WhatsApp'ın fiyatının nasıl arttığı anlaşıldı

Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, meğer daha önce diğer bir devin teklifini böyle reddetmiş

  • Cem Şancı
WhatsApp, Google'ın 10 milyar dolarını reddetmiş!

Teknoloji dünyası Facebook'un WhatsApp'ı 16 milyar dolar ve 3 milyar dolarlık da ek hisse senedi ödemesiyle satın almasını konuşurken fiyatın nasıl bu kadar yükseldiği de yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

WhatsApp'ın kurucularının kısa süre önce Google'dan 10 milyar dolarlık teklif aldıkları ve Facebook'la pazarlığa otururken ellerinde Google'ın 10 milyar dolarlık teklifinin bulunduğu ortaya çıktı. Böylece pazarlığı bir nevi açık arttırmaya çeviren WhatsApp'çılar, arkalarındaki 425 milyon kullanıcının da desteğiyle, Zuckerberg'i 19 milyar dolar ödemeye razı etmiş görünüyorlar.

Zuckerberg'in de uzun zamandır, Facebook kullanıcıların WhatsApp gibi uygulamalara kaçtığına dair raporlar nedeniyle tedirgin olduğu, Facebook'un da aynı Myspace gibi aniden çökebileceği korkusunu yaşadığı biliniyordu. Bu korkuyu da kullanan WhatsApp'cıların fiyatlarını kolayca ikiye katlamış oldukları anlaşılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

10 milyar dolara google'a satsaydı kesinlikle çok daha büyük bir yatırım yapmış olabilirlerdi. 19 milyar dolara sattılar şuan karlı gözüküyor ama facebook un çöküşe gittiği herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçek

@21 Şub 2014 22:35 kardeşim adamlar tahsil ettiği paraya bakar bundan sonra kar/zarar facebooka ait

@21 Şub 2014 22:35 Herkesi biraz açar mısın? Yok öyle bir dünya afedersin. Bir iki yerde Facebook 3 yıla kalmaz batar yazıyor diye böyle bir şeyin olacağını herkesin düşündüğünü bir nevi kesinlik ifade etmeni anlayamadım. Ha, Facebook 2 yıla batar onu bilemem ama Facebook'ta düşmanının hissesi varmış gibi kesin ve düşmanca konuşmayın şöyle.

Whatsapp bu sene böyle seneye hayalet kasabaya döner çoğu kişinin para verip uygulamayı kullanmaya devam edeceğini sanmıyorum

@21 Şub 2014 23:29 Facebook satın aldıktan sonra bedava olur. Anında mesajlaşma yazılımları öyle hemen tükenmez.

Facebook yine herkesi WhatsApp'a davet edecek. Orta yaşlı ve yaşlı insanlarla dolu bir WhatsApp ortaya çıkacak. Gençler yine kaçacak. Facebook eriyecek! Eduardo'nun ahı alınacak. - AntiZuckerberg

19 milyar dolar demek ne demek ya, bir program icin! Sozun bittigi yeri gectik artik dumur noktasindayiz.

İkiye katlama yok. Satışın sadece 4 milyar doları gerçek para, geriye kalan 15 milyar dolar facebook hissesi. Yani facebook çökerse whatsapp zaten çökmüş olacak ve inişte beraber olacak.

Gsm operatörlerinin insanları sömürdükleri yeter

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost