Türkiye'ye özel alan adları geliyor

Dot TK yeni Türkçe alan adlarıyla Türk internet sektöründe büyük bir yeniliğe imza atmayı planlıyor.

Türkiye'ye özel alan adları
Türkiye'ye özel alan adları .tk ile bitiyor

İnternette alan adı kaydı yapan Dot TK, Türkiye pazarına girdi. "Türk İnternet Adresi" olmayı hedefleyen firma, sunacağı yeni Türkçe alan adlarıyla, Türk internet sektöründe büyük bir yeniliğe imza atacak.

İstanbul'da bir ofis açan Dot TK firması, hızlı, kolay ve uygun maliyetli Türkçe alan adı kayıtları yaparak, sektörde büyük bir yeniliğe imza atacak.

Bilindiği gibi, web sitesi ve e-posta adresleri, alan adlarıyla tanınıyor. Herkes .COM ve .ORG gibi jenerik alan adı uzantılarını biliyor. Dot TK, Türkiye pazarı için yeni bir uzantı sunuyor: .TK.

Dot TK, bu yeni alan adlarının, hem Türkiye pazarı, hem de Türk halkı için önemli ve olumlu etkisi olacağını tahmin ediyor. Dot TK CEO'su Joost Zuurbier, konu hakkında şunları söylüyor: "Sunulan yararlar ortadadır. Dot TK, açıkça TürK alan adını temsil ediyor. Halkın kolayca hatırlayabileceği açık ve basit bir web adresi, hem müşteri, hem de web sitesi sahibi açısından gerçek bir avantaj."

Pek çok sektör uzmanı, Türkiye'deki diğer yerel alan adı kayıt sistemlerinin çok bürokratik, yavaş ve karmaşık olduğunu kabul ediyor. Dot TK ile, şirketlerin herhangi bir sicil belgesi ya da vergi bilgisi sunması gerekmiyor. .TK alan adı, herkes tarafından birkaç saniyede alınabiliyor ve .COM.TR için ödenen ücretin dörtte birine mal oluyor.

Dot TK İş Geliştirme Müdürü Matt Kelly, Türkçe kayıtların her zaman kolay olmadığını söyleyerek şunları kaydediyor: "20 farklı .TR türünün bulunması ve bu alan adlarını kaydettirme sürecinin son derece zahmetli olması nedeniyle, pek çok Türk şirketi, Türkçe alan adı almanın çok zor olduğunu düşünüyor. Dot TK ile, alan adlarının bulunabilirliği konusunda hiçbir kısıtlama olmayacak ve mevcut Türkçe alan adı pazarındaki bürokrasi hiçbir şekilde yaşanmayacak. Bu durum, hiç kuşkusuz, Türkiye'de web sitesi sahibi olanların ilgisini çekiyor; çünkü, form doldurmak yerine müşterilerini etkilemek için harcayabilecekleri değerli zamanları kendilerine kalıyor."

Türk internet pazarı hızla büyüyor. Bu pazarda, halihazırda 16 milyonu aşkın online kullanıcı bulunuyor. Dot TK, kendini dünya sahnesinde önemli bir güç olarak konumlandırmaya çalışan Türkiye için, açık ve erişilebilir bir internet kimliği sunmayı amaçlıyor. Alan adları, www.dot.tk adresinin yanı sıra Türkiye'deki pek çok İnternet Servis Sağlayıcıya ya da Web Hosting (Barındırma) Sağlayıcıya kaydettirilebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Herşey iyi güzel de dot.tk sitesi niye Türkiye'den ziyaretçi kabul etmiyor? Başvuruları İstanbul'da açtıkları ofise mi yapmak gerekiyor yoksa?

Türkçe harfleri kabul etmeyen bir alan adı nasıl türkçe olabilir?

Tokelau'nun alan adınını niye kullanalım ki?

Saçmalardan 2. seçmeler, plakamızıda değiştirelim bari TK diye.

yarın birgün .tr ye lisans izni verirler. bi de türk karmaşası çıkmaz mı :)..bak bunlar türkmüş. tk bize hitap ediyormuş. bu kadar akıllı reklamcılar gerçekten çok okumuş galiba. hemen de atlarım şimdi ben. :S

Tuvalu'nun .tv meselesi gibi.

türkiye den ziyaretçilere erişimi kapatmışlar :)
www.dot.tk bakın

dot.tk sitesini eskiden kullanmıştım ücretsiz alan adı veriyor ve üste kendi bannerını koyuyordu. bikaç tane aldım ve site tamamen yabancıydı. o zamanda türkçe desteğide yoktu.
şimdi gelmişler İstembul'da ofis açmışlar ve halkı kandırıyorlar. .tk Türkiynin alan adı son eki diye. .TC ve com.tr dir Türk alan adı son ekleri.

yalan millet inanmayın.

CHIP Online Notu: TC de Türkiye'nin eki değildir.

ingilizcesi olanlar bu sayfadan baksın başka ülkeden girenler siteyi bu şekilde görüyor eskisi gibi.

adres: http://tinyurl.com/5234sq

bu gelismenin olmasini uzun zamandir bekliyordum... ama karsilastigim buruk bir sevinc oldu... bu "tk" nereden cikti onu anlamadim. galiba "turk" kelimesinin bas ve son harflaeri olsa gerek..
ama herkesin bildigi gibi turkiyeyi layikiyla temsiledecek kisaltma "tr" dir
biz acaba ne zaman bir almanya gibi (yahoo.de) veya bir fransa gibi (yahoo.fr) kendi "tr" uzantili com ve net den arinmis alan alan adi uzantimiz olacak???

dot.tk da birsürü reklam oluyor(bedava olanda, paralısı var mı bilemem ama)

bu gelismenin olmasini uzun zamandir bekliyordum... ama karsilastigim buruk bir sevinc oldu... bu "tk" nereden cikti onu anlamadim. galiba "turk" kelimesinin bas ve son harflaeri olsa gerek..
ama herkesin bildigi gibi turkiyeyi layikiyla temsiledecek kisaltma "tr" dir
biz acaba ne zaman bir almanya gibi (yahoo.de) veya bir fransa gibi (yahoo.fr) kendi "tr" uzantili com ve net den arinmis alan alan adi uzantimiz olacak???

x15000 kesinLikLe katıLıyorum...

Bu firmaya websitelerini Türkiye'de tanıtmak ve Türkçeleştirmek için 2 ay önce iş başvurusunda bulunmuştum.Sıradan bir İngiliz domain sağlayıcıydı.Cover letter kısmında Türkiye'de yapabilecekleri şeylerden ve gelişen bir internet dünyası olduğundan bahsetmiştim.Bana cevap bile yazmadılar ama söylediklerim işe yaramış gibi...Yorumsuz!

Bence de .tk yerine .tr uzantılı alan adları alınabilmeli. Her ülkenin alan adı uzantısı, kendi kısaltmaları oluyor. Türkiye'ninki de TR. Yani alan adı uzantısının .tr olması daha mantıklı gibi geliyor bana. Eğer www.nic.tr sitesi .tr uzantısını kullanabiliyorsa, diğer siteler de kullanabilmeli.

tk ne ya? tiki gibi? baya cix olmuş ;)

tk olmaz kardeşim tr olmalı. ben tk nın şimdiye kadar türkiyeyi çağrıştıran bir kelime olduğunu hatırlamıyorum.

Dört gözle TR alan adını bekliyoruz. Yetkililer neyi bekliyor hala anlamış değilim.Hergün yeni çıkan 2-3 alan adı ile pazar zaten büyüyor. 1 sene sonra türkiyeden başka kimseye tecil ettiremiyecek. ve okadar domainin arasında kendi reklamını yapmak için yırtınacak. Aynı UYDU göndermekte geç kaldıgımız gibi (avrupa uydularında 1000lerce kanal var iken bizde 200 adet olması gibi), aynı turizimde oldugu gibi.. SAYIN YETKİLİLER BİR AN ÖNCE PAZAR DAHADA BUYUMEDEN ETRAFTA ALAN ADI ALACAK ADAMLAR VAR İKEN TR ADINI ÇIKARIN YOKSA KİMSEYE SATAMIYACAKSINIZ...

Ayrıca benim gibi salaklarda parasını verip alan adı satın alır fakat kullanamaz. Makbuzu var, ödemesi var, satın aldığıma dair firmanın mesajı var. Ama sahip olduğum alan adları listesinde satın aldığım alan adı yok. 1 haftadır mesaj üstüne mesaj telefon üstüne telefon ama "Tık" yok. Telefondaki abla yetkililerin yurtdışında olduğunu söylüyor telefonumu alıp aranacaksınız diyor. Bende bekliyorum ama sanırım beklediğim Godot. Sahtekar olup olmadıkları yakında belli olur... gallant2000@gmail.com

tk türkiyeye özel bir alan adı değil ki. google ingilizce sayfasından aratın. http://www.google.com/search?num=20&hl=en&safe=off&q=www.*.tk&btnG=Search&lr= bu adresi açın tarayıcıda ve görün Türkiye'ye mi özelmiş bu alan adı.

birde unutmadan bu wiki sayfasına bakın derim. sayfadaki "Internet TLD" yazısının yanındaki alan adına bakınız.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tokelau

TK ne demek onu çözmedim.
Bir de Türkçe alan adı kullanan sitelere sadece Türkçe klavye kullananlar erişebilecek ve uluslararası olarak erişelemeyecek. Bu da önemli.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Türkiye'ye özel alan adları
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir