Web’de Herşey Bedava

Çoğu zaman fiyat kalitenin göstergesidir. Ancak internet üzerinden sayısız yasal ve yasadışı araca ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Sadece nerede olduğunu bilmeniz yeterli. CHIP sizlere internetin en yeni filmler ve şarkılar dahil olmak üzere ücretsiz imkanlarını gösteriyor.

Web’de Herşey Bedava (Sayfa 4)

Telefon görüşmesi desteği sağlayan yazılımlar
İnternet üzerinden sunulan birçok kullanışlı yazılım, PC’den PC’ye sesli bağlantı kurulmasını sağlıyor. Daha yüksek ses kalitesi ve kesintisiz görüşme içinse kuşkusuz halen donanım çözümleri tercih ediliyor. Donanım çözümlerinin üstünlüğüne rağmen telefon görüşmeleri için BuddyPhone aracı, ICQ destekli bir internet telefonu yazılımı olarak tercih ediliyor.

www.nikotel.com adresinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu aracın sağladığı ses kalitesi internet bağlantı hızına bağlı olarak değişiyor. PC’den telefona görüşme imkanı sağlayan NetYAK (www.netyak. com), Avirt Voice 4.0 ((), Clickntalk 5.5 (() gibi yazılımları da kendi internet siteleri üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Her zaman bedava: Instant Messaging
Web üzerinde metin tabanlı sohbet için Yahoo Messenger ((), MSN Messenger (http://messenger. msn.com/tr) veya oldukça popüler ICQ yazılımları (() kullanılabilir. Ayrıca bir Türk firması olan SemSoftware’a (() ait GeVeZe Lan Messenger ile yerel ağınız üzerinde sohbet edebilirsiniz. Kuşkusuz ICQ en popüler sohbet aracı olma özelliğini koruyor, ancak örneğin www.odigo.com adresinden indirebileceğiniz Odigo gibi araçlar gelişmiş çok fonksiyonel çözümler getiriyor. Odigo önceki tüm Messenger yazılımlarını destekliyor ve ek olarak video konferans imkanı sunuyor. Messenger Rapman aracı (() ise ICQ ve MSN desteği ile chat portalları ile internet dünyasına açılmanıza olanak tanıyor.

Trillian da aynı amaç ile geliştirilmiş bir Instant Messenger aracı ve ICQ, MSN, Yahoo ve AOL ile birlikte çalışarak tüm bağlantılarınızı bir buddy list altında topluyor. İstemci yazılımı www.trillian.cc adresinden indirebilirsiniz. Bu program birçok messenger üzerinde kaydı bulunan
kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak ICQ ve AOL gibi firmalar kendi araçlarının kullanımını etkileyen bu araca karşı önlemler almayı planlıyor.

Ücretsiz SMS: Web servislerinin sayısı hızla azalıyor
Geleceğin oldukça parlak hizmetlerden birisi de SMS servisleri olarak görülüyor ve internet üzerinde en çok aranan sayfalar arasında bedava SMS servisi hizmeti veren siteler her zaman üst sıralarda yer alıyor. Ancak web’de ücretsiz SMS gönderilmesine olanak tanıyan servisler sürekli olarak farklılıklar gösteriyor ve çoğu zaman Türkiye’deki cep telefonu operatörlerine hizmet vermeyi durduruyorlar. Bunun sebebi olarak ise yüksek maliyetler gösteriliyor. Aria ((), Telsim (() ve Turkcell (() cep telefonu operatörlerinin web sitelerinde sınırlı da olsa ücretsiz SMS hizmetinden faydalanmak mümkün oluyor. Bu durumda en popüler sohbet programı olarak kabul edilen ICQ’nun SMS iletimi fonksiyonunda da yararlanabilirsiniz. Tamamen bir Türk programcısı tarafından yazılan SMS
TR aracı sürekli olarak kapanan ve takip edilmesi güç ücretsiz SMS sitelerine erişmenizi kolaylaştırıyor. www.esoft-tr.com adresinden indirebileceğiniz program ayrıca gönderilen mesajlarınızın saklanmasını ve hazır mesaj arşivinizdeki SMS’lerin gönderilmesini sağlıyor.


BEDAVA GÜVENLİK

Her geçen gün yeni virüsler dünyanın başına dert olmaya devam ediyor. PC’ler için sağlık sigortası bulunmadığından virüslerden korunmak isteyen kullanıcılar pahalı antivirüs yazılımlarını satın almak zorunda kalıyorlar. Kuşkusuz bu tip koruma yöntemleri içinde web’de ücretsiz alternatifler sunuluyor.

F-Secure firmasının F-Prot yazılımı Norton, Panda ve Kaspersky gibi firmalara alternatif olarak sunulan en ünlü ücretsiz virüs tarayıcısı olarak biliniyor ve www.fsecure.com adresi üzerinden sunuluyor. F-Prot DOS tabanlı bir program olmasına rağmen Windows XP altında da sorunsuz olarak çalışıyor: Ancak bu durumda yazılımın sadece diğer programlar tarafından kullanılmayan veya paylaşılmayan dosyalar üzerinde tarama yapabildiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Güvenlik açısından F-Prot’u çalıştırmadan önce Görev Yöneticisi (Task Manager) üzerinden tüm çalışan uygulamaları kapatmanız tavsiye edilir. Tarayıcı özellikle de her seferinde posta eklentilerinin taranması sırasında oldukça kullanışlı. Bu dosyaları özel bir klasöre kaydedin ve virüs tarayıcısıyla sadece bu klasörü tarayın. AntiVir programının Personal Edition sürümü www.free-av.de adresinden virüs taraması yapmak isteyen kullanıcılar için ücretsiz olarak sunuluyor. Bu tarayıcı yaklaşık 50 bin virüse karşı koruma sağlıyor ve bu sayı her geçen gün biraz daha artıyor. PC-cillin ((), Ants (() ve Vcatch (() gibi virüs tarama programlarının freeware sürümlerine de web’den ulaşabilirsiniz. Ants yazılımı trojanlara karşı özel bir koruma sağlarken Vcatch internet ile PC arasındaki veri transferini gözetleyerek mevcut tüm mail yazılımları ve browser’lar ile ortak bir biçimde çalışabiliyor.

Ücretsiz Firewall’lar: Saldırılara karşı güvenlik duvarınız
Ücretsiz Firewall yazılımlarının en popüleri, bir klasik olarak anılan ZoneAlarm aracı bilinir. Bu araca www.zonealarm.com adresinden sahip olabilir ve bilgisayarınıza erişimi ayrıntılı bir biçimde kontrol altına alabilirsiniz. Bu program bilgisayarınızda veri transferi mak istendiğinde her seferinde sizi uyarır. Bu sayede hangi uygulamaların internet üzerinden ne tür bir iletişim yapacağına karar verebilirsiniz.

Eğer önceden belirli kullanıcılardan sisteminize gelebilecek olan dosyaları engellemek istiyorsanız Outpost (() iyi bir seçim. Bu firewall üzerinde ActiveX dosyalarının, Java Applet’lerinin ve VisualBasic Script’lerinin kontrol altına alınmasını sağlayan bir içerik süzgeci yer alıyor. Yapılan ayarlar özel olarak farklı programlara kolaylıkla uygulanabiliyor.

Eğer karmaşık ayarlarla uğraşmak istemiyorsanız Tiny Personal Firewall yazılımını tercih edebilirsiniz. Bu araç web’de www.tinysoftware.com adresinde yer alıyor ve yeni başlayanlar için başarılı bir koruma sunuyor. Program üzerinden bireysel ayarlar da yapılabiliyor ve bu sayede programın ağ port’ları hakkında bilgi edinmesi sağlanıyor.

?ifreleme ve saklama: Web’de güvenlik artık daha önemli
Eğer her gün çok sayıda mail alıp gönderiyorsanız mesajlarınızı meraklı gözlerden korumak için standart çözüm olarak kabul edilen Pretty Good Privacy’den (PGP) yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu esnada web tabanlı ya da bilgisayar tarafından oluşturulan bir şifreleme arasında seçim yapmalısınız.Web tabanlı sürümde e-mail’iniz sadece gönderenden alıcıya uzanan yolda şifrelenir ve alıcıya açık bir biçimde
iletilir. Diğer yöntemde ise ileti gönderici tarafından şifrelenir ve alıcıya da şifreli bir biçimde ulaştırılır. PGP şifreleme aracının en son sürümünü www.pgpi.org adresinden indirebilirsiniz. Ayrıca http://mercan.cmpe.boun.edu.tr/~levi/AS97.HTM adresinde program hakkında ayrıntılı açıklamalara
yer veriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Chip'ten yine faydalı bir yazı.Teşekkürler.Emeğinize sağlık.

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir