Ucuza Baskı Ama Nasıl?

Ucuz yazıcılarla ucuz baskı mı? İlk kartuşlar hızla tükenir ve sonra her şey pahalılaşmaya başlar. Neyse ki orijinal mürekkep tankları için hesaplı yedekler var.

Önceleri, kullanıcılar kendi mürekkeplerini kendileri üretmeye çalışıyorlardı. Bunun için de akla hayale gelmeyecek çeşitli yollar deniyorlardı... Örneğin suyla kurumu karıştırmak gibi... Daha sonra üreticiler de mürekkep konusuna ciddiyetle eğilmeye ve çok çeşitli ürünler geliştirmeye başladılar ve böylelikle maliyetleri düşürmeye çalıştılar. Buna rağmen son kullanıcı için fiyatlar el yakmaya devam ediyordu... Bunun da nedeni belliydi: Üretici firmalar rekabet ortamında pazar paylarını ellerinde tutabilmek için yazıcı fiyatlarını maliyetinin altına indiriyor, ama kazançlarını da aşırı pahalı tüketim ürünleri satarak garanti altına alıyorlardı. Bu tıpkı beş milyara sıfır kilometre bir araba almaya, ama benzini hep aynı benzinciden ve litresine 50 milyon ödeyerek satın alacağınıza dair kontrat imzalamaya benziyor.

Yazıcı üreticileri, gelirlerini garantilemek için çok farklı yollara da başvuruyorlar: Bazı -şüpheli sayılabilecek- yapım değişiklikleriyle pahalı modellere ait ucuz mürekkep tanklarının, daha ucuz yazıcı serilerinin raylarına uymaması için çabalıyorlar. Aynı zamanda da o ev yapımı renkli sıvının kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorlar, güya en sorunsuz çalışan ve en iyi sonuçları veren o. Artık her yazıcı modeli kendisine özgü orijinal mürekkebi kullanıyor. Oysa bu da tamamen yanlış: Testlerimiz gösterdi ki, kullanımı kanun dışı kabul edilen bazı yabancı mürekkepler, kullanıcıya önerilen pahalı mürekkeplerden çok daha yüksek baskı kalitesine sahipler.

Alternatif mürekkepler orijinal kalitesinde baskı yapıyorlar
Müşterilerin yetersiz dozda aldıkları orijinal mürekkeplere, neden astronomik fiyatlar ödemek zorunda kaldıklarını anlamak mümkün değil. Önerimiz: Üreticinin yaptığı hesabı siz de yapmayın ve yabancı mürekkeplere dikkatinizi yönlendirin! Kullandığınız mürekkebe uyumlu bir şişe mürekkeple, yüzde 50 kazanç sağlayabilirsiniz. Bir Canon siyah kartuş yaklaşık 12 euro, ama tekrar dolumu yaklaşık 6 euro’ya mal oluyor. Boş bir HP-C6625 A renkli kartuşunu (yenisi 36 euro) yeniden doldurma setiyle doldurarak, yüzde yetmiş tasarruf edebilirsiniz.
Canon yazıcı sahiplerinin söylediklerine göre, cihazları her renk için ayrı, basit yapılı bir hazne içeriyor ve kolaylıkla tekrar doldurulabiliyorlar. Bu hazneler çok hesaplı ve satılan pek çok modelde “Rebuild” ya da “compatible” şeklinde tanımlanıyorlar. Epson firması ekonomik ayrı tank tekniğini kısa süredir ve yalnızca en üst modellerinde kullanıyor. İlk klasik fotoğraf yazıcılarının üreticisi, kartuş yapısının karmaşıklığı nedeniyle tekrar dolum yapmak isteyenlere zor anlar yaşatıyor. Mürekkep tankının yanında yapışık bir akıllı chip bulunuyor: Bu entegre devre, dolum durumunu kontrol ediyor ve belli bir düzeyde boşalmaya izin veriyor.Ancak bu da bir sorun yaratmadı: İlk akıllı chip’le donatılmış mürekkepli yazıcı Stylus Color 680’in piyasaya çıkmasından kısa bir süre sonra, uyumlu ve hesaplı benzerleri satılmaya başlandı.

Boş kartuşlarla bile para kazanmak mümkün
Bazen alternatif yolların önü, patent kanunlarıyla kesildiğinde işler zorlaşabiliyor: HP ve Lexmark’ın pek çok yazıcısı, içinde yazıcı kafasının birlikte bulunduğu mürekkep tankları kullanıyorlar. Bu akıllıca tasarım, üretici firmayı koruyor: Lisans olmadan başka hiçbir firma bu tankların benzerlerini üretme hakkına sahip değil. Bu nedenle alternatif mürekkep satıcıları, böyle durumlarda boş kartuşları topluyorlar.
Kartuşlar dolumcu tarafından deneniyor, temizleniyor, yeniden dolduruluyor, çalışması gözden geçiriliyor ve en sonunda “Yeniden doldurulmuş kartuş” sloganıyla satışa sunuluyor. Son kullanıcılar yalnızca yeniden doldurulmuş kartuşlardan satın alarak kazanç sağlamıyorlar, aynı zamanda boş kartuşlarını satarak da paralarının bir kısmını geri alabiliyorlar. Bu nedenle boş kartuşlarınızı çöpe atmazsanız, hem onları paraya dönüştürebilir hem de çevrenin korunmasına yardımcı olursunuz.

Yazıcı kafası içinde olan kartuşlar sorunludur
Ama ne yazık ki, tekrar doldurulan mürekkep hazneleri, sorunları da beraberinde getirebiliyor. İçinde yazıcı kafası bulunan tanklar, üretici tarafından en az bir kere sorunsuz çalışmak üzere tasarlanıyorlar. Birden fazla kullanıldıklarında aynı garanti söz konusu değil. Örneğin HP boş kartuşların tekrar değerlendirilmesi konusunda çok ilgili olmayabilir, ancak önde gelen bazı dolum şirketleri, HP kartuşlarını çöpe gitmeden önce yedi kez yenileyebiliyor. Bu tip kartuşlarla çalışırken özellikle dikkat etmek gerekiyor, çünkü hasar görme riski gerçekten yüksek. Her şeyden önce yapıları buna izin vermeyebiliyor: Yazıcı kafasının küçük mürekkep ağızları tıkanıp iş göremez duruma gelebiliyor. Özellikle farklı renkteki mürekkepleri bir haznede barındıran kombi-tanklarda hasar tehlikesi büyük: Renkler farklı hızda kullanılıyorlar ve sarı çoğunlukla en önce kuruyor. Kullanıcı, kartuşu son damla mürekkebe kadar kullanırsa, her yazıcı kafasında bulunan ısıtıcı elemanlar, mürekkebin gerekli soğutucu etkisi olmaksızın boş haznelerde de çalışmaya devam ediyorlar. Bu uygunsuz kullanım, hem dolumcular hem de pahalı yedek kartuşları satın alanlar tarafından kolay kolay fark edilemiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Tekrar doldurulabilir kartuşlar mevcut piyasada üstelik çok ucuzlar. bunlar boş olarak geliyor siz elinizle dolduruyosunuz 5 yaşındaki bir çocuk bile yapar bunu inanın.üretici firmalar insanları kazıklamak peşinde geçmişten bugüne dek ama insan oğlu bunlarada bir çare buluyor pilanları suya düşüyor. kartuş sordum bugün 20 tl dediler. üretici firmalar size soruyorum kaç sayfa basacak o kartuşlar? 1000 tanemi ? 1500 tanemi ? hiç karlı değil. yazıcı alıp kullanmanın bi espirisi kalıyormu ? kalmıyor. lazerlede resim alamıyorsun vs vs hep baş ağrısı. tabi bunlar benim gibilerin sorunları değil genelinde böyle.

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Ucuza Baskı Ama Nasıl?
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir