Verizon, Yahoo'yu 4,8 milyar dolara satın alıyor!

Söylentilere göre Yahoo, 4,8 milyar dolar karşılığında bir başka internet devine katılmak üzere!

  • Zeynel A. Öztürk
Verizon, Yahoo'yu 4,8 milyara satın alıyor!

Yeni söylentilere göre Yahoo, ABD'li mobil hizmet sağlayıcısı Verizon'un 4,8 milyar dolarlık teklifini kabul etti.

Satın almanın gerçeklmesiyle 1994'te Jerry Yang and David Filo'nun öğrenci yurdunda başlayan "Jerry ve David'in World Wide Web Kılavuzu" adıyla başlayan, bir zamanlar internetin en yüksek değere sahip mülkiyetlerinden biri olarak değerlendirilen Yahoo, internetin ilk günlerinden gelen bir başka firma olan Verizon'a katılmış olacak. Bir zamanların Google'ı olan, internet aramalarına hükmeden Yahoo'nun ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu atlamamak gerekiyor.

Yahoo, Google'ın ve ardından Faceobook'un ortaya çıkmasıyla geriye düşmeye başlamış; mobil web siteleri uygulamalar, bu düşüşü daha da hızlandırmıştı. Firmanın Tumblr gibi satın almaları ise pek faydalı olmadı. Yine de Verizon satın almasının ardından CEO Marissa Mayer, sonuç ne olursa olsun keyifli günler geçirecek. The New York Times'ın iddiasına göre Mayer, işten ayrılması durumunda 57 milyon dolar değerinde ödeme alacak.

Satın almanın şartları resmi olarak açıklanmasa da The Times ve diğer kaynaklar, Yahoo'nun elindeki 41 milyar dolar değerindeki Alibaba hissesinin, şu anki yatırımcıların elinde kalacağını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Ölmüş eşşeğe 4,8 Milyar USD verecek enayi bulmuşlar bu Verizon aklını peynir ekmekle yemiş anlaşılan. Batık şirkete bu kadar para verilir mi..

Bu işin bir tek kazananı batık Yahoo'yu, Verizon'a allayıp pullayıp kakalayan CEO Marissa Mayer! CEO'lar Business Akbabalarıdır! Cebine tomarla parayı koyup hisseleri negatif işlem gören kullanıcılarının gözünden düşmüş yeni bir ticari kurban aramaya koyulacaktır. ABD' kıtasında sıkışmış kalmış yahoo en fazla nostaljik değer olarak biraz daha can çekişerek piyasada kalır sonra sanal mezarlıkta hak ettiği yeri alacaktır.

Verizon gerekli revizyonu ve yatırımı yapar ve Yahoo tekrar parlayan bir yıldız haline gelirse, 5 sene kadar kısa bir sürede 4.8 Milyar Doları amorti eder. Kendilerine güveniyorlarsa, alsınlar. Yahoo önemli bir markadır...

Yıllar önce mail adresi için tanıştığım yahoo, herkeste bulunan hotmail'e göre karizmatik gelmişti. Yahoo müzik çok şaşırtıcı ve olağan üstüydü. Hele Yahoo Chat Rooms bağımlılık yapıyordu. Yahoo Answers hala güzel. Yahoo Messenger tüm zamanların en iyi IM programıydı. Sözün kısası severek kullandım. Sosyal medya denilen olay bir çok alışkanlığı değiştirdi. Paylaşım paylaşım dediler ama kendileri piyasayı paylaşmadılar. Kural buysa Google-Facebook-whatsapp da gün gelecek aynı kaderi paylaşacak.

Sen de yorum yaz