Volvo, anahtarlara veda ediyor

Otomobil devi, 2017 yılından itibaren fiziksel anahtarlara veda etmeyi planlıyor!

  • Ercan Uğurlu
Volvo, anahtarlara veda ediyor

Volvo, 2017 yılından itibaren fiziksel anahtarları kullanmamayı düşünüyor. Bunun yerine "dijital anahtarları" getirmeyi planlayan ünlü otomobil markası, bunu, akıllı telefonlarla kullanılabilecek bir uygulama yoluyla sağlayacak.

2017 yılı itibariyle, akıllı telefon uygulamaları yoluyla "dijital anahtarlara" hazır araçlarını piyasaya sürmeye hazırlanan Volvo, otomobil sahiplerine, araçlarına kablosuz erişimi mümkün kılacak. Bu teknoloji sayesinde, araç sahibi otomobiline yaklaştığında motoru çalıştırıp otomatik olarak kullanıma hazır hale gelecek olan yeni Volvo otomobiller, daha bir dizi fonksiyonu bu yolla yerine getirebilecek.

Öte yandan bu teknoloji ile kullanıcı, arkadaşları veya ailesiyle bir araç kiraladığında, kiralık araç fertleri otomobili kullanabilmek için fiziksel anahtara ihtiyaç duymayacak. Araç içindekiler birbirleriyle dijital anahtarı paylaşabilecek, böylece araca erişim daha kolay olacak.

Volvo'nun dijital anahtar teknolojisinin bir demosunu Mobil Dünya Kongresi'nde gerçekleştirmesi bekleniyor. iOS ve Android tabanlı işletim sistemlerine uygun olarak hazırlanacak olan uygulamanın, şu an için Windows Phone ile adı anılmıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Microsoft zamanında verse güncellemeyi tek sistem olayı oturmuş olsaydı adı anılırdı. Hala getiremedi. Fikir güzel, sistem güzel ama uygulama eksikliği bir ekosistemi öldürür.

Hacklenirse vay ki ne vay!

Technology is the everywhere.

zaten her halt android ve ios'a çıkar. Daha önce çok istiyodum lumia 830 almayı ama şimdi iyiki almadım diyorum çünkü lazım olacak ne varsa bu ikisinde var gerisinde yok

Hackerlara açık davetiye çıkarmış. İsmi otomotiv sanayisinde güvenlikle anılan Volvo'nun başı çok ağrıyacaktır.

@20 Şubat 2016 18:39 kolaydı... adamlar menzil sınırlaması + donanım kimliği + 256bit şifreleme kullanır...

@grezimonk yani....dediklerini yaparlarsa hackerlar tırsar vazgeçer öyle mi?! Bu yeni kilitleri ve şifreleme olayını bir şirkete verecektir, hackeri hiç uzakta arama orada çalışan biri hepsini sızdırır.

Arabayı kaçırsınlar sonra

Ulan arabayı kaçırcak olan şimdide kaçrıyorki hem böle her hırsız kaçıramaz adam hacker olması lazım kaçırma için ztn o kadr başarlı bi hackersa niye araba çalsın ayrı yeten böle her hırsız çalamaz çünki kilit yok

Alanlar pişman olacak. Her şey yolunda iken sorun yok....sorun çıktığında da tamiri yok....yani yolda tamiri yok. Bir anahtar yüzünden 3 gün, Türkiye'de iki hafta araba yok. Hatta diyecekler ki, dağın başında olmasaydınız online olarak aracınızı tamir ederdik. Bizim millet daha çipli anahtarı kullanamıyor. Yolda kalmaların toplamda belki de yarısı anahtar yüzünden. Ibık zıbık işler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost