Turkcell ile İstanbul Modern'de bir ilk!

Turkcell ve İstanbul Modern'den müze ziyaretçilerine Beacon Teknolojisi süprizi.

Turkcell ile İstanbul Modern'de bir ilk!

Modern'in iletişim ve teknoloji sponsoru olan Turkcell, Türkiye'nin ilk beacon entegre müze uygulamasına imza attı. Bundan böyle İstanbul Modern'i ziyaret edenlere Turkcell teknolojisi rehberlik edecek. Beacon teknolojisi ile donatılan müzede ziyaretçiler akıllı telefonlarından eserler, bulundukları yer, mağaza ve restoran da dahil olmak üzere pek çok kılavuz bilgiye ulaşabilecekler. Ziyaretçilerin tek yapması gereken İstanbul Modern uygulamasını akıllı telefonlarına indirmek ve beacon ikonunu aktif hale getirmek.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu; "Türkiye'de bir ilke; yepyeni bir müze ziyaret deneyimine imza atıyoruz"

Turkcell'in İstanbul Modern'de imza attığı, dünyada az örneği bulunan uygulama ile ilgili olarak Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Turkcell olarak topluma katkı yapmayı sadece kendi faaliyet alanımızla kısıtlı görmüyoruz. Eğitim, spor, kültür-sanat gibi sahalarda teknolojimiz, uzmanlığımız ve sahip olduğumuz tüm kanallarla ülkemize hizmet etmek için çalışıyoruz. Bu anlayışımızı yansıtan işbirliklerimizden birisi de İstanbul Modern sponsorluğu oldu.  2012 yılında başlayan işbirliğimiz kapsamında İstanbul Modern'in iletişim ve teknoloji sponsorluğunu üstlenerek müzenin iOS ve Android mobil uygulamasını geliştirdik. Şimdi de bu işbirliğimizi yeni bir boyuta taşıyacak bir ilke imza atıyoruz. Bu uygulama ile Türkiye'nin ilk beacon bütünleşmiş müze uygulamasını hayata geçirdik. Bundan böyle İstanbul Modern'i ziyaret edenlere Turkcell teknolojisi rehberlik edecek." dedi.

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı; "Ziyaretçilerimize müzemizin çeşitli faaliyetlerine daha kapsamlı erişim olanağı sunuyoruz"

İstanbul Modern 11. yılını geride bırakırken, Türkiye'nin teknolojide öncü ve fark yaratan kurumlarından  Turkcell ile olan verimli işbirliğinin 5. yılına girdiğini belirten İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, "Türkiye'de bir müzenin ilk defa uyguladığı beacon teknolojisini de bünyesinde barındıran, yenilenmiş mobil uygulamamızla ziyaretçilerimize müzemizin çeşitli faaliyetlerine daha kapsamlı bir erişim olanağı sunuyoruz. Bu sayede izleyiciler sanat yapıtlarını ve sanatçıların dünyalarını anlama ve tanıma yönünde daha etkin bir iletişim kurma olanağına sahip oluyorlar. İstanbul Modern mobil uygulamasına entegre olarak çalışan beacon, ziyaretçilere İstanbul Modern'i yeni bir gözle tecrübe etme olanağı sunuyor. Müze içinde kendilerini yönlendirecek beacon özelliğiyle ziyaretçiler, müzemizin koleksiyon sergisindeki seçilmiş yapıtları daha yakından tanıyor, görsellerini inceliyor, kütüphanemizden faydalanabilecekleri farklı kaynaklar öğreniyor, sanatçıların dünyalarına ortak oluyor. Bunun dışında aileler ve çocukları, kendilerine yönelik hazırlanmış metinler ve oyunlarla sanata daha da yakınlaşıyor. Beacon özelliğiyle İstanbul Modern'in koleksiyon sergisi, günümüz müzeciliğinin en önem verdiği etkileşim konusunda yepyeni bir deneyim sunuyor." dedi.

Başlama noktasından itibaren beacon rehberlik ediyor

Akıllı telefonlarına İstanbul Modern uygulamasını indiren ziyaretçiler, uygulamada beacon ikonunu aktive ede rek tura başlayabiliyorlar. Müze üst kat girişindeki başlama noktasında tura başlayan ziyaretçilere bir karşılama mesajıyla birlikte, müzenin sergi alanının ilk halini, dönüştüğü hali ve şimdiki halini sunuluyor. Sinema katına gelindiğinde ekrana gelen beacon uyarısı, güncel ve gelecek programla ilgili kısa bilgiler ve mevcut programdaki filmler ve yönetmenleriyle ilgili bilgiler veriyor. Restoranda ise menüde yer alan yemeklerle ilgili bilgiler, şefin önerisi gibi özel içerikler ziyaretçileri karşılıyor. Ziyaretçiler mağazaya girdiğinde ise yeni gelen ürünlerle ilgili bilgiler, kampanya ve indirim günleri ile ilgili duyurularla karşılaşıyor.

Sergi için bireysel tur ve aile turu seçeneği

İstanbul Modern'de devam eden "Sanatçı ve Zamanı" sergisine aileleriyle birlikte gelen ziyaretçiler aile turu alternatifini seçerek 10 eser hakkında bilgiye ulaşabiliyorlar. Yapıtların anlatımı, çocukların anlayabileceği basit ve yalın bir dille gerçekleştiriliyor. Ayrıca çocukların yapıttan ilham alarak, evde benzer uygulamalar yapabileceği kısa bir video ve küçük bir oyun da ziyaretçilere sunuluyor. Ziyaretçiler ayrıca kısa videolara İstanbul Modern'in YouTube sayfası üzerinden de ulaşabiliyorlar.

Bireysel tur alternatifini seçen ziyaretçiler 19 yapıtla ilgili olarak zengin bir içerikle karşılaşıyorlar. Bu içerikler yapıt ve sanatçı bilgisi, yapıtla ilgili detaylı video ve kişilerin İstanbul Modern kütüphanesinde o sanatçı ya da yapıtla ilgili bulabilecekleri yayınları kapsıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

iyi kötü değil ????????

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir