Vmedia: Bellek kartına yeni bir rakip

USB bellek, bellek kartı derken şimdi de Vmedia: Ufacık bir optik diskin başarılı olma şansı var mı?

  • Ümit Öncel
Vmedia: Bellek kartına yeni bir rakip
Vmedia ( büyük resimde soldan ikinci) ebat olarak da çok avantajlı görünmüyor.

Teknoloji firmaları hala kendi desteklediği formatları yaygınlaştırmak ve kalıcı kılmak için büyük bir mücadele verirlerken, yeni bir format daha çıktı. Hem de üreticisine göre tüm formatlardan çok daha iyi ve gelişmiş bir format. Vmedia adı verilen bu veri depolama aygıtı, aslında 1 GB'lık mini bir optik disk. Firma ileride Vmedia'nın 2 GB kapasiteli versiyonunu da piyasaya sunacağını belirtiyor.

Üreticisinin iddiasına göre örneğin bir SD kart kullanıcısı için, içerisindeki görüntünün herhangi bir bilgisayarda sorunsuz izlenmesinin garantisi yok. Çünkü farklı sistemler kendi sıkıştırma yöntemlerini kullanıyor ve tümü aynı anda desteklemeyebiliyor. Fakat Vmedia, kendi özel sıkıştırma sistemine sahip olacak ve diski taktıktan sonra her cihazda sorunsuz olarak görüntülenebilecek. Firma şu anda Hollywood'taki büyük yapımcılarla görüştüğünü ve yeni filmlerin Vmedia ile satışa sunulacağını söylüyor.

Uzmanlar ise bu konuda oldukça tereddütlü. Çünkü var olan formatların tüm sistemlerde çalışamaması konusu dışında Vmedia'nın ciddi bir üstünlüğü göze çarpmıyor. Pek çok uzman iyi niyetli bir çaba olarak değerlendirmesine rağmen, Vmedia'nın MiniDisc veya Lazer disk gibi pek de parlak olmayan bir kadere sahip olduğuna inanıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bence tutmaz çünkü usb bellekten daha çok alan kaplıyor ayrıca kırılma olasılığı var ve usb belleklerden daha az veri tutuyor

Ben söyliyim iş yapmaz bu şey, herneyse artık (=

Çok tatlı :D

Haklı bir kanı var , az veri tutar , fiyatı fazla olur vs. fakat ya korumada cok imkan tanıyan bir aletse. hem optik oldugu icin bu en fazla silinebilir cd gibi olabilir. Tam kasetlerin CD lerin yerini alabilecek birşey..

microsd den daha küçük bişey bulamadıkları sürece olmaz!

Eskiden filmlerde vardi boyle minicik diskler,
1 gb muzik icin hic de az degil bir muzik CD'sinden buyuk ama sorun bunun pazari.
film icin ise DivX formatinda 2 gb falan olursa 720p filmler sigabilir.

Kablolu mouse içine flash bellek koymalılar aslında.Hatta İşletim Sisteminizi buradan yükler çalışırsınız yedeklerinizi mous ın içine yüklersiniz! Sağ click menüsünde tıkladığını kayıt et yükle kopyala taşı gibi şeyler de olursa artık neyi tıklarsanız o bilgiyi yedeklersiniz olur biterrrr...Hatta tek tıkla müzik ve vidyo izlersiniz de bunu yapabilecek baba yiğit yok yaa...ofiste neyi tıklarsanız patronunuz için saklar ve oradan öğrenirler neler yapmışsınız....

ofise gelenlerin üzerindekileri topluyoruz.Akşam çıkışta veriyoruz.Japonları geliştirdiği boyaları bekliyoruz.Wireless ağımızı geliştirdik ila diyenlere ikaz yolluyoruz.Okullarda da kullanılmalı aslında bu usb bellek flash bellekler defterin yerini almalılar.Çocuğunu evindeki pc den derslerinin özetini okuyarak çalışabilirler.Çantaya paydos defter ve kitap buraya sığabilir.

1 gb mış 2 side cıkarmış oldu... cep telefonuna sipariş verdigim mikro sd bellek 4 gb eger telefon desteklese abi 8 ligide var ondan alalım dedi satıçı cocuk bide böle sonradan cıkma format disklerin okuyucusunu alacaksın bilmem kaç dolar cıkmadan ölmüş bir formattır teknoloji cöplügüne dogmadan öldü gitti... allah rahmet eylesin

Sen de yorum yaz