Veri canavarı tek cep, iPhone 4S değilmiş!

Veri canavarı tek cep iPhone 4S değilmiş! İşte kara listeye eklenen yeni cepler..

  • Zeynel A. Öztürk
Veri canavarı tek cep, iPhone 4S değilmiş!
HTC Desire S ile Apple iPhone 3G'den 3.23 kat daha fazla veri gönderilmiş

İngiliz bir firmanın yaptığı araştırmaya göre iPhone 4S, iPhone 4 kullanıcılarından iki kat, iPhone 3G kullanıcılarından ise üç kat daha fazla veri tüketiyormuş. Ancak firmaya göre veri canavarı tek cep iPhone 4S değil.

Mobil ağ yönetimi yazılımı firması Arieso, Avrupa, ABD ve Afrika'da Kasım ayında 24 saatlik bir süre aralığındaki veri aktarımını ölçmüş. Buna göre HTC Nexus One, HTC Desire ve Samsung Galaxy telefonları, Nokia ve BlackBerry'lerden daha fazla veri indiriyor. En çok veri gönderen cepler ise HTC cepler. HTC Desire S'in iPhone 3G kullanıcılarına göre 3.23 kat daha fazla veri gönderdiği göze çarpıyor.

Arieso CTO'su Michael Flanagan, veri kullanımındaki artıştaki en büyük faktörün, ceplerin kullanım kolaylığının artması, arka plan uygulamaları ve bulut hizmetleri olduğunu söylüyor. iPhone 4S'in diğer iPhone'lardan çok daha fazla veri tüketiyor olmasının muhtemel nedeni ise, bulut tabanlı eşitleme özellikleri.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Android kullanıcılarının dikkat etmesi gereken çok önemli bir nokta var.

Bildiğiniz gibi GSM operatörlerinın sağladığı Şebeke Internet Ağları eğer bir pakete abone değilseniz çok pahalı bir tarife ile kullanıcılara sunulur. Eğer Androidinizde şebeke ağları seçeneği aktif ise caddede, sokakta Androidiniz bu ağı siz farkında olmadan kullanır ve ay sonunda öyle bir fatura gelir ki altından kalkamayabilirsiniz.

Bu özelliğin aktif olup olmadığını anlamak çok kolaydır: Pil göstergesinin yanında "e", "h", "g" harflerinden biri kablosuz ağınıza bağlı değilken görünüyorsa, özellik aktiftir. GSM Internet paketiniz bile olsa, kullanmadığınız zamanlarda bu özelliği kapalı tutunuz. Siz farkında olmadan caddede, sokakta kotanız tükenir.

Kapatmak için:
Menü>Ayarlar>Kablosuz ağlar>Mobil ağlar>Veri etkin(Işareti kaldırın, kapanır.)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play