Video'ya olan rağbet 4G'nin önünü açıyor!

Mobil cihazlarda yüksek çözünürlüklü video devri 4G ile açılacak. İşte 4G'nin getirecekleri...

Video'ya olan rağbet 4G'nin önünü açıyor!

Ağ donanım sağlayıcılarından Cisco'nun yaptığı açıklamaya göre 4G servisleri kimi şirketlerin video uygulamalarının sonu olacak. Cisco Uluslararası Servis Sağlayıcısı Pazarlama Müdürü Suraj Shetty geçen hafta yaptığı bir söyleşide "şirketlerin yüksek-hızlı kablosuz geniş bant teknolojileri olan WiMAX ve LTE'nin, yüksek çözünürlüklü videoların mobil cihazlarda paylaşımına imkan sağladığını" belirtti.

Ayrıca "telekomünikasyon şirketlerinin kapsamlı video servisleri sunarak kendilerini neredeyse kablolu internet'e çevirdiğini, kablolu internet sağlayıcılarının da geliştirilmiş ses ve internet seçenekleri ile bu şirketlerle daha iyi rekabet edeceği" açıklamasında bulundu.

Günümüzde şu bir gerçek ki yüksek çözünürlüklü bir videoyu DSL ve ya fiber optik üzerinden paylaşabiliyoruz. Fakat aynı durum kablosuz bir ortam için neredeyse imkânsız. Ama 4G gelince, bu gibi paylaşımları kablosuz ortamda rahatça yapmak mümkün olacak.

Cisco'nun mobil internet veri alışverişi üzerine yaptığı bir araştırmada; 2013 yılına girildiğinde veri alışverişi %64 video, %19 veri servisleri, %10 dosya paylaşımı ve %7 ses olacak deniliyor. Ayrıca yine bu araştırma günümüz video transferinin 2012 yılı sonlarına kadar 4 kat çoğalacağını gösteriyor.

4G kapasitesi 15mbps bant genişliğini destekliyor. Eğer ki böyle bir bant genişliğine sahip olursak, kimi servislerin daha da gelişeceğini tahmin etmek pekte yanlış bir yorum olmaz.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

biz daha 3G ' ye geçemedik :) Ben kıbrısda bir öğrenciyim . Burda 3g kullandım ama gerçekten berbat bişe burdaki hizmet bir anlatsam hizmetlerini size. Burda kimse hakkını arayamıyor.Türkiye'de de durum cok farklı değil ancak ben inanıyorum ki Turkcell gibi kurulusların bu servisi uygulaması icin yeterli UMTS sebekesi olmamısına ragmen bunu cok cabuk gidereecekler. Burdaki 3g sirketide turkcelin kıbrıs subesi KKTCELL ama berbat. burda en iyi telsim gecen vodafone ;)

3g'ye doğru düzgün geçemedik, tüm dünya 3'yi unutup 4g'ye geçtiği zaman bizde lisansları verilir ancak, çocuklarımıza hayırlı uğurlu olsun şimdiden.

TTNET in bakır kablo üzerinden verdiği interneti kullanıyorum hiç memnun değilim inanılmaz yavaş bu devirde paramla rezillik çekiyorum Tellcom duy sesimizi imdadımıza yetişin ayrıca 3g bir an önce gelirse çok iyi olucak çünkü ttneti kapattırıp 3g ye geçeceğim aylık sabit telefon faturası ve aynı anda internet ücreti ödemek istemiyorum kullanmadığım telefonun faturasını ödemek istemiyorum 3g bir gelsin hemen geçiyorum

pratikte o kadar destekliyor olabilir ya teoride??? benim kablosuz 125MBit bağlantım sadece saniyede 2MB data hızı verebiliyor.. sebeplerini yazayım mı yoksa o kadar bilginiz var mı???

Daha 3G'yi getiremedik ki çıkalı 3-4 yıl oldu.
4G gelse ne yazar anca 2015 yılında kullanırsınız.

3 u gören oldumu :p

Gerçekten Türkiye için yüz karası bir durum bide Avrupa Birliği diyoruz ya bilim ve teknolojide bu kadar geriysek bizi Ab ye almamaları daha hayırlı gibime geliyor.

bizim kılavuzumuz kodaman kargalar olursa burnumuz hiç pislikten kurtulmaz :)) adamlar, biz 3g'nin tadını alamadan 4g'yle tozu dumana katçaklar. of ulen offf gelde içme şimdi :)))

bizim 3g deve oldu galiba 5g çıkınca biz 3g ye kavuşuruz kesin ttnin parmağıvar bu olayda.

3 g cıkacaktı ama nedense onayı gecikti bizim 3 g kısa pantalonlu iken 4 g çıkıyor

pratikte o kadar destekliyor olabilir ya teoride??? benim kablosuz 125MBit bağlantım sadece saniyede 2MB data hızı verebiliyor.. sebeplerini yazayım mı yoksa o kadar bilginiz var mı???

eski bir monucacu sözü derki: avrupa`nın alt yapısı ile kendi ülkenin alt yapısını karıştırıp bir tutma! :)

japonya 1998 yılında avrıpa ülkeleri 1999 yılında 3g`ye geçmiş adamlarda bu sistem çoktan eskimiş adamlar bıkmışlar 4g`ye geçiyorlar bizde sene olmuş 2008 bilişim fuarında gerine gerine geleceğin teknlojisi diye 3g`yi sunuyorlar :)

bulgaristan bile 3g ye gireli 1,5 sene oldu biz daha kullanamadık maalesef bürokratik ve çıkar ilişkileri yüzünden.

neden bu kadar yadırgadınız anlamadım artık alışmış olmamız gerekiyor geriden yürümeye hani en basit örneği biz dijital karasal yayına 2014 yılında geçecekken çok daha yeni teknolojiler geliştirildi günlük hayatımızdada rastlayabiliriz bu gibi örneklere bakınız 100 yıl öncesine ait banliyo trenleri, körüklü otobüsler bu gün hala ülkemizde kullanılmakta öyle değilmi biz geriden gelmeye alışkınız .

Yutup için elalemin sitesinde ne işimiz var diyenler olduğu sürece ömrümüz yetmez sanırım (=

iyi güzelde turkiye'ye gelmesi uzun sürer.

hayırlısıyla 3 bi geleydi de ... :D

hehehhe :D neden bilmiyorum gülseim geldi :D

direk 4G ye geçmeliydi türkiye.. 3G büyük hata oldu.

daha 3 kullanamadık adamlar 4 ten bahsediyolar ya :)

3G Türkiyede tam yapılanmadan 4G ortaya çıkıyor buda 1-2 yıl sonra anca gelir herhalde. :D

ben söyliyim 4g buraya geddiğinde 9g çıkar yani 4g nin buraya geliş tarihi 2023

komediye bak adamlar kablosuz da 15 mbite e çıkıyor biz kablolu bağlantıda 8 mbit adil kullanımda kaldık buraya 10 sene sonra herkes 10g kullanırken bize 10 gb adil kullanım haklı 4g ye yeni geçeriz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir