Türkiye'de hastaneler dijitale dönüyor

Sağlık sektöründe hızlı adımlarla büyüyen ve değişen Türkiye'de hastaneler dijitale dönüyor.

Türkiye'de hastaneler dijitale dönüyor

Sağlık Bakanlığı'nın hastanelerde bilgisayar kullanımını arttırmak ve uluslararası ölçekte uygunluğunu sağlamak için başlattığı HIMSS projesi sürüyor. Sağlık Bakanlığı'nın HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) Avrupa organizasyonu ile yaptığı anlaşma ve iş birliğini dikkate alan Mobit Bilişim hastaneler için Özel Projeler geliştiriyor.

'Dijital Hastane' kavramıyla ile tam entegre ve kağıtsız hastaneler oluşturulacak

Mobit Bilişim Teknolojik Hizmetler Direktörü Bahattin Alcan "Distribütörü olduğumuz Xplore, Mitac, Aaeon, DT Research ve ClinicAll markalarındaki geniş ürün portföyümüz ve ARGE ekibimiz sayesinde pazara sunduğumuz başarılı çözümler bizler ya da bayilerimiz tarafından geliştirilerek Sağlık Sektöründe kullanılıyor. Bu sektör için üretim yapan firmaların sunduğu cihazların en önemli özellikleri; yüksek dayanıklılık, anti-bakteriyel dış kaplama ve kimyasal dezenfektasyona dayanıklılıktır. Çözüm ve Projelerimiz içinde; hastanın kapıda karşılanmasından, dosya takibine, hasta başı terminali ile sağlık durumunun kesintisiz izlenmesine, hemşire çağrı sistemi ile acil durumlarda hızla sağlık personeline ulaşmasına, hatta protezlerin 3 boyutlu yazıcı ile oluşturulmasına kadar birçok konunun olduğunu belirtiyor. Yüksek dayanıklılığa sahip, anti bakteriyel dış kaplamalı, kimyasal dezenfeksiyonlara dayanıklı, pil ömrü uzun ve son derece hafif olarak tasarlanan bu bilgisayarlar, sağlık personelinin de çalışma şartlarını iyileştiriyor." şeklinde konuştu.

Alcan, cep tabletlerle, hafif, estetik ayrıca su sıçramaları gibi unsurlara dayanıklı IP54 sertifikalı ürünler ile sağlık çalışanlarının, günlük klinik ortamındaki çalışma şartlarını kolaylaştırdıklarını belirtirken "Bu tabletlerin yanı sıra, hemşirelerin hasta ihtiyaçlarına yönelik çözüm niteliğindeki mobil klinik asistan diyebileceğimiz, 'Hasta Başı Terminali' de sağlık sektörü için geliştirilmiş tam fonksiyonlu bir çözümdür. Hasta işlemlerinin mobil ortama taşınmasıyla, bilgiye her yerden-her an erişim, doğru hasta-doğru ilaç eşleştirmesi, hastaya ayrılan vaktin artması, bakım hizmetlerinin kalitesinin arttırılması ve medikal hataların azalması sağlanacaktır." şeklinde konuştu.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

En azından başlangıç olur.

1 haftaya randevu alınabiliyor anca artık 1 ay sonrasına zor alırız heralde

%70 i asgari ucretle gecinin ulkede en teknolojik donanim olsa ne yazar. Ustelik hastaniz oldu diyen doktorlarla doluyken.

@21 Eylül 2015 19:31 Lütfen yorumunun 2.kısmını oku da tekrar düşün. Doktorluğun nasıl bir meslek olduğunu da araştır lütfen.

Devlet hastanesinde bir gün dişimi yaptırayım dedim, dişimden ve yanlış dişi oyduğu için sağlam bir dişimden de oldum. Önce bir devlet adam gibi diş yapmayı becersin sonra geçer dijitale

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir