Vista devri tamamen bitti mi?

Microsoft için Windows Vista devri Windows 7 ile tamamen geride mi kaldı? Okuyun, kararı siz verin!

  • Ali Güngör
Vista geride kalırken...
Windows 7 yeni standart halini lırken Vista geride kalıyor

Technology Business Research'tan Allan Krans, Microsoft'un ve işletim sistemi pazarının durumu hakkında konuştu.

"İnsanlar onunla mutlu olmasa da seçenekler kısıtlıydı. Tüketiciler için Vista standarttı. İş yerleri için de, yeni bilgisayarı erteleseler de eninde sonunda Microsoft'a para ödeyeceklerdi. Bu noktada Microsoft Windows Vista'yı geride bırakmış görünüyor" şeklinde konuşan Krans, Microsoft'un o zor günleri geride bıraktığını belirtti.

Microsoft tarihinin en hızlı satan işletim sistemi Windows 7'nin başarısı herkesin malumu. Bu açıklamanın sebebi ise Microsoft'un mali durumu oldu...

Microsoft'un net geliri

Windows 7 hala hızla yükseliyor

Microsoft'un net gelirinin dönem için 4.01 milyar dolar ile geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 35 artmış olması, bu analizin temel sebebi oldu.

Windows 7 satışları, Microsoft gelirlerini büyük oranda arttırırken, kullanım oranları da yaygınlaştı. Dönem olarak yüzde 35 etki yıllık olarak 14.5 milyar dolar üzerinden yüzde 6 yükseliş demek oluyor.

Windows 7 şu anda dünyadaki bilgisayarların yüzde 10'undan fazlasında kullanılıyor. NetApplications'a göre aylık tekil Windows 7 kullanıcı sayısı 160 milyon kişiyi geçiyor.

Bu hızlı yükselişin ancak krizde biriken talebin karşılanması, piyasanın doyması ve donanım satışlarının durgunlaşması ile yavaşlaması mümkün görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

XP mi vista mı dense hemen xp yi seçerim. Vista kullanmayı tercih etmem ilk çıktığı andan beri çok hantal geliyor bana. Şu aralar Windows 7 ye sarmış durumdayım çok hoş ve hızlı vistaya göre... Vista tam bir ram bellek canavarıydı :)

vista'yı kişisel pc'mde kullanmadım bile :) mecburen kullandığım ortak pclerde ise çalışırken windows'a çok iyi dileklerde bulunuyordum :)

anladınız siz onu :D

şu anda vista kullanıyorum ve gerekli optimizasyonları yaptıktan sonra win7 den daha güvenli ve en az onun kadar performans elde edebiliyor.

Microsoft kelimenin tam anlamıyla windows kullanıcılarını para kuyusu yerine koyuyor.
Alternatif diye yapılan sistemlerde örneğin pardus,acemi kullanıcıya hitap etmiyor üstelik anlayabildiğim kadarıyla yeterli düzeydede değil.

Benim gibi acemiler microsofta el mecburuz.
Ahh,ahhh,Yandı gülüm keten helva.
XP aldık ömrü bitti diyorlar Daha alalı iki yıl olmadı Vistayıda bitti dediler.
Son olacağını bilsek hadi dişten tırnaktan kessek Win 7 alsak.Lakin eminim daha iki yıl olmadan Win 7 yide bitti der.Çünkü adam rakipsizliğin verdiği cesaretle birlikte alıştı artık o bitti bunu al bu bitti şunu al demeye.

Ahhh Ahhhhh! Yandı gülüm keten helva.Bişey değil XP yi anca anca öğrenmeye başlamıştım.Paracıklarımın gittiğinemi yanayım.İyi kötü öğrenmeye başladığım XP nin yerine yeniden win 7 öğrenmeye çalışacağımamı yanayım.

Şu parduscularda beceremedilerki bişeyler.Hiç değilse XP ye bari yetişebilmiş olsalardı,geçerdim pardusa.Evet acayip acayip isimlendirmeleri var pisipisi kaptan aslan bişeyler amma napalım o isimlere katlanmaya çalışır kullanırdık.

Ahhhh.Ahhhh.Yandı gülüm keten helva.

vista sp2 li laptop kullanıyorum. sıkı bir oyuncuyumdur , çok oyun oynarım. oyunlarda herhangi bir hantallık yok diğer uygulamalarda da öyle , pc açılış kapanış gayet tatmin edici hızda. yani sp2 olmuş ama sp1 felaketti gerçekten. Bu arada pc ye neredeyse 1 yıldır forfat atmadım memnunum vistadan.

ben 3 gb ramle hiç sorun yaşamdım vistada. siz 1 gb kullandıysanız vistanın suçu değil..

ben katılıyorum vista ultimate kullanıyorum 3GB ram le bir sorun çıkmadı siz 512MB yada 1GB ram kullanırsanız tabi ağır çalışır.

Microsoft'a Cok Güzel Met Etmiştik Vista Zamanında..Windows 7 De Sevgi Gösteriyoz :D

Edip Çiftçi ne diyor bu işe aceb!
Uzun zamandır sesi soluğu çıkmıyor.

XP deki şimdiki stabillik,güvenilirlik ve çok geniş yelpazedeki işlevsellik sürdüğü sürece değil Vista, Win7 bile gidecek kısa süre sonra.Seneye kalmaz bu sütünlarda bu makalenin çok benzerini Win7 için okuyor olabileceğiz. Elbette XP de ömrünü tamamlayacak ve gidecek ama emin olun 'O' win8 i bile gömebilecek kapasitede.

Sistem geliştiriyorlar fakat optimizeye geldi mi yapmıyorlar.Vista microsoft tarihinin windows me'den sonra en berbat işletim sistemidir.Başlarına çok dert açtı.Ben iki işletim sistemini de kullanmış olarak win7 vistaya göre optimizasyonu gerekli seviyeye çıkartılmış versiyonu gibi.Ama daha kararlı.

Vista doğmadan, ölmüştür...

Sistem geliştiriyorlar fakat optimizeye geldi mi yapmıyorlar.Vista microsoft tarihinin windows me'den sonra en berbat işletim sistemidir.Başlarına çok dert açtı.Ben iki işletim sistemini de kullanmış olarak win7 vistaya göre optimizasyonu gerekli seviyeye çıkartılmış versiyonu gibi.Ama daha kararlı.

Vista yapim asamasinda islemcilerin 5000 6000 mhz bulacaklari düsünülüp yapildi ama tam tersine Intel ve Amd bu isi beceremeyince ilk 64 bit mimarisi sonrasinda coklu cekirdek mimarisine gittiler Vistaninda kerneli bu konuda uygun yazilmadigi icin yamanmaya calisilsada olmadi.
Ayrica her cikan isletim sistemi digerinden agir olmak zorunda ticarette sadece ben kazanayim dersen tikanir kalirsin günün birinde Amerikan sirketleri yada ticaret yapisi ben cok kazanayim ama digerleride kazansin seklinde is yapar o yüzdende Microsoft enayi degil pc firma üreticilerinide kullanmak zorunda

Vista şimdiye kadarki windowsların en berbatı.Yavaş yavaş yavaş.Windows 7'ye lafım yok gerçekten XP kadar hızlı ve esnek .alışıyor.

Vista ilk çıktığında da xpden ne kadar üstün olduğunu anlatan haberler yayinliyordunuz. Zamanla ne oldu sonuc ortada. Şimdi de aynı şey win7 için yapılıyor. Sırf Microsoft biraz daha zenginleşsin diye insanlar yeni işletim sistemi almaya yönlendiriliyor.

bu kadar kötülüyorlar anlayamıyorum. 2000 de mi aldınız sisteminizi. amd athlon 64x2 2.21 ghz 3 gb 800mhz ram hd2400 pro ile hiç sorun çıkartmadı. 3 yıl kullandım sadece 2 format istedi. xp değil 96 kullan istersen. o senin bileceğin iş. ama meyve veren ağacı taşlama. meyvesini toplamayı bilmiyorsun diye.

bu kadar kötülüyorlar anlayamıyorum. 2000 de mi aldınız sisteminizi. amd athlon 64x2 2.21 ghz 3 gb 800mhz ram hd2400 pro ile hiç sorun çıkartmadı. 3 yıl kullandım sadece 2 format istedi. xp değil 96 kullan istersen. o senin bileceğin iş. ama meyve veren ağacı taşlama. meyvesini toplamayı bilmiyorsun diye.

xp de güvenlik olduğunu sanan arkadaşlar chip online makalelerini takip etmiyor galiba. en açık sistem xp.. en güvenlisi vista..

Bana bakın arkadaşlar donanımınız zayıfsa konuşmayın. Henüz kaç oyun windows 7 ile tam uyumlu bana söyler misiniz?

Ayrıca ben Vista Ultımate kullanıyorum ve gayet memnunum.
Donanımı zayıf olan Vista'ya suç atmasın en kalitelisi Vista.

Her iki yılda bir yeni bir makine yeni bir sistemmi alıp duracağız.Vista daha dün çıktı bugün win 7 ye geç diyor.Bizim itirazımız buna.Elbette gelişim olacak ona itirazımız yok.Ancak gelişim adı altında iki yılda bir değiştirip vurgun yapılıyor.Vistayı piyasaya erken sürdü.çünkü o zaten o zaman win 7 yi hazırlamıştı.Madem win 7 ye geçecekti.Biraz daha bekleyip vistayı ortaya sürmeden win 7 ye doğrudan geçebilirdi.
Bunu kasıtlı olarak sırf para kazanmak için yapıyor.Microsoft pek ala da kendisi vistanın ömrünün çok kısa olacağını biliyordu.
Zaten win 7 nin daha iyi olmasının altında yatan vistaya zaman verip biraz daha vista satmak için bekleyip,bu aradada win 7 nin tam kontrollarını rahat rahat yaptı.

Kısacası soyuluyoruz.

Vista devri çoktan bitti...

Vista devri niye bitsin 3 sene bile olmadı ayrıca Windwos 7 çıkalı 9 ay filan oldu insaf ya yani para bunlar bedava değilki

bosuna win7 ye gecmeyin win8 cikar yakinda. win7 tarih olur....

Ama Vista 7'ye uyumlu da ama Vista da Windows'un bazı programları yok ki. Solaitre, Chess Titans, ve bazı oyun var en iyisi zaten şimdi devir bitti. Yalnız win 8 çıkmış ona geçin.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play