Ve karar: UFO hacker'ı ABD'ye verilecek mi?

Pentagon'un sistemine girmekle suçlanan İngiliz hacker'ı isteyen ABD amacına ulaştı mı? İşte karar.

Ve karar: UFO hacker'ı ABD'ye verilecek mi?
McKinnon'ın itirazı reddedildi, hacker ABD'de yargılanacak.

CHIP Online ziyaretçileri, Pentagon ve NASA'nın sistemlerine giren ve amacının UFO belgelerine ulaşmak olduğunu iddia eden Dünyanın en tehlikeli hacker'ı Gary McKinnon'ın hikayesini buradaki haberimizden öğrenmişti. Ve McKinnon hakkındaki karar nihayet verildi. Dünyanın en tehlikeli hacker'ı Gary McKinnon Amerika'ya teslim edilecek. Pentagon'un bilgisayar sistemine girmekle suçlanan 42 yaşındaki İngiliz Gary McKinnon'un davasının Amerika'da görülmesine karar verildi.

Lordlar Kamarası, McKinnon'un Amerika'ya teslimi konusundaki itirazına olumsuz cevap verdi. Amacının Amerikan hükümetinin gizlediği uzaylılar hakkındaki bilgilere ulaşmak olduğunu belirten McKinnon, Amerika tarafından dünyanın en tehlikeli hacker'ı ilan edilmişti. Amerikan resmi görevlileri ayrıca McKinnon'u girdiği sistemlerdeki önemli bilgileri silerek yüz binlerce dolarlık zarara sebep olmakla suçluyor.

Savcılığa göre McKinnon Amerikan hükümetine ait 73.000 bilgisayarı taradı ve Amerikan ordusu, donanması, hava kuvvetleri ve NASA'ya ait 93 bilgisayara izinsiz giriş yaptı.

McKinnon'ı ABD'de ne bekliyor?

Avukatları McKinnon'un Amerika'ya teslim edilmemesi gerektiğini, teslim edildiği takdirde 60 yıla kadar hapis cezası tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı ve hatta Guantanamo hapishanesine yerleştirilebileceğini söylürlar. Fakat Lordlar Kamarası'nın verdiği kararda, Amerikan hukuk sisteminin İngiliz sisteminden o kadar da farklı olmadığını noktasının üzerinde duruluyor.

McKinnon'un avukatları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne temyiz başvurusu yapacaklarını açıkladılar. Yapılan açıklamada McKinnon'un bir terörist olmadığı ve Amerikan hükümetinin davayı muhtemel benzeri olaylar konusunda gözdağı vermek amacıyla kullanmasından endişe ettikleri belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

ABD için çalışmaya hazır ol. Ondan seni istiyorlar yargılamak için değil.

Ne acı: Amerika'nın kolları ahtapot gibi yerde. İstediğini yaptırıyor herkese. Adam iyi yapmış.

McKinnon'ın ABD'ye teslim edilmesi doğru bir karar mı?

evet veya hayır neyi değiştirecek...???

ne demişler atalarımız insanın başına ne geliyorsa MERAKTAN geliyor demiş :)

Bu olay ufo teknolojilerinin gerçekten var olduğunu ispatlıyor aslında o yüzden bu hacker'ı istiyorlar ne öğrendiğini kimlere ne anlattığını yada bilgilerin kopyalarının olup olmadığını nereye sakladığını veya kimlerin koruduğunu.

ABD bu adamdan alacağını çoktan almıştır.

helal olsun adama bu kesin türk'tür aslında

Adamda zaten korkunç zeki bir tip var ayrıca biraz uzaylıya da benziyor.

koptum yoruma "Adamda zaten korkunç zeki bir tip var ayrıca biraz uzaylıya da benziyor." bu saatte beni güldürdün ya hLL olsun. Bu arada +999 ;)

arkandayız abi ,haklı davanda :D uzaylı da olsa insan insandır

Suni olay yaratmada ingilizlerin üstüne yoktur, çünkü kendileri suni bir ulustur.

ABD bu adamı neden istiyor ki ?
Adam ABD de suç işlememişki.Kendi ülkesinde evinde internet aracılığı ile sisteme girmiş ve merak ettiği konuları araştırmış.

Madem böyle millli güvenlik ile ilgili çok önemli bir kurum ve bilgisayarlarında çok gizli bilgiler içeriyordu ve yetkisiz kimselerin sisteme erişmesini istemiyorlardı ne diye herkesin erişebileceği internet ağına bağladılar sistemlerini ?

ya arkadaşlar anlamadınız mı abd nin kendisi en tehlikeli hacker ilan etmiş bu şahısı kendi ülkesinde yargılamak amaçlı alıcak ve kendi emellerine alet edicek böyle bi fırsatı kaçırmayı istemiyo abd

ABD tabii ki Hacker'ı ister. Amaçları Hackerı başka devletlerin gizli bilgilerini çalmak için kullanmak. Dünyada teknoloji çok yaygın. Hatta sırlarımızı bile barındırır. Bunları öğrenmek için iyi bi hackera ihtiyaç vardır. Adamı casus olarak kullanacaklar kısaca.

Amerika bu adamı alıp sanal saldırılarında kullanacak böyle büyük bilgili yetenekli bir insanı kullanmayı kim istemez ki

adama bak ya. deha dedigin bole olur. 73.000 bilgisayari bir tikla onlarca sifre koruma sistemleri olan bilgisayrlara girmis adam.
valla m umkun oldugunu bilirdim de bunu yapabilecek adam olduguna inanmazdim. icerden destek bile almamis.
tek kelimeyle deha. :D
wikileaksin lideri olma ihtimali bile war bu adamin bence.
wazik walla onca salak adami baskan yapiyolar bole iseyarar adamlari da sacma sapan suclamalarla hapse atip telef ediyolar resmen.
ben de katiliyorum savunma tarafindakilere. insanlik ayibi .

Sen de yorum yaz