...Ve karşınızda Firefox 6!

Sonunda Firefox 6'nın ilk beta sürümü yayınlandı! Tüm yenilikler ve indirme bağlantısı içeride...

Daha önce buradaki haberimizde Firefox 6'nın ilk beta sürümünün 5 Temmuz tarihinde yayınlanacağını duyurmuştuk. Mozilla, sadece 3 günlük bir gecikme sonrasında, Firefox 6 Beta 1'i, dün resmi olarak indirilmeye sundu. Buna ek olarak Firefox 7 Aurora aşamasına geçerken, Firefox 8 de "Nightly" kanalında kendini göstermeye başladı.

Mozilla'nın ardı ardına yayınladığı yeni Firefox sürümlerinde sıranın Firefox 6'ya geldiği zaten biliniyordu. İlk beta da, bu düzenin planlandığı gibi devam edeceğinin sinyallerini vermiş oldu. Eğer bir aksilik olmazsa, Firefox 6'nın final sürümü Ağustos ayının ortalarına doğru indirilmeye sunulacak.

Gelelim Firefox 6 Beta 1'e... Öncelikle dikkat çeken, İzin Yöneticisi'nin (adres çubuğuna about: permissions yazarak ulaşabilirsiniz) geliştirilmiş olması. Artık şifreler, çerezler ve bunlara benzer pek çok öğe için uygulanacak izinleri tek bir pencerede, bir arada bulmak mümkün.

Bir diğer yenilik ise Eklenti Yöneticisi altında dikkat çekiyor. İlgili pencereye eklenen "Mozilla plugin check" seçeneğinin yardımıyla eklentileri kolayca kontrol etmek mümkün. Önceki sürümlerde bu seçeneği ancak adres çubuğu yardımıyla kullanabiliyorduk.

Diğer yenilikler ve indirme bağlantısı, haberimizin ikinci sayfasında...

Diğer yenilikler ve indirme bağlantısı...

Göze batan diğer bir yenilik ise adres çubuğunda gizli. Firefox 6 Beta 1, ziyaret ettiğiniz bir sitenin alan adını artık daha belirgin bir biçimde gösteriyor.

Bunların dışında "about: memory" menüsünde de bazı iyileştirmeler söz konusu. Adres çubuğuna yazılacak komutla ulaşabileceğiniz bellek ekranı, artık bizlere çok daha detaylı bilgiler sunmayı başarıyor.

Gözle görülen bu 3 iyileştirmeye ek olarak Firefox 6 Beta 1'in eski sürümlere oranla daha hızlı açılmasından, çok sayıdaki güvenlik güncellemesinden bahsedebiliriz.

Eğer siz de Firefox 6'yı merakla bekleyenlerdenseniz, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ilk Beta sürümü indirebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta yarar var, Firefox 6'nın final sürümünde çok daha fazla yenilik ve hatta ufak tefek tasarım değişiklikleri bizleri bekliyor olacak.

Download: Firefox 6 Beta 1 - Türkçe - Windows

Download: Firefox 6 Beta 1 - Tüm diller - Tüm platformlar

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

evet ha gayret millet güncellemeye gerek yok mozilla 1 ay sonra 7yi çıkartır. :)

Özentiliği sevmiyorum. 1 yılda firefox 4 ü çıkaran mozilla şimdi chrome gibi her ay yeni sürüm çıkarıyor. Sen tarayıcıyı adam gibi yaptıktan sonra ha 5 6 olmuş ha 4.2 4.3 olmuş. Nedir bu özentilik anlamıyorum.

çok hızlı olmuş gerçekten. firefox 5'ten daha hızlı açılıyor program.

aha kesin yine 3 eklentime veda edicem. bıktım bu tarayıcıdan artık. büyük ihtimal opera'ya geçicem.

Valla bende ff 5.0 vardı güncelleme ile 6.0'ya geçti... hayırlı olsun...

N'oluyo arkadaş!

ilk gözüme carpan , bayaa bi hızlanmıs olması.en az chrome kadar hızlanmıs diyebilirim

resmen saçmalık bu.

Süper hızlı!

2 saniyede açıyo sayfaları en iyi firefox okadar!

Bende Firefox 8 var... 64 bit Windows için yazılmış Nightly 8.0a1 alfa sürümünü kullanıyorum.

firefox napmaya çalışıyor. Uzun süren v3. ten sonra kısa bir v5. ve şimdi v6.

değişen ne peki ufak tefek açıklar. versiyon değişimi bu olmamalı

bu saçma ve absürd ötesi tarayıcıları kullanan var mı ya ? her zaman için professionaller Internet Explorer 9 kullanır....

tilkinin chromea yetişebilmesi için şimdiden zıplamaya başlaması gerekir :) belki bi 108 sene sonra neden olmasın?

Firefox dışındaki tarayıcıları kullananlara kızmamak lazım. Ne de olsa acemiler, çömezler, bilmiyorlar. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Zaten öğrenseler vazgeçemezler.

Ne chrome ne ie hiçbiri su dökemez eline firefoxun!

Chromenin hala bazı sayfaları açamadığını ve belirli sayıda açık sekmeden sonra yanıt vermediğini herkes biliyor. Internet explorerinde ağır açıldığını ve çok fazla ram tükettiğini bilmeyen yok. O yüzden iyisimi kimse chrome, ieyi korumasın :)

Firefox İnternet Explorer gibi insanları tekeline aldığı için bu kadar kullanılıyor ve bir de tabi ki açık kaynak olması da var. Ama saçma işler yapıyorlar. Ben hala Opera' daki (11.50 özellikle) harikulade hızı ve sayfalardaki akıcılığı, düşük bellek kullanımını bulamadım hiç bir tarayıcı da. Google chrome' yi de kullanıyorum ama o da mecburiyetten. Çünkü Google sağolsun yeni hizmetlerini destekleyecek tarayıcılar arasında maalesef Opera' yı koymamış. Opera için umarım ie mod ve Chrome mod gibi bi şey vardır da deneriz bakalım :)

başladılar tamam chrome 12, ie 9 hatta 10. sürüm preview 2, opera 10, eee firefox kalır mı saldırın. iki değişiklik bir sürüm...

her zaman için tabiki ie9... gerisi hikaye...

bi tanesi en hızlı açılan firefox demiş komik çocuk :)

Yalan bunlar. 4,5,6 hepsi aynı... Chrome özentileri, ne olacak?

Acemiler ve Gerikafalılar FIREFOX, Ustalar CHROME kullanır..

O kadar......

Bu firefox fanatiklerinin "çömezler diğerlerini ustalar firefox kullanır." söylemleri yüzünden şu yazılımdan nefret eder hale geldim. Sen onu begeniyorsan onu kullan arkadaş. Sırf sen seviyorsun diye insanları aşağılaman ne kadar doğru ve hangi "Ustalığın!!!" kitabına sığar.

Ben 8 64x kullanıyorum ve gayet hızlı. (flash hariç)

"Bu firefox fanatiklerinin "çömezler diğerlerini ustalar firefox kullanır." söylemleri yüzünden şu yazılımdan nefret eder hale geldim. Sen onu begeniyorsan onu kullan arkadaş. Sırf sen seviyorsun diye insanları aşağılaman ne kadar doğru ve hangi "Ustalığın!!!" kitabına sığar."

- Aynen.

"Mozilla, sadece 3 günlük bir gecikme sonrasında,"
Artık gecikmeler aylar sürmüyor sanırım Mozilla gelişme kaydediyor :D

isteyen istediğini kullanır neden bu kavga!

Evet ama Opera'da bu özellik zaten daha önceden vardı. Opera denemediğiniz için farkında değilsiniz, mu ha ha....

IE9 iyi diyen arkadaşlar gördüm, insaf IE9 çıkalı bir kaç ay oldu şimdi IE10 çıkıyor, neden diye bir düşünür insan, kusurlu olmasaydı IE10 hemen bir kaç ay ardından çıkar mıydı? İnsanlar neden Chrome, Firefox, Opera denemek zorunda kalıyor bir mantığınızla bulun bakalım...

Olay resmen sidik yarışına döndü. Hem kullanıcıların yaptıkları hem de tarayıcıların şu anki yarışları. FF gerçekten olayı yanlış anlamış. Çakma her yenilikte sürüm numarası atlanmaz. Ciddi yenilikler geldiğinde atlanır. FF 5.1 demesi gereken sürümü 6 diye veriyor piyasaya. Chrome da sürüm numarası atlıyor evet fakat Chrome kullananlar ara sürümlerin devam ettiğini de görüyorlar. Yani Chrome 12.0.742.112 sürümü doğrudan 13'e atlamıyor. Ara güncellemeler de çıkıyor.

Firefox'u övenlere, yok "Ustalar FF kullanır" diyenlere de diyeceğim tek bir şey var; hantal bir tarayıcı kullanmak ustalıksa bu alandaki tek usta sizsiniz. FF 5. sürümde farkına varabildi bellek yönetiminin kötü olduğuna ve çözüm olarak da "her eklentiyi kullanmayın, kasar" dendi. Ben eklentisiz kullanıyorum kullandığım tarayıcıyı, şimdi ne olacak? 10. sürüme gelince mi düzeltecekler?

Geçiniz. Kim hangi tarayıcıdan memnunsa devam etsin. Kimseye de zorla fikirler dikte etmeyin. Ustalık körü körüne kusuru savunmakla değil, kabullenmekle olur. FF kötü bir tarayıcı değildir. Ancak mükemmel de değildir...

bende ie 9 ve firefox var zorunlu kalmadıkça ie yi kullanmam şürekli taryıcı çalışmayı durdurdu kapatılacak demesınden gına geldi chromu saymıyorum zaten benim şahsi görüşüm en kullanışlı ve stabil çalısanı firefox

Operacılar çıkıp demesin bu zaten vardı diye :D:D Opera ilk çıktığında bende şöyle dedim Firefox var bu ne :D Ayrıca Yeni sürüm çıkmıyor diye yakınanlar adamlar yeni sürüm çıkarıp duruyor işte çıkarsa beğenmezsiniz çıkarmasa beğenmezsiniz..

firefox, netscape'in gücünü alarak geldi.

64 bit hangi sürüm olacak

Birileri şu Firefox u durdursun. 5.2 çıkmadan 6 geliyor, yıl sonunda 7 gelecek. Adamların arasında Chromeciler var galiba. Bu ne ya, Chrome gibi zırt pırt sürüm çıkarmaya başladılar. Mozilla yöneticileri firefoxculardan Chrome müptelalarını ayırsınlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost