Wi-Fi sinyalleri, 3 boyutlu haritaya döküldü!

Eğer Wi-Fi sinyallerini görebilseydik, karşımızda nasıl bir görüntü olurdu? İşte böyle...

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Wi-Fi sinyalleri, 3 boyutlu haritaya döküldü! Wi-Fi sinyallerinin 3 boyutlu haritasını çıkardılar! İşte ilginç görüntüler...

Wi-Fi sinyalinin evinizin içinde nasıl dağıldığını gözünüzle görebilseydiniz, ortaya nasıl bir manzara çıkardı? Bilim adamlarının hazırladığı bir 3 boyutlu harita, sinyallerin son derece rastgele biçimde yayıldığını gösteriyor.

Smith College'dan bilgisayar bilimi profesörü Dominique Thiebaut, bir Wi-Fi modülü ve LED'in yardımıyla büyük bir ağaç değirmenin içindeki sinyal dağılımını ölçtü. Thiebaut, tüm süreci yukarıda izleyebileceğiniz videoda anlatıyor.

Ortaya çıkan 3 boyutlu haritaya buradan ulaşılabiliyor. Haritayı dilediğiniz gibi döndürüp, sinyalin nerede daha güçlü, nerede daha zayıf olduğuna bakabiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Linux Mint kullanması gözlerden kaçmadı.

@15 Mar 2015 01:04 Ve buna sevinen garip bir Linux'cu. Ahh ahh Linux bitti siz bitmediniz.

Zaten ygs matematik zordu, wifi sinyallerinin nasıl göründüğünü hiç merak etmiyorum

Linux bitti önermenizi anlamlandıramadım... İşletim sistemi tercihlerine göre bir bireyi garip sıfatıyla nitelendirmeniz elbette hakkınızda birçok şeyi açıklıyor. Windows 10 önizleme sürümünü test etmek için kurduğumda madalya töreni düzenlenmediği gibi yosemite ile tanıştığımda karakterimde veya iq seviyemde bir değişme olduğunu da zannetmiyorum. Linux kullanımımın beni garip olarak nitelendirebilecek nasıl bir imaj bıraktığını açıklayabilmiş olmanızı isterdim.. Muhtemelen trollüğünüzü yaptınız ve gittiniz.. Fanboyluk yapılmasına hayret ediyorum... .Net mimarisi ile uygulama geliştirmenin rahatlığını windowsta, düşük sistem gereksinimleri ve her sistem ayrıntısına erişebilmenin verdiği rahatlığı ve cross compile kolaylığını linuxte bulabilirsiniz. Vaktinde mesafeli durduğum osx ve mac cihazlar tanıştıktan sonra kişisel kullanımımda genellikle ilk tercihim oluyor. Gerçek anlamda denemeden karar vermeyiniz. Yaftalamayınız.. Videoyu esp8266ex ile ilgilendiğim bir süreçte görmüştüm. Çoğu hacker/hobbyist bu kadar detaylı incelemeyi yük olarak görürken bu arkadaş baya gönül ve zaman vermiş projeye :)

@16 Mar 2015 02:20 Katılıyorum. Apple ücretli, Linux ücretsiz, Windows ise hem ücretli hem de ücretsizdir. (Başka bir konu altında açıkladım) Durumuna işine göre seçip kullanıyorsun.Yapabilecek bir şey yok. Ha belki küçük bir ihtimalle yeni bir işletim sistemi oluşturabilecek bir ekibi bir araya getirirsen o devrim bile olabilir ama...

Sen de yorum yaz