Vista'ya hükmedin

Windows Vista'nın kolay kullanımı keyifli görünse de bazı işlemler deneyim gerektiriyor.

Tek sürücüyü küçültme

Tek sürücüyü küçültme
Sürücüyü küçültme: Vista sayesinde birkaç tık ile sabit disk bölümlerini küçültebilirsiniz.

Windows Vista'da sürücüleri küçültme imkânına sahipsiniz. Örneğin bir başka işletim sistemi kurmak için ya da kullanıcıların verilerinin depolanması durumunda farklı disk bölümleri oluşturmak mantıklı bir karar olacaktır. Bölüm boyutu küçültülürken normal veriler otomatik olarak boş olan depolama alanına kaydırılır. Bu işlem esnasında verilerinizi güvence altına almanıza gerek yok.

Küçültme işlemi "Disk Yönetimi" içerisinde gerçekleştiriliyor. Buraya »Denetim Masası / Sistem« ve »Bakım / Yönetimsel Araçlar« altından ulaşabilirsiniz. Buradan da »Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir « seçeneğine tıkladıktan sonra, karşınıza çıkan pencereden küçültmek istediğiniz bölümün üzerine sağ tıklayıp, açılan içerik menüsünden »Birimi küçült« seçeneğine tıklayın.

Bir sonraki pencerede aşağıdaki değerleri göreceksiniz:

- Bölümün toplam boyutu
- Küçültmeden sonraki boyut
- Kullanılabilecek maksimum küçültme boyutu
- Ve bunların yanında bölümü ne kadar küçülteceğiniz belirleyebilmeniz için bir alan.

Ayrıca: istediğiniz bir sürücüyü büyütebilirsiniz de. Buradaki işlem ise yan yana olan mantıksal birimin depolama alanının diğerine eklenmesi ile gerçekleşebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Misafir hesabı Vista Home da mevcut değilsiniz diyorsunuz ama ben Home Basic kullanıyorum ve Guest hesabı mevcut! Aynı şey değil mi?

aman ne güselll

Vista gedi sorunlar bitti diyorduk çok seviniyorduk,ama çok güvenlikli silene kadar başınız ağrıyor ama yinede çokgüzel.

vista berbat alırken vısta kullanın dedıler kullandım berb at hıcbır oyunu calıstırmıyor

Vistaya laf yok :D vista kullanıcısıyım:)

ha vista ha xp hicbir fark yok microsoftun para kazanması sadece

ya pardonda adamlardan ne istiosunuz. 3 boyutlumu yapıcaklar. alla allahh

WİNDOWS 7 ÜÇ BOYUTLU OLACAK. VİDEOYU İZLERSENİZ GÖRÜRÜSÜNÜZ ŞAHANE. BİR ULTİMATE KULLANICISI OLARAK KANDIRILDIK 3 BOYULU DİYE. SADECE PENCERELRİ GÖRÜNTÜLEME 3 BOYULU.

neredeyse her oyunu açıyor biraz araştır bence... Vistada oyun problemi hakkında 1 2 ince ayar yetiyor... Directx10 da cabası...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir