Twitter internetsiz ceplere de ulaşıyor!

Cebinde internet bağlantısı olmasa bile Twitter'a girebilmek... İmkansız gibi görünüyor ama değil!

  • Zeynel A. Öztürk
Twitter çevrimdışı ceplere de ulaşıyor

Derdimizi 140 karakterde anlatmayı bize öğreten Twitter, şu sıralarda "çevrimdışı" telefonlara ulaşmanın yolunu arıyor. Yeni bir rapora göre Twitter, gelişmekte olan piyasalarda internetsiz ceplere farklı bir yöntemle ulaşacak.

U2opia Mobile'in Reuters'a yaptığı açıklamaya göre firma, basit bir kod girerek kullanıcıların popüler konulara erişmesini sağlayacak. U2opia Mobile, benzer hizmeti Facebook için de sunuyor ve 11 milyonun üzerinde kullanıcı, U2opia'nın Fonetwish hizmeti üzerinden, veri bağlantısına ihtiyaç duymaksızın Facebook ve Google Talk'a erişiyor.

U2opia, internetsiz ceplere veri iletmek için USSD (Unstructured Supplementary Service Data) protokolünden faydalanıyor. Bu protokol ile sadece metin iletimi mümkün oluyor ve resimleri göremiyorsunuz. Twitter'daki paylaşımların 140 karakterle kısıtlı olması, U2opia'ya göre onu USSD'ye son derece uygun hale getiriyor.

U2opia'nın verdiği bilgilere gelişmekte olan pazarlarda 10 kişiden 8'inin cep telefonundan veri erişimi bulunmuyor. U2opia 30 farklı ülkede, 8 dilde konuma özel Twitter hizmeti sunacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

facebook bunu çoktan yaptı

18:57 facebook'a zaten bu hizmeti veriyor yazıyor ya ?

önce mobil siteyi düzeltsinler, telefon normal masaüstü siteleri çok rahat açıyor mobile.twitter'ı açamıyor. uygulama da var ama uygulama ram yediği için kaldırdım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost