Vinci'nin hayali gerçek oluyor

Leonardo da Vinci'nin 1480'de tasarladığı Dünyanın ilk helikopteri, 528 yıl sonra gerçek oldu.

Vinci'nin hayali gerçek oluyor
528 yıl önceki hayal gerçek oluyor.

Leonardo da Vinci'nin (1452-1519) tasarladığı dünyanın ilk helikopteri, Japon mühendis Gennai Yanagisava tarafından Leonardo'nun doğduğu yer olan Floransa yakınındaki Vinci beldesinde, 25 Mayıs'ta uçurulacak.

75 yaşındaki Gennai Yanagisava, aynı zamanda dünyanın en küçük helikopteri olan aleti geliştirdiği Japonya'nın Matsumoto kentinde şu açıklamayı yaptı: "Leonardo'nun, dünyada ilk uçurulan helikopterlerden 440 yıl yıl önceki tasarımı için 10 yıl çalıştık. 2 motorlu tek kişilik açık pilot mahalli 75 kiloluk helikopter, 90 dakika boyunca uçabilecek ve 150 metre yükselebilecek."

Floransa'ya 20 kilometre mesafedeki Vinci beldesinin belediye başkanı Dario Parrini, Vinci'de çok uçmak isteyen Yanagisava'ya burada uçma önerisini geçen şubat ayında teyit etmiş.

"GEN H-4" modeli Vinci - Japon helikopteri, 5 adet Japonya'da, 2 adet de ABD'de satılmış. Fiyatı ise 57.140 Dolar.

"Umut ederiz bu model bir gün motosiklek - scooter gibi kullanılabilecek" diyen Yanagisava, 3 kez uçuş yapacak ve yüksekliğini 5 metre ile sınırlı tutacak.

Leonardo'nun helikopter tasarımını 1480'lerde çizdiği biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Vay be teknoloji sınır tanımıyor.Bir fikir atılsın ortaya hemen o tapılsın.Japonlar süper..

insanın hayal edipde yapamayacağı birşey yok,ölüme çare bulmak hariç.belki bazı şeyleri göremeyeceğiz ama gelecek nesiller görecek,bizim gördüğümüz bazı şeyleride ne yazıkki onlar göremeyecek,belki temiz denizler ve ormanlar kalmayacak,bizim banyoya girip bol suyla yıkandığımız gibi su bulamayacaklar.

Leonardo da Vinci'nin çalışmaları uygulanmış olsaydı, belki de çok zaman önce diğer galaksilerde koloniler kurmuş olurduk.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir