Güvenlik Vista'yla mümkün!

Windows, artık "güvenlik için tasarlandı" etiketine sahip olacak kadar kendinden emin.

Standart kullanıcı hesabını düzenlemek

Standart kullanıcı hesabını düzenlemek
Kullanıcı resmi: Sisteme kayıtlı her kullanıcını kendine ait bir resim belirleyebiliyor.

Eğer Vista'daki yeni güvenlik özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, sistemi yönetici yerine standart kullanıcı hesabı ile kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu yüzden sistemi ilk kurduğunuzda oluşturduğunuz yönetici hesabını nasıl standart kullanıcı hesabı olarak değiştirebileceğinizi gösteriyoruz.

«Başlat« menüsünden »Denetim Masası«'nı açın. Daha sonra üst kısımdaki »Kullanıcı hesabı ekle veya kaldır« seçeneğine tıklayın. Bu kısma sistemde yönetici haklarına sahip olmayan kişiler erişemeyeceği için karşınıza "kullanıcı hesabı denetimi" çıkacaktır. Yapacağınız değişikliği »Devam « diyerek onaylayın ve işleminize devam edin. Karşınıza çıkan listede, o ana kadar oluşturulmuş hesapları görebilirsiniz. Şimdi »Yeni bir hesap yarat« seçeneğine tıklayın ve bu hesaba bir isim verin. Hesap tipi olarak »Standart kullanıcı«'yı seçin ve »Hesabı yarat« butonuna tıklayın.

Eğer bilgisayarınız çocuklarınız veya eşinizi gibi başkaları tarafından da kullanılıyorsa hesabınızı bir parola ile korumanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için oluşturduğunuz hesabı seçin ve listeden »Parola oluştur « seçeneğine tıklayın. İstediğiniz parolayı iki defa girdikten sonra »Parolayı oluştur « butonuna tıklayın. Parolanızı oluştururken »İpucu« kutucuğunu boş bırakmanızı tavsiye ediyoruz zira bu kısım bütün kullanıcılar tarafından görülebiliyor. İpucu'ndan yola çıkan bir kullanıcı şifrenizi tahmin edebilir.

"Resmi değiştir" komutu ile kendi hesabınıza ait resmi değiştirebilirsiniz. Bu resim hesabınız etkin olduğunda başlat menüsü ve karşılama ekranında görünüyor.

Standart kullanıcı olarak çalışın Daha önce de belirttiğimiz gibi standart bir kullanıcı, sistem üzerinde yöneticinin yapabileceği bütün işlemlere erişebiliyor. Yapması gereken tek şey bu işlemlere başlamadan önce yönetici parolasını girmek. Bu parola, sistem üzerinde değişiklik yapmak istediğinizde gerekli.

Standart kullanıcı olarak çalışan fakat yönetici parolasını bilmeyen birisi güvenlikle ilgili hiçbir ayara dokunamaz, sisteme herhangi bir yazılım veya donanım yükleyemez ve diğer kullanıcı hesapları üzerinde herhangi bir değişiklik yapamaz. Bu durumda yine sistem ayarlarını gösterme amacıyla bu ayarların kenarında bir koruma kalkanı simgesi görülüyor.

Buna karşın başlat menüsü, görev çubuğu, ekran çözünürlüğü ve buna benzer klavye - fare ayarları, standart kullanıcı tarafından değiştirilebiliyor. Yine internette gezinme, e-posta alıp gönderme ve standart uygulamalarla çalışma işlemleri de gerçekleştirilebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Microsoft yillaridir varolan teknolojileriden "esinlenmis" olmali ki Vista'da guvenlik uzerine calismaya baslamis. Makalede anlatilan ozelliklerin tumu Linux tabanli sistemlerde kullaniliyor. Hatta Linux dagitimlarinda sisteme cok hakim degilseniz grafik arabirime yonetici haklari ile oturum acmaniz mumkun degildir. Hafizanin (Linux/Unix turevlerinde tum donanim / ( root ) olarak adlandirilan hafiza bolgesinin icinde yer almaktadir) istenilmeyen alanlarina erismek inmani yoktur. Yonetici parolasini bilmeyen kimsenin sistemde kendi kullanicisi disinda degisiklik yapmasi IMKANSIZDIR. Ustelik uAC gibi cok fazla kullaniciyi s1kan bir durum da yoktur. UAC nedeni ile nerede ise "farenin tusuna basmak istediginize emin misiniz?" benzeri sorularla karsilasmak cok can s1k1c1. Yonetici sifresini bilmeniz size sinirsiz guc saglarken guvenlikte de en ufak bir zaafa meydan vermiyor. Oyun ve programlarda kisitlama konusunda ise Vista henuz Linux'a yaklasamamis durumda. Linux'un essiz 777 mantikli yetkilendirmesi maksimum guvenlik sagliyor. Microsoft dogru yolda gorunuyor ama katetmesi gereken yol cok uzun.

linux'u kaç kişi kullanabiliyorkide bu kadar eminsin acaba sözlerinde.linuxta hiçbir otamasyon yazılımı oyun muhasebe yazılımı çalıştıramadıktan sonra yemişim öyle secure özelliğini linux'un.ve o denen yönetici hesabı v.b ayarları sadece microsoftun tanımladığı ve sistem yöneticisi ünvanına kavuşmuş kişilerin yapacağı şeylerdir.yıllardır son kullanıcılarda sorunlar belli bilinçsizce hareket ve sistemin çökmesi vista bu konuda çok mantıklı davranmış durumda.uac varken sürücü yüklemek nerede ise çok sorunlu eğer doğru sürücü değilse ve çok ilgi çekici uyarılar vererek kullanıcının ileride başına kötü birşey geleceğini anlayıp yaptığı işlemden vazgeçmesini sağlıyor.
aynı şekilde lafım mac diye yakınanlara hani nerede mac kullanıcıları hani iyiydi güvenliydi zarttı zurttu??? koskoca forumda dosya paylaşımı mac için yardım istedim kimse bilmiyor hani bilginiz bumu geçin fasa fisoyu tam 6 gün uğraşıp çözdüm sorunumu. ama halen siz kullanımı zor vede destek yoksunu sefil yazılımları övüyorsunuz yazık !!

Arkadaşım, M3ric, Linux minux diyorsun da, kullanıp kullanmadığını merak ettim hiç. Keza UAC'den bu kadar şikayet edecek birinin Linux'u kullandığını hiç sanmıyorum. En azından UAC'de sana yaptığın her işlem için (senin deyiminle farnin tuşuna basmak için root şifresi girin) diye sormuyor Linux dağıtımlarındaki gibi.

"Güvenlik için tasarlandı" etiketinden ziyade "Performans için tasarlandı" etiketine de sahip olsa çok daha güzel olacak.

Biz eskiden bilgisayarı kilitleyen ,çalışmaz hale getiren , dosya ve veri kaybına neden olan, hesabınızı boşaltan yazılımlara virüs-trojan-solucan diyorduk. Şimdi bunlara windowsun güvenlik güncelleştirmeleri deniyor. Özellikle KB ile başlayan güncelleştirmeler sisteminizi bozup çalışmaz hale getirdiği gibi , sizi hapse atmakla bile tehdit edip lisanslama kiti denen ve fiyatı nerdeyse bilgisayar parası kadar olan şeyi almaya zorluyor. PENCERELER'den avalaval bakacağımıza "insanlık için linux" öğrenmeye başlasak bu faşizmden kurtuluruz.

ya arkadaşlar vistaya oyun yükledim. ama açamıyorum. oyun tam açılacakken bir şey engelliyor sanki. bunu güvenlik duvarından kaynaklandığını düşünüyorum. sizce olabilir mi?

"Güvenlik için tasarlandı" etiketinden ziyade "Performans için tasarlandı" etiketine de sahip olsa çok daha güzel olacak.

doğrusun valla vistadan snra isteğim su aynen ''Güvenli olmasında hızlı olsun performansı yüksek olsun'' harabe oldu microsoft ultimate'lerin fiyatı düşşsede alsak :)

Vista..iyiki geldi çok mutluyum harika bir işletim sistemi kaliteli bir bilgisayarınız olduktan sonra tabiki.

Arkadaşım,
sen: " "Güvenlik için tasarlandı" etiketinden ziyade "Performans için tasarlandı" etiketine de sahip olsa çok daha güzel olacak.

doğrusun valla vistadan snra isteğim su aynen ''Güvenli olmasında hızlı olsun performansı yüksek olsun'' harabe oldu microsoft ultimate'lerin fiyatı düşşsede alsak :)"
demişsin.

perfırmans konusunda bu hataya düşüp XP de bunu yaptılar, vistada da mı yapsın istiyorsun micrft?

tam bir iğrençlikti xp ve sonunda mezartaşında:

"XP: HERKES ONU ÇOK SEVMİŞTİ, 2001 - 2008

RUHUNA FATİHA" YAZIYOR.

BİR İNSAN İÇİN BİLGİSAYARINDA OLAN ÖNEMLİ DOSYALARIN KAYBOLMASI, ÇALINMASI, İZNİ OLMADAN BİRİLERİ TARAFINDAN ÇALINMASI MI DAHA İYİ %10 YADA EN FAZLA %20 PERFORMANS KAYBIYLA GÜVENLİ Mİ OLMASI DAHA İYİ?

BURADAN HER NEKADAR DUYMASALAR DA, MİCSRFT YETKİLİLERİ, SİZ SİZ OLUN GÜVENLİ İŞLETİM SİSTEMLERİ YAPIM, PERFORMANS YÜZÜNDEN GÜVENLİ OLMAKTAN VAZGEÇMEYİN...

ULTİMATE İN FİYATINA GELİNCE 500$ A SATIN ALDIM. DAHA 6 AY DAHA İNMEZ BU FİYATTAN. ALACAKSANIZ DA SERVİCE PACK 1 Lİ ÜRÜNÜ SATIN ALIN.

08 mayıs 2008 perşembe 23:28 de birisi yorum yapmış.

insanı korsana sürükleyen, windowsu kötüleyen bir yazıyazmanın hiç mi hiç iyi bir tarafı yoktur. fiyatı bilgisayar kadar pahalık olan şey vista ise ki en fazla 500$ dır, ki o da ultimate tir.

onu da sen kendi kadar bir fiyat etiketine sahip bilgisayara kurma yada kullanma kardeşim.
yada git home basic satın al.

senin gibi düşünenler acil linux kullanmalı zaten. geç kalmışsın.

Microsoft ürünleri hakkında bir sorunuz, probleminiz var ise, Microsoft yetkilileri ile canlı chat yapabiliyorsunuz. Türkçe olarak.

https://support.microsoft.com/contactus/chatcontact.aspx?scid=sw;tr;1482

İyi yazmışsın da, şunu unutmadan ekleyeyim, arkadaşlar destek servisi Hafta içi hergün 08:00-24:00, Cumartesi 10:00-18:00 arasında olup Pazar günü yoktur.

ya saçmalamayın arkadaşlar vistanın performansı berbat asıl benim için şuan vista öldü şimdi windows 7 kullanıyorum güvenliği çok iyi performansıda çok iyi kullanıcaksanız windows 7 kullanın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir