Virüs sayısındaki artış ürkütücü

Güvenlik uzmanlarına göre toplam virüs sayısı yıl sonuna kadar 1 milyona ulaşacak.

  • Selim Öztürk
Virüs sayısı hızla artıyor

Uzmanlara göre, iş yerleri ve kişisel ev kullanıcıları güvenlik önemlerini geliştirdiktçe, malware yazanlar daha farklı ve yeni tipte virüs çeşidi yaratmak durumunda kalıyor.

Sophos'un teknoloji yöneticisi Paul Ducklin'e göre, 20 senelik geçmişi olan bir malwarenin neredeyse %25'i geçtiğimiz 6 ayda yaratıldı. Ducklin ayrıca, bulaşıcı e-mail dosya eklerinin oranının da 5 yıl içinde 1/40'dan 1/1000 oranına indiğini sözledine ekledi. Ducklin, bu azalmanın sebebini e-mail'lerdeki iyileştirilmiş filtrelemenin gücüne bağlıyor.

F-Secure Asia Pacific'in eş başkanı Jari Heinonen, neredeyse hergün yaklaşık 25000 kadar malware'nin tespit edildiğini, ve bu gidişle 2008'in sonuna kadar bu sayının 1 milyonu bulmasının zor olmadığını dile getiriyor.

İlginç olan ise, virüslerin sayısı ve çeşitliliğinin artmasına rağmen kullanıcıların gün geçtikçe daha az virüsle karşılaşması. Aslında bunun ana kaynağı malware geliştirenlerin yeni geliştirdikleri yöntemler.

Son olarak, 15 sene önce DOS tabanlı sistemlerde görülen bir malware de geçtiğimiz aylarda tekrar ortaya çıktı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

MİLLETİN İŞİ GÜCÜ YOK VİRÜS YAPIYOLAR,TABİ BU VİRÜS PROGRAMLARININ İŞİNE GELİYO ÇOK SATIYOLAR SİZCE BU VİRÜS YAZANLAR VİRÜS PROGRAMI ÜRETİCİLERİNDEN PRİM ALIYOLARMI DÜŞÜNDÜRÜCÜ Bİ DÖNGÜ :):):)

virus programcıları virus yazıyorlar zaten

Bu viruslerin yarısını antivirus programcıları yazmıştır.Nede olsa ekmek parası :P

sende virüs yaz herkes yazıyo VE VİRÜZ YAZMAK KOLAY HALE GELDİ

arkadaşlar bu virüsler bilgisayarımıza zarar veriyor bizim yapacağımız sitelerde dolaşırken dikkatli olmak her forum sitesinden indirme yapmamamız lazım.ayda bir ücretsiz trojan malware temizleme araçlarını kullanmalıyız.En çok virüs taşınabilir disklerle geliyor bu yüzden lisanslı virüs olmayan makinaya flahs bellek takmayalım.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play