Unity, yeni sürümü ile Microsoft'a da sıçradı

Android ve iOS'taki oyunların bu önemli ismi, bu dev platformu da destekleyeceği müjdesini verdi!

  • Levent Öztürk
Unity ve Microsoft artık beraberler!

Gerçekleşmesi uzun zaman aldı ancak günümüzdeki oyun firmalarının en büyük isimlerinden biri sonunda bedava yazılım araçlarını Windows 8, RT ve Windows Phone 8 platformlarını destekleyecek şekilde geliştirdi. Bahsettiğimiz isim ise Unity. Unity'nin açıkladığına göre Unity 4.2 artık Microsoft platformlarını ve BlackBerry 10'u destekleyebilecek. Unity daha önceden Windows 8 ve Windows Phone 8 kullanan yapımcılar için yazılımın bir beta sürümünü sunmuştu.

Unity'nin basın açıklamasına göre, "Tüm kullanıcılar, Unity 4.2 ile beraber tek bir kuruş ödemeden ister Android veya iOS olsun, ister BB10, Windows Phone 8 veya Windows Store, istedikleri mobil platform üzerinden yayınlama yapabilecekler... Unity Pro kullanıcılar ise buna ek olarak Windows Store Pro yayım seçeneğini bedava olarak kullanabilecekler."

Unity oyun motoru, özellikle küçük girişimciler tarafından, günümüzün en tercih edilenlerinden biri. Bunun en büyük sebebi ise Unity araçlarının indirilmesinin ve kullanılmasının bedava olması. Unity 4.2 ile ise firma, paralı olan Unity Pro'dan üç özelliği daha ürünün bedava versiyonuna geçirdi. Bu özellikler; gerçek zamanlı gölgeler, yazı tabanlı serileştirme ve NavMesh Baking.

Unity ve Microsoft, Microsoft Studios tarafından yayınlanan Xbox 360 ve Xbox One oyunları yapımcıları için Unity araçlarının bedava sunulacağını daha önceden duyurmuşlardı. Öyle gözüküyor ki, Unity yakın zaman içerisinde büyüme hızını daha da arttırarak pek çok oyun firmasını yerinden edebilecek güce kavuşabilir. 20 yıllık oyun devleri, dikkatli olun!

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

gelsin artık oyunlar.. (bedava lütfen :D)

Bu unity süper nisey yaa

Akla ilk gelen soru şu oluyor; Oyunlar ücretli mi yoksa bedava mı gelecek? Tabii kide ikiside değil. Hem paralı hem bedava.Gameloft'un Dungeon Hunter 3 gibi zevk veren bedava oyunlarıda olacak. Ama onlardan daha iyisi ücretlide olacak. Hem bedava oyunlarda görsellik kullanacak bedava kullanan kişilerin puanını ve kullanıcı sayısını toplamak için hemde ücretli ile gereksinimlerini karşılayacak ve kazanç sağlayacak. Gerçi Windows Phone 8 İşletim sisteminin en iyi telefonu şu anda Nokia Lumia 1020, Ram bakımından ( 2 GB ) Çok yeterli bir şekilde hatta fazlasıyla ( 512 MB İle Windows Phone 8 ve Nokia harikalar yaratıyor ) yetecek ama Adreno 225 GPU İle ne kadar görsel kaldırabilir orası tartışılır. Ama yinede Fifa 13 gibi oyunları kaldırdığını göz önünde bulundurursak, tebrikler Windows Store zenginleşiyor :)..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play