunlar trükiyede gündem değiştirmek için yapılan haberler arkadaşlar inanmayın-

işin için de ruslarda varmış.yani bunlar hacker değil sadece maşa !
demek yeni moda bu ...hevesli çocukları karı kızla kandır,1-2 numara öğret ,sen arka tarafan tertemiz para kavuş

Orta okul mezunu olması gerçekten ilginç değil mi? Neden liseyi bitiremedi acaba? Sorun eğitim sistemimizde olabilir mi?

ercan znet zurnaneti ilk hackleyen elemandi ya ahah herifle ayni dukkanda calisiorduk sora rusyaya gittim ben dedi bi daha yok herif ucmush haberimiz yok

övüvndüğümüz seye bakın ya cok komikk

http://www.cyber-warrior.org/hackervehirsizlar.asp

helal olsun size Türkün gücünü herkes görmeli üçkağıtçılar

zaten kafanız başka bişeye çalışmaz sizin

demek ki iyi hacker değilmiş... iyi hacker olsaydı yakalanmazdı zannımca...

Bankaların neden kredi kartlarına fahiş faiz uyguladıkları anlaşıldı. Sanal olarak soyulduklarında kendilerine birşey olmuyor. Olan yine vatandaşa oluyor. Milletten topladıkları haksız kazançla hacker lerin meydana getirdiği zararları kapatıyorlar.

cyberwarrior'da ki çilingirci ve hırsız benzetmeleri güzel olmuş...

ya güzel kardeşim adamlar türk bankalarına girmemişler amerika avrupa adamları suçlu görmüyorum

abi nasıl yaptın ya bende yapım silahlamı tüfeklemi barutlamı...pardon ya sen hackerdin :DDD

yakalanan hacker hacker değildir .. :D

bizim medyanın yapacağı haberin taaa ... ben emii """dünyanın en iyi 2.hackeriymiş"" peh peh peh ulan varya yakalanan bu 40 kişiyi topla herbirini herhangibir yazılım dilinde 5 er satır kod yazdır yazabilirlerse bende taksime çıkıp ""ben eşşeğim"" diye anıracam FBI duruma el koymuşmuş idda ediyorum FBI bu durumdan haberdar bile değldir
adamlar hacker olacak msnde konuşacaklar peh peh peh
bu arada FBI listesindeki en azılı 2 ismi veriyim
1.si kevin mitnick
2.si john t. draper

yakalanan hacker hacker değildir .. :D
28 Ağustos 2008 Perşembe, 19:34

sana katılıyorum :)

şu paralarla yatakta çektiği resme bittim yaa. facebook profil resmim yapacağım. :D

bunlar mı hacker tipe bakınca ne olduğu belli oluyo ztn

HAcer insan msn'e konuşur mu dizüstü bilgisayarın üstünde de çok para yok hadi 10.000 ytl olsun. Bu işle uğraşanları tarstırmak için uydurma geliyor bana.

yaw kardeşim adam hacker işte niye kabullenemiyorsunuz, adamın evindeki cihazları gördünüz mü? hem zaten adam 32 3 senede yapmamış belli çünkü türk paralarının 6 sıfırlı olmasından belli oluyor, adam yapmış işte hem hackerın tipine bakarak savsata cümleler kurmayın yok adamın tipine bak hackeramı benziyor falan, hackerların belirli tipleri mi var. fbı niye 2. sırada bu adamın ismini yazmamış yafs adamlar türklerin dünya genelinde önemli bir yere gelmelerini istemiyorlar ki gelsinler 2. hacker ilan etsinler...bence verilen haber doğru...

SAYGILAR

adamın evinde benim saydığım kadar en az 6 pc var tvde iken saydım

bu adam çok tehlikeli. arkadaşa katılıyorum yok tipinden benzemiyormuş
sen bi aynada kendine bak neye benziyon :)

olmadı sana örnek : ronaldinho. ne yani adam tipsiz diye en meşhur olamazmı

türkiyede en iyi hackerlar topluluğu ayt dir.
bu adam hem ilkokul mezunu diyolar.
hemde dil biliyormu yabancı dil bilmeden bu işler yürümez.

Sole bı konu vr arkadasım dıl bakmından adm sozluk kullana blr 10 numara sozlukler var msn konsr ama bellı baslı seylerı sıfrelı seklde ztn geriede pk bıse klamıo adamlar amerıkayı soymus sızene..!

[+18]

Kevin Mitnick'in Çokmu İyi Tipi war xD

dünyanın en iyi hackeri kevin mtnick adamın yapmadıgı iş kalmamış 2. hackerin ise türk olması beni şaşırttı ben rus hackerler diye tahmin ediyordum.

bu işin nerden mezun olduğuyla ilgisi yoktur ne adamlar biliyorum üniversite bitirmiş daha pc denen şeyin ne olduğu bilmez hacker'lik kafa işidir okadar hesabı hortumlamak kolaymı.? pc'nin yapabildikleri SINIRSIZDIR.!

ben bu operasyonda göz altına alınanlardan biriym. ulan hiç güleceğim yoktu yok ortaokul mezunu yok msnde konuşmaz yok bilmemne siz ne çok şey biliyomuşsuzda haberimiz yokmuş. hepiniz bu işlere meraklısınız ama işte o küçük beyniniz almadığı için başka insanları küçük görüyo. ne diim kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş...

Bu Adamlar Boş. Bu Elamanlar Anca Kendilerini Düşünür ve Haram Para Kara para Peşinde Koşarlar. İnsanın İçinde Ne Olduğunu Bilemezsin Ki.

Şu Ana Kadar Tanıdığım ve Saygı Duyduğum Kişiler Gibi Olur İnşallah Hepsi.

Beyaz_HackeR - sTeeL - SerSeRi

O yazdıklarının ÜstadLarı Önemli Kardeşş.
Herkezin Bi Üstadı var O Hackerlarında Üstadı Xasius

vallahi ercan gibi olmayı çok isterdim ama adam bu işin kitabını yazmış
kendisiyle tanışmayı çok işterdim

bu adamı bili yorum süper hacında herşeyi okudum çok iyi :)

helal olsun adamlara herşeyi görmüşler yaşamışlar tebrikler bilader sana

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir