Ubuntu'dan Apple'a hodri meydan!

Ubuntu Linux'un kurucusu Shuttleworth yeni rakibini belirledi: Apple ve Mac OS...

Ubuntu'dan Apple'a hodri meydan!
Ubuntu yeni rakibini belirledi: Apple

Kozmonot ve aynı zamanda Ubuntu Linux'un kurucusu olan Mark Shuttleworth, dev şirket Apple'a meydan okudu.

Görselliğe önem veren ve tasarımlarıyla adından sıkça söz ettiren Apple'dan, daha doğrusu Mac OS'tan daha güzel bir masaüstü yaratmayı planlayan Shuttleworth, çalışanlarını bir araya toplayarak, Apple'ı yakalamakla kalmamalarını, Apple'dan daha kaliteli bir masaüstü tecrübesini kullanıcılarına ulaştırmalarını istedi.

Ubuntu'nun ticari sponsoru olan Shuttleworth'un şirketi Canonical, Ubuntu'ya destek vererek, iki sene içerisinde 'daha iyi' bir konuma gelmesi için çalışmaya devam edecek.

Shuttleworth, Ubuntu'nun yakın geleceği ile ilgili şu sözleri kaydetti: "İki sene içinde önümüzdeki en büyük görev, kullanışlı ve istikrarlı olan Linux masaüstünün aynı zaman da daha fazla göze hitap etmesini sağlamak."

Shuttleworth'e göre açık kaynağın sağladığı büyük fırsatlar sayesinde, pek çok yeniliğin önü açılabiliyor. Firefox gibi açık kaynak projelere tam destek veren Shuttleworth, önlerinde bazı engellerin olduğunu da kabul ediyor.

Platformların beraberce kullanabilmesi gerektiğini ifade eden Shuttleworth'a göre, asıl önemli olan Linux'un tek taraflı kazanan bir platform haline gelmesinden ziyade, birden fazla platformda yazılımlarının nasıl çalışabileceğini göstermek.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

linux açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için geliştirilmeye diğerlerine göre %100 açık olan bi sistem. ben bir linux kullanıcısıyım. önceden gözüm korktu kullanması çok zordur diye. ama gerçekten linux te görsellik arttı ve windows taki herşeyinizi kod falan uğraşmadan hatta daha fazlasını yapabiliyorsunuz. yaşasın linux...

Ubuntu'nun yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot'tan farkı yok bence.

kim tutar seni linux yürü aslanım

yürübe kim tutar sizi sadece görünümden satan mac e sıkı rapkip geliyor.

o iki sene boyunca apple armut toplayacak sanki.bırakın bu işleri ya. kendinizin yapamadığı şeyleri başkalarının yapmasını bekleyerek avuntu ve ümit içine girmeyi.

Yemişim böyle işletim sistemini. Oyun bile oynayamıyosunuz. Bütün oyun üreticileri Windows uyumlu oyunlar yapıyo aynı şekilde programlarda uyumsuz eee napalım yani sırf görüntü olarak iyi bişeyler sunuyolar diye ubuntu mu kullanalım. Hayatımı kolaylaştıran programları kullanabilmem önemli.

HAHA ubuntu yeni sürümünde güzel olacakmış :D bakalım...(hayatımızı kolaylaştıran yazılım ne?Microsoft office mi?Open office org var.messenger mi?Amsn var.torrent programları mı?azereus var(windows sürümünün yanında azereusun linux sürümüde var!)aYRıca ubuntu wikia diye bir şey varmı?

alıntı:
"Yemişim böyle işletim sistemini. Oyun bile oynayamıyosunuz. Bütün oyun üreticileri Windows uyumlu oyunlar yapıyo aynı şekilde programlarda uyumsuz eee napalım yani sırf görüntü olarak iyi bişeyler sunuyolar diye ubuntu mu kullanalım. Hayatımı kolaylaştıran programları kullanabilmem önemli."

tamam oyun oynayamıyor olabiiriz ama program çalıştıramadığımızı kim söyledi. sizin ms makinelerinizde kullandığınız programların alternatifler ( genelde ms dekilerden daha iyi çalışıyorlar) var. bizde onları kullanıyoruz. bi kaç örnek vereyim. siz nero kullanıyosunuz biz k3b kullanıyoruz ve iddia ederim k3b nerodan daha kaliteli ve daha hızlı çalışıyor ve yazdırma seçenekleri nerodan fazla. mesela siz winamp kullanıyosunuz biz amarok kullanıyoruz yada siz media player kullanırken biz totem yada kaffeine kullanıyoruz. hatta bişey daha diyim size sizin resim izleyici programlarınız bile rezalet. resimi büyütünce pikselleme yapıyor kare kare gösteriyo resimleri bizim resim göstericilerimiz kareleme yapmadan hafif bulanıklaştırarak çok daha iyi bir resim keyfi sunuyor bize. lütfen kullanmayı beceremediğiniz bişeye hakkında hiç bişey bilmeden çamur atmayın. kullanamıyosan kullanamıyosun neden leke sıçratmaya çalışıyosun anlamıyorum.

mümkün mü bu?! hayır.. zira övündükleri bütün noktalar fazlasıyla applede var.. hemde kat be kat..!!

tek bir noktanın destek verdiği ve karşılarında net muhatabın bulunuldugu sistemlerin kullanılım oranı ve öğrenme eğilimi daha fazla.. ispat windows oranı.. sadece bu mu?! hayır... ve hızla artan apple sistemlerindeki kullanıcı sayısı.. hem beleş hemde kendilerince bır yıgın övücü hususlara rağmen kullanıcı sayıları, özellikle son kullanıcı, adeta yerlerde sürününen linux cephesi neden böyle..?! hadi windows alışkanlıktı, kolaydı, cartı curttu deyip kendimizi avutabiliriz.. peki ya apple?! oda lisans ücreti olanlardan.. dahası oda unix ailesinden.. consol komutlarınada kadar birçok yönü itibariyle üç aşağı beş yukarı aynı gibiler.. peki neden apple kullanıcısını artırırken, gelecekte bu oran yüzdelik dilim olarak çift hanelere dayanacak, linux %2 bile olmayan komik rakamlarda..

bunu düşünmek lazım.. alışkanlıksa neden millet apple yöneliyor diye sogulamak gerek..öyleya apple kullanıcı sayını arıtırken bu kullanıcıları uzaydan araklamıyor değil mi?!

kaldıki OS X eleştiriken görünten ibaret söylemi gülünç değil mi?! multimedya olarak bile bırakın windows, OS X bile linuxten öte..

aslında linux en büyük darbeyi sadece oyun sektörü değil,ticari menşeyli yazılımlarda vurmakta.. bir çok önemli TİCARİ yazılımlar(netcad, orcad,autocad,mathcad vs ) maalesef windows kökenli.. bu bile yeterli ket vurmaya.. evlerdeki pcler sadece ve sadece nette surf amaçlı kulanıldıgımı düşünüyoruz?! o zaman belki beleş bir sistem bizi doyurur..

ama sadece surf amaçlı.. kaldıki ülkemizdeki windows kullanıcılarının hatırı sayılır bir oranı korsan.. yani adama linuxte beleş windowsta beleş.. eee şimdi soralım neden linux.. efendim güvenli.. geçiniz bunları yahu.. %1 lik dilimin güven diye terana atması sadece tenüzzül edilmediğinden oldugunu bilmeli.. bügün aynı familyada apple ufak tefek solucanlar bulaşmaya başlamışsa sormak gerek neden?!

apple ve sony in pazarlama anlayışı beni tiskindirdiğinden nefret ediyorum onlardan illa kendi parçası illa kendi işe yaramayan işletim sistemi özgürlükçülük de Microsoft bile apple ın kat kat ilerisinde.

eskiden grafik tasarımcıları ve broadcast işleriyle uğraşanlar alırdı mac i son duyduğum kadarıyla broadcast den elini çekiyormuş yazık ederler kendilerine ki zaten grafik tasarımıyla uğraşanların büyük bölümünü kaybettiler bende onlardan biriyim nedenmi mac kullanmıyorum dünya ile uyumsuz kalmaktanda tüm alanda rahat çalışan bencil pazarlamacıların yaptığı gibi sadece ben demeyen windows yada linux kullanırım linux kullanıcıları hiç değilse windows programlarını kullanmak uyumluluk için çalışıyorlar başarıyorlarda malesef mac de böyle birşey yok dedim ya dünya ile uyumsuz öyle kalmaya devame edecekler bencillikleri yüzünden çokda insan kaybedecekler.

apple a ufak solucan ?

işletim sistemin pazar payı %20 olsun iddaa ediyorum mac kullanıcıları bilgisayarlarını açmaya korkar.

Bence Linux önce şu program isimlerini değiştirmeli. Bir kere Ubuntuyu kurmayı denemiştim de 500 tane programın içinde boğulunca, hemen sildim.

Linux'un bu yapısıyla OSX'e rakip olması mümkün değil. Kötülemek için söylemiyorum ama Mac OSX ayrı bir kitleye hitap ediyor sade ve daha keyifli bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen bir azınlık diyelim. Zaten oyun ve ticari yazılım desteğini arkanıza almadan mümkün değil windowsa rakip olamazsınız.

Garip gurup karışık harflerden oluşan 500 tane program ile beraber kurulan, komut satırına ihtiyaç duyulan, biraz yamalı gibi bir hava uyandıran bir işletim sistemi, isterse Shrek 3 animasyonlarına sahip olsun, yine de Mac dünyasına hitap edemez.

Linux kullanıcıları ne yaptığını ne seçtiğini bilen bilinçli ve bilgili kullanıcılardır. Benim asıl acıdığım kitle şu Windowstan başka birşey görmemiş ve "Bu ne ya Linux sux 'oyun yok', macosx de sux 'sadece görüntü' beaa! " diye fikir beyan etmeye çalışan kitle.

tasarımcılara fotoğrafçılara grafikerle hitap eden bir bilgisayarın windows gibi gözükmesini bekleyemezsiniz herhalde.

"in a world without fences and walls, who needs GATES and WINDOWS ? "

Sizler olduğunuz sürece allaha şükür asla %20 olmayız (umarım) ve rahat rahat kullanırız işletim sistemlerimizi, merak etmeyin.

Bunun dışında windows uyumluluğu isteyen zate windows kullanır.

OSX'i OSX yapan donanım ve yazılım desteğinin kısıtlı olmasıdır. Evet birçoğunuz bu iyi birşey mi diyecek ama bunu mavi ekranlarınıza bakarken birdaha düşünün.

İşte donanım ve yazılım kısıtlamasının getirilerini bilen %10'luk bir kitle var. Geri kalan %90 (pardon %88)'lık kitle herşeye 'sahip olabilme ihtimali'ne fazlasıyla kafayı takmış durumda.

"Genişletilebilirlik" "Uyumluluk" "Destek" değil, benim istediklerim "Stabilite" "Kolaylık", "Güzellik ve Güvenlik". Siz orda durduğunuz sürece bizim sahip olduklarımız da bunlar. Alan memnun satan memnun bence herkes kendi klavyesine dönsün.

windows varken hiçbirine laf düşmez

linuxtan niye bu kadar çok korkuorsunuz anlamış değilim.1 ay öncesine kadar linuxtan bende korkuyordum.komutlar ve daha fazlası.nasıl kullanacam.kalın kalın kitaplar.nasıl ezberleyecem.kişisel kullanıma nasıl hitap edecek.bi zip açmak için bile 2 3 tanne komut gireceksin.bu düşünceler bizi çok zorladı.
ardından ubuntuyu kurdum 1 ay önce.başlarda zorlandım.linuxun l bilmiyordum.alıştım tabiki windowstan exelere ara exe.ama yok tamamen farklı.ama bu farklılık işte güzel yapıyor işi.windows taraftarı arkadaşlar hayatlarında kaç kere windows kullanmışlar yada kaç gün linuxkullanmışlar.kullanmadan kötülememek lazım.macosuda kullandım.windowsuda kullandım.ama linux ayrı bişey.tüm arkadaşlara önerebilirim.görüntü desen görüntü özellik desen özellik.
inanınınn bana şu an ubuntuda 200 üstünde paket yüklü ve ram kullanımı 300 geçmiyor açılışta.bu kadar program windowsta olsa sanırım xp 1 saatte anca açılırdı veya cevap verirdi.
herkese tavsiye ediyorum.
linux in,macos vve windows out.

Farklı platformların kullanılma amacı varolan eski alışkanlıkları değiştirmek değil mi zaten ? Linux üzerinde windows yazılımlarını çalıştırma fikrine ve geliştirmelerine karşıyım ilerlemeye devam ederse ne anlamı kalır açık kaynak sistemlerin ? Zaten Linux sistemleri kullanabilen kendini yeterli gören kişinin windowsa yada osx falan ihtiyacı kalmıyor. Ayrıca "Oyun Konsol içindir" Amacınızın ne olduğunun farkına varın kullandığınızın "bilgisayar" olduğunu unutmayın. windows yazılım olayları dışında sadece bizim ülkemizde popüler, bunun suçlusuda devlet, Almanya'da devlet dairelerinde kendi geliştirdikleri suse linux'u kullanıyorlar. windows'un herşeye lisans dayatması dini imanı para olması, 600 küsür dolarlara yazılım satması, güvenlik konusunda yetersiz kalması bile linux'e geçmek için sebep..

Türkiyedeki pc kullanıcıların kaçının pc hayatı, messenger, internet explorer ve winamp üçgeni dışında dönüyorki :) bunu yapmak için lisans ödeyenler bile var

linux e laf edenlerin hiçbirinin linux kullanmadığına eminim. öyle windows dan iyisi yok falan demek kolay. ben ikisini de kullanıyorum ve konuşuyorum. linux un yanında windows hiç bişey ve zaten compiz ve emerald yazılımlarıyla linux aynen hatta daha iyi bir şekilde mac os a benziyor. yani benzeyemez diyenler boşuna uğraşmasın. açık kaynakla kimse başa çıkamaz...

işini bilen hangisi münasip ise onu kullanır mac mi istiyon osx86 linux mu en iyisi ubuntu windows mu herşeye uyumlu kur istediğin yere.
tartışmaya gerek yok.

Bence bu şirket Apple'ı ve Mac OS X'i kıskanıyor.

1. linux kullanıcı sayısı 30 milyonu zorluyor.
2. linux'u hiç kullanmamış kişiler dahi konuşuyor.
3. bilgisayarı sırf oyun ve msn için olduğu zandenler var
4. linux'u işletim sistemi olarak görmeyip onu sadece görsellik olarak görenlerde var
5. tek işlteim sistemi olarak windowsu bilip linux'u duyunca şaşıranlar bile var.
6. inanılmaz lisans paraları ödeyip, düzenli bir biçimde bilgisayarına format atanlar var
7. linux'a geçmek için en az 100 neden var
8. bunlara rağmen windows diyenler var.
9. virüslerin cirit attığı sistemi savunanlar
10. internette crack serial arayanlar
11. yine mavi ekran halla halla şimdi neden oldu ki bir gelip baksan
12. ya benim xp senin vistayı döver
13. şu linux'ta ne kadar zormuş boşver bunu şu programı nasıl kırarız
14. benim bilgisayara virüs bulaştı temizleyemiyorum windows cdsi nerede?
15. bana oradan anakart, ekran kartı, webcam, printer, bluetooth, adobe, nero, office, antivirüs, cdlerini getir kurup tanıtacağım.
16. bu bilgisayar kendi kafasına göre birşeyler yapıyor.
17. ...

yok abilerim ben bunları anlamıyorum. biri çıkıp bana windowsta kalmak mantıklı bir neden anlatabilir mi?.

"tek bir noktanın destek verdiği ve karşılarında net muhatabın bulunuldugu sistemlerin kullanılım oranı ve öğrenme eğilimi daha fazla.. ispat windows oranı.."

windowsta tek bi nokta dediğiniz yerden (galiba microsoft oluyor bu) ne gibi destek aldınız veya kimlerle muhattap oldunuz?
sorun olduğunda microsoftla iletişime geçen arkadaşların hangi biri destek gördü?
yapmayın ya ne desteği köstek olmaktan başka bir işe yaramıyorlar. hele cevap bile veremiyorlar.
kullanıcının biri derdini anlatmıştı ve cevap vermemişler arkadaşa o da en son çözüm format atmış. cevap 2 ay sonra gelmiş(desteğe bak be). arkadaşta format atarak sorunu çözdüğünü belirtmiş. ve bizim akıllı microsoft çalışanlarımız o zaman konu çözüldü diye konuyu sabitliyorum demiş(sorunu çözüme kavuşturmuşlar gibi gösterme vah vah). arkadaşta siz sorunumu çözmediniz ben formatla çözdüm kabul etmiyorum demiş.
bu hikayeden desteği gördük. çözüldü diye işaretlenen kaç konu böyledir acaba???

"Yemişim böyle işletim sistemini. Oyun bile oynayamıyosunuz."
yemişim sizin bilgisayar anlayışınızı :)

"Ubuntu'nun yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot'tan farkı yok bence."
belki?? eskiden öyleydi ama yel değirmenini windowsa bıraktı

"aslında linux en büyük darbeyi sadece oyun sektörü değil,ticari menşeyli yazılımlarda vurmakta.. bir çok önemli TİCARİ yazılımlar(netcad, orcad,autocad,mathcad vs ) maalesef windows kökenli.. bu bile yeterli ket vurmaya.. evlerdeki pcler sadece ve sadece nette surf amaçlı kulanıldıgımı düşünüyoruz?! o zaman belki beleş bir sistem bizi doyurur.."

o bahsettiğiniz oyun ve programları linux ekibi mi yazıyor??? bu uygulamalrın linux versiyonunu yazmayan firmalar utansın suç onların. linux tarafını görmezden gelenler onlar. onların bu yaptıklarıyla linux'u değerlendirmek hatalı. linux'u temel bir işletim gibi değerlendirmek gerekir ki win onun yanından bile geçemez.
ben her zaman diyorum... şu baba yiğitler çıksa da linux'u kırsa veya virüs yazsa... nerde hiçbirinden çıt yok. tek dedikleri yaygınlaşsın görürüz demek. neden, linux kullanıcıları ineternet bankacılığı işi/kredi kartı işlemleri, mail adresleri işlemleri yok mu? yemeyin bizi. bunu başaramıyoruz demiyorsunuz da yaygınlaşsın görelim diyorsunuz. win'de az çok iş becermiş olanlar hava atmaktan başka bir iş yapmıyorlar. linux'a gelince ortada yoklar. linux root haklarını yanlış kullanmayan birisine ne yapılabilir bende merak ediyorum. lütfen konuşanlar virüs veya benzeri şeyler yazın bir görelim (eğer açık varsa da öğrenelim ve 2 günde düzeltelim. ne de olsa kaç kişi bakarsa o kadar hızlı gelişiyor. bize yardımcı olmuş olursunuz)

"Yemişim böyle işletim sistemini. Oyun bile oynayamıyosunuz. Bütün oyun üreticileri Windows uyumlu oyunlar yapıyo aynı şekilde programlarda uyumsuz eee napalım yani sırf görüntü olarak iyi bişeyler sunuyolar diye ubuntu mu kullanalım. Hayatımı kolaylaştıran programları kullanabilmem önemli."

(sözlü olarak :) )açıl bilgisayar. internete gir. şu makaleyi araştır. kopyala. worde aktar. yazdır. yaz sevgili ark... arkadaşa e-maili gönder. bana müzik çal. igrenç daha siz bunlarıda istersiniz. hey bana masaj yap. kahve yap, ödevimi bitir, çamaşırları yıka, bunları ütüle, evin tozunu al... böyle giderse siz neye yarayacaksınız.
kolaylıkmış. bu tembellik ve tembellik bizlerin kanına işlemiş. biraz çaba gösterin.

"Ubuntu'nun yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot'tan farkı yok bence."

benim analamadığım bir noktada şu. linux ekibi ve kullanıcıları linuxu övüyor. bizim işletim sistemimiz iyi diye. win ekibi bunba ses çıkarmazken kullanıcıları kötüledikçe kötülüyor. peki ama komşunuz linux kullansa size ne zararı var. arkadaşınız linux kullansa size ne zararı var. belkide hack olaylarıyla uğraşıyonuz ondandır. beni ilgilendirmez kimin ne kullandığı. ben beğendiğimi kullanırım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir