TÜRKSAT 4A, yarın gece fırlatılacak!

TÜRKSAT 4A, 14 Şubat gecesi Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssünden uzaya fırlatılıyor!

TÜRKSAT 4A, yarın gece Baykonur'dan fırlatılacak!

TÜRKSAT 4A, 14 Şubat gecesi Dede Korkut'un bundan asırlar önce dünyanın merkezi olacağını söylediği Baykonur'dan fırlatılacak.

TÜRKSAT 4A, 14 Şubat gecesi Dede Korkut'un bundan asırlar önce dünyanın merkezi olacağını söylediği Baykonur'dan fırlatılacak. TÜRKSAT 4A uydusunun Baykonur'dan uzaya gönderilecek olması bir tesadüf değil. İnsanoğlunun tarihindeki en büyük uzay çalışmalarını gerçekleştirdiği Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü, uzaya dünyadaki en kolay çıkılacak yer. Uzayın kestirme yolu Baykonur'dan geçiyor.

Soğuk Savaş döneminde Batılı ülke ajanlarının sızmak için büyük çaba sarf ettiği, dünyada aktif çalışan 15'ten fazla uzay üssünün en büyüğü Baykonur. Uzaya yolculuk tarihindeki astronotların tamamına yakını Baykonur'dan uzaya gönderildi.

Dünyanın uzaya açılan kapısı

 Kazakistan'ın Baykonur kasabasının 320 km kadar güneydoğusunda, Seyhun (Sırderya) nehrinin kıvrımındaki bozkırda 2 Haziran 1955'te hizmete giren üssün genişliği kuzeyden güneye 80, doğudan batıya 130 kilometre. Askerlerin çalıştırıldığı üs iki buçuk yılda tamamlanmıştı. Baykonur şehri (o zamanki adı ile Leninsk) üste çalışanların ve ailelerinin kalmaları için kurulmuştu.

Tüm Sovyet insanlı uzay araçları, ay ve gezegen sondaları bu üsten fırlatıldı. Uzay çalışmaları tarihinin birçok önemli uçuşu Baykonur Uzay Üssü'nden yapıldı. İlk insan yapımı uydu Sputnik 1'in fırlatılması (4 Ekim 1957), ilk insanlı yörünge uçuşunu gerçekleştiren Yuri Gagarin'in aracı Vostok 3KA-2 ya da bilinen adıyla Vostok 1'in fırlatılması (12 Nisan 1961), uzaya çıkan ilk kadın Valentina Tereşkova'yı taşıyan uzay aracının fırlatılması (1963) işte bu üsten gerçekleştirildi. Dünyanın nefesini tutarak izlediği uzay yarışı Baykonur'dan yönetildi.

Üs bu güne kadar; 1200'den fazla taşıyıcı roket, 1300'den fazla uzay aracı ve 100'den fazla kıtalararası balistik füzenin uzaya gönderilmesiyle ünlü.

6 bin 717 kilometrekare araziye yerleşen uzay üssünde; 52 roket fırlatma tesisi, 34 teknik kompleks, yüksek sınıfta 2 hava alanı, 5 iniş alanı, meteor ve iyonosfer merkezleri, 3 uzay gemisi için yakıt doldurma istasyonu, 5 adet kontrol kulesi, 9 adet kontrol merkezi ve bin 500 kilometre uzunlukta bir füze deneme alanı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Turksat 4a ile gurur duyuyoruz. Ayrıca dünya zaten 2'ye ayrılmış durumda 1. Uydu yapabilen ülke 2. Uydu yapamayan ülke Türkiye zaten kendi uydusunu çoktaan yaparak bu sınıfa dahil olmuş.

@14 Şub 2014 08:45 keşke o uyduları yapan Türkler olsaydı.

@14 Şub 2014 08:45 ayın en saçma yorumu :)

@14 Şub 2014 08:45 Bizimkisi kendini uydu yapıyormuş gibi gösteren ülke konumu olarak arada kalmış oluyor sanırım :)

Kanallar yine gidecek desenize

Türksat'la ilgili bilgiyi araya sıkıştırdığınız için teşekkürler...

Türksat 4A uydusu hakkında birşeyler öğrenebilirim diye okumuştum yazıyı ama zaman kaybı oldu yazınızın başlığı "Kazakistan uzay tarihi" olmalıydı.

türkiye istediği kadar uydu fırlatsın internete sansür üstüne sansür koymaya devam ettiği sürece gözümde bir hiçtir.

Atatürk'ün dediği gibi " istikbal göklerdedir". Eğerki ülke olarak gelişmek istiyorsak darwin'i sansürle uğraşacağımıza, uzayı araştırsaydık, araştırma uyduları gönderseydik istikbale ulaşmıştık. benim gözümde iletişim uydusu yollamak memleketi kalkındırmaz. Bizde araştıralım deneyler yapalım. ancak bilim adamlarını "dinsiz, darwinist, ateist" diye baskı altında tutmayalım. sırf bilim için para harcayalım. partilerin yerel seçim kampanyalarına aktardığı parayla ay'a robot yerleştirilebiliniyor. inanmayan araştırsın, biz işte bu yüzden geri kaldık.

ee özelliğigi ne, ne gibi getrisi olucak bize nasıl bir haber içeriği

Niye kendinizi bu kadar küçümsüyorsunuz kendi uydumuzu yaptık niye kendi milletmizi küçümsüyorsununz (bunu inceliyecek kişiye not: üye giriş butonu bozuk giriş yapamıyorum)

bizim yaptığımız uydudan ne hayır gelir 4gb kotalı internet 40 lira ee ne işime yaradı bu şimdi?

Uyduyu yapan japonlar fırlatan ruslar bizde parasını ödüyoruz sadece.

@15 Şub 2014 12:04 ülkemizdeki montaj araba sanayisinden de anlaşılacağı üzere, yapan değil yaptıran parayı kazanıyor yapan japon olabilir ama yaptıran biziz. samsung da apple a işlemci yapıyor ama apple yaptırıyor samsungdan daha çok para kazanıyor yani neymiş? yapan değil yaptıran makbuldür.

Admin yorumumu kabul et

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
TÜRKSAT 4A, yarın gece Baykonur'dan fırlatılacak!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir