Web’de Herşey Bedava

Çoğu zaman fiyat kalitenin göstergesidir. Ancak internet üzerinden sayısız yasal ve yasadışı araca ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Sadece nerede olduğunu bilmeniz yeterli. CHIP sizlere internetin en yeni filmler ve şarkılar dahil olmak üzere ücretsiz imkanlarını gösteriyor.

Yüzüklerin Efendisi gibi popüler bir filmin vizyona girmesinden kısa bir süre sonra, daha yüksek görüntü ve ses kalitesine sahip DVD sürümünü internetten bulmak mümkün olabiliyor. Aynı durum tüm yeni yazılımlar için de geçerli. İnternet, ürünlerin pazarlandığı sanal ticarethanelerden çok, karaborsa film ve şarkıların dağıtıldığı bir kaynak olmaya devam ediyor. Örneğin bir DVD’nin tamamen yasal bonus materyallerine de buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca pop müziğin simgesi Madonna’nın şarkılarını bedava ve yasal olarak indirebileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdilerde internet üzerinde reklam amaçlı birçok hizmetin ücretsiz olarak sunulduğunu görebilirsiniz. Örneğin cep telefonu operatörünün reklamlarını içeren ücretsiz SMS servisleri buna küçük bir örnek. İnternet üzerinde bugüne kadar fark etmediğiniz, gerçekten değerli ve ücretsiz hizmetler bulunuyor. Yazıda tanıtılan programları eCHIP’te TOP Freeware bölümünde bulabilirsiniz.

BEDAVA MÜZİK

İnternetten ücretsiz müzik kaynaklarına ulaşmak profesyonel gezginler için bir yenilik değil. Ancak yaşanan değiş tokuşun profesyonelliği sizi şaşırtabilir. Müzik endüstrisinin internet üzerinden alternatif satış yollarına gerekli önemi verememesi, Napster yazılımıyla başlayan paylaşımın önünü açtı. Albüm satışları ve konserler bu durumdan büyük yaralar aldılar. Ancak müzik endüstrisi halen derin
uykusundan uyanabilmiş sayılmaz. Plak şirketlerinin açtığı savaş, sitelerin ve sunucuların kapanmasına neden olsa da internet kullanıcılarının önüne geçmek şimdiye kadar pek mümkün olmadı.Müzikseverlerin değiş tokuş borsasındaki yeni tercihi KaZaA Media Desktop.

Değiş tokuş için gerekli 1,6 MByte uzunluğundaki istemci yazılımını www.kazaa.com adresinden kısa sürede indirebilirsiniz. KaZaA teorik olarak kurulumun hemen ardından kullanıma hazır bağlantı hızını arttırmak isteyenlerin, birkaç küçük ayarı değiştirmesi gerekiyor.

Yasal müzik: Madonna ve popüler albümler
Müzik paylaşımının büyük oranda yasal nedenler ve kanunlarla engellenmesine rağmen www.mp3.com adresinde yasal olarak sabitdiskinizde bulundurabileceğiniz ve başkalarıyla paylaşabileceğiniz parçalar bulunuyor. Ayrıca http://mp3.box.sk adresinde pek tanınmamış grupların parçalarını ücretsiz olarak sundukları web sayfalarına bağlantıların bulunduğu ayrıntılı listeye ulaşabilirsiniz. www.sound-online.com adresinde de müzikseverleri bedava MP3’lerden oluşan ayrıntılı bir liste bekliyor.

Buna karşılık tanınmış yıldızlar ve bunların albümlerinden faydalanmak istiyorsanız, www.tunes.com adresine göz atmalısınız. Bu adres altında ulaşacağınız sayfalar ünlü “Rolling Stone” dergisi tarafından sunuluyor ve sitede denemeniz için Madonna’dan Neil Young ve Weezer’a kadar birçok ünlünün kesintisiz orijinal uzunluktaki parçaları bulunuyor. Ek olarak bu sitede yıldızların 300 Kbit/s Bitrate kalitesinde müzik kliplerini de bulabilirsiniz.

CD yazıcı: Web’de ücretsiz CD kayıt yazılımları
CD kayıt fanatikleri için de web’de birçok ücretsiz hizmet sunuluyor. Kolayca dosyalarınızı CD’ye kopyalamanız için Burn Proof tekniğini destekleyen ve Buffer Underrun mesajlarını engelleyerek CD’lerinizin yanmasını önleyen freeware CDRecord yazılımını internetten (() indirebilirsiniz. (Super) VideoCD’ler için VCD Easy (() ve CDRDAO (() doğru bir ikili oluşturuyor. www.vcdhelp.com adresinde bulabileceğiniz ayrıntılı açıklamalar her türlü görüntü ve ses biçiminin CD’ler üzerine kaydedilmesine yardımcı oluyor. Satın aldığınız müzik CD’lerini kaydetmek içinse sabitdiskinizde farklı araçların bulunması gerekiyor: Örneğin CDex (() yazılımı ticari amaçlı ürünler kadar geniş bir fonksiyonellik ve yüksek hız sunuyor. CDex ile müzik dosyalarınızı WAV veya MP3 dosyası olarak sabitdiskinize kaydedebilir, albüm
ve müzik parçası adlarını CDDB veritabanından çağırarak, MPU parça listeleri oluşturabilirsiniz.

BEDAVA FİLMLER

Müzik endüstrisi internet üzerinde pazarlama konusuna geç uyansa da, aynı durum film endüstrisini derin uykusundan uyandırmaya yetmiyor. Plak şirketlerinden farklı olarak web’de video satışıyla ilgili özellikle de Microsoft firmasının projeleri şimdilik plan aşamasında. Buna rağmen Ancor ile birlikte birçok servis sağlayıcı, eski filmlerin web’den indirilmesine olanak tanıyor. Yeni Hollywood prodüksiyonları şimdilik sadece karaborsa yayılıyor. Özellikle de eDonkey ağlarında filmler gösterime girdiği günden itibaren VCD veya DivX sürümleri halinde dolaşmaya başlıyor. Aynı filmin DVD sürümü piyasaya sunulduğunda ise o film için değiş tokuş alanlarında yeni bir hayat döngüsü başlıyor. eDonkey’nin yapısı (www.edonkey 2000.com) diğer değiş tokuş programlarına göre farklılık gösteriyor. Örneğin istemci sahip olduğu bazı farklı özellikler sayesinde büyük dosya gruplarının değiş tokuşunda kolaylıklar sağlıyor (alttaki kutucuğa bakın). Dosyalar sabitdiskinize yüklendikten hemen sonra “Chunks” olarak adlandırılan küçük parçalara ayrılarak internet üzerinde tekrar paylaşıma açılıyor. Böylelikle büyük bir dosyanın transferi sırasında birçok farklı kaynaktan yararlanılarak, DSL ve kablo modem kullanıcılarının çok daha yüksek transfer değerlerine ulaşmaları sağlanıyor.

Streaming: Web’de film izlemenin keyfini çıkarın
ADSL ve benzeri hızlı bağlantı yöntemleri sayesinde Streaming içeriği, her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Ancak Real Media gibi popüler bir dosya biçiminin Real Networks tarafından diğer çalıcılarla uyumunun sağlanmaması dezavantaj oluşturuyor. Bu durumda Tinra (() programını kullanarak dosyaların AVI biçimine dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz. En güncel sürüm olan Tinra 0.05’de araç aynı zamanda DivX gibi codec’ler birlikte de çalışabiliyor.

Aksiyon filmlerini beğenerek izleyenler için www.bmw-films.com adresi altında çok değerli kaynaklar yer alıyor. Otomobil üretici firma burada John Frankenheimer ya da Guy Ritchie gibi ünlü yönetmenlerin elinden çıkmış kısa reklam filmlerini sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Chip'ten yine faydalı bir yazı.Teşekkürler.Emeğinize sağlık.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir