Wii 2 düşünce gücüyle mi oynanacak?

Nintendo, sınırları zorluyor: İşte yeni dedikodu. Wii 2, beyin dalgalarıyla mı çalışacak?

Wii 2 düşünce gücüyle mi oynanacak?
Wii 2'de düşünce gücü oyun kontrolüne yansıtılabilecek mi?

Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız bir haberde Nintendo'nun Wii 2'yi geliştirmekte olduğunu sizlere duyurmuştuk. Ancak Nintendo, Wii 2 ile ilgili çok fazla bilgiyi kamuoyuyla paylaşmamıştı.

Günler ilerledikçe ise Nintendo'nun yeni geliştirmekte olduğu konsolu Wii 2 ile ilgili haberler basına sızmıyor değil. Wii'ye göre birçok farklı özelliği tek bir konsolda bir arada kullanıcılarına sunacak olan Wii 2 ile ilgili Nintendo'dan Satoru Iwata'nın yaptığı 'çılgın yeniliklerle donatılmış bir Wii 2' şeklindeki bir açıklaması, bu yeni konsolun, konsol pazarını ateşleyeceğinin bir işareti gibi.

Konuşulan en büyük yenilik ise düşünce gücü ile Wii'nin kontrol edilebilecek olması. Beyin dalgalarından komutları algılayabilecek olan ve beyin-okuma özelliğine sahip olacak olan Wii 2'nin 3 yıl içerisinde satışa sunulması beklenirken, bugünün fiyatıyla 300 YTL'lik bir fiyat etiketiyle raflardaki yerini alacağı sanılıyor. Çok daha güçlü bir grafik işlemciyle donatılacak olan Wii 2 ile Nintendo, diğer konsolları açık ara geride bırakmak niyetinde.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Bana pek inandırıcı gelmedi. Bu tür bir teknolojinin evlerimize girmesine daha fazla bir süre olduğunu düşünüyorum.

adamın beynini öldürür yaff

Gelecegin teknolojisi bu.

Beyin dalgalarinin disaridan komutlar icin algilanmasi bizim internete sirf download amacli ulasmak icin ilk kullandigimiz cevirmeli ag baglantisi saglayan SIKCA kopan ve oldukca guvensiz ve yavas modem baglantisi benzeri olacaktir düsüncesindeyim. Bu bir baslangic olacak ve gelecekte hizla yetersiz gelmege baslayacak ve öncü akinci bir teknoloji.

Asil önemlisi merkezi sinir sistemimizle sayisal ortamin baglantilanmasi. Bu her seyin baslangici olacak. Monitör ekran karti vs cevre birimleri anlam degistirecek ve bu gun kullandigimiz tum teknoloji muzelerdeki yerini hizla alacak. Sadece düsünceler degil hislerin duygularin aktarilmasi ve hatta kopyalanmasi depolanmasi kavramlari gündeme gelebilecek. Bes duyumuz bye pass edilebilerek görmek icin göze gerek kalmadan beyinde örnegin gözlerin algilayamayacagi seyler dogrudan görülebilecek algilanabilecek. Biyolojik sanal gerceklik sayisal sanal gerceklikle ic ice gececek.

Bu günkü anlamdaki okullar kapanacak ve bicim degistirecek ögrenmek korkunc sekilde hizlanacak ve kolaylasacak.

Buna karsilik korkarim devletler ve buyuk bilgi kaynaklariyla iktidari ellerinde tutanlar topluluklari diledikleri sekilde yönlendirebilmek her seyiyle son noktasina kadar bireyleri sömürebilmek ve kontrolleri disindakileri düsman görme ve yok etme egilimine girerek bireyler icin simdiye kadar hic olmadigi kadar buyuk tehlike haline gelecektir.

ilk bilgisayarlarimiz da unutmayalim oyunla baslamislardi. Asil oyun simdi basliyor kanimca...

bencede böyle bir sistem varsa da şuan ev kullanıcıları ve konsollar için erken.

Bana pek inandırıcı gelmedi. Bu tür bir teknolojinin evlerimize girmesine daha fazla bir süre olduğunu düşünüyorum.

3 yıl zaten teknoloji için uzun bir zaman yani artık öyle oldu, teknolojinin büyüme hızı her yıl katlanır.

Hem de baya uzun bi süre

Ohaa..!! yok artık

3 yıl sonra satılabilecek olması hayal, hele fiyatı ..

Çıkarsa alırım Süper bişey

Walla çıkarsa beklemem alırım. tam istediğim şey. taktiksel oyunlarda öfff öff :D

saçmalamayın yaa daha o iş için en az 15-20 yıl lazım

allahım sana geliyorum :D

Düşünce gücü ile hareket eden cihazlar üretirlerse yakında düşüncelerimizi okuyacaklar demektir. Bunun sonuçları hakkında binlerce, mutsuz sonla biten, insanlığı yok eden bilim kurgu filmleri çevrilebilir. Bir de iyi yanından bakacak olursak tersine bir işlemle yani beyne digital sinyaller gönderme yoluyla bir çok engelli insan yapayda olsa göz,kulak,burun vb. organlarına yeniden kavuşabilir. Bence teknolojik gelişme hakkında uluslararası bir denetim mekanızması oluşturulmalı. Bu tarz çalışmaların olumsuz etkilerini en aza indirmek için gerekli önlemler alınmalı.

Arkadaşlar tamam güzel bişey de ben playstation dan aldığım zevki başka konsollardan alamıyorun ama wii ye tebrikler

güzel birsey ama eger ki boyle bir sey varsa beyni okuma özelliginden bahsediyorum.dunyada hala neden suc oranı yüksek.bence biri bir tas atıyor herkezde arkasından bakıyor..

Beyin gücüyle daha ufak hareketleri yapmaya yeni başladı bilim adamları. gelişmesi ve bunu oyun konsolunda görmemiz için en azından 5-10 sene lazım

Yapsınlar görelim konuşmak kolay bir deli kuyuya taş atıyor sonra herkes çıkartmaya uğraşıyor çıkınca görürüz. Ama o güne kadar ps3 konsolların kralı olarak devam edecek sonra sında nasıl bir rekabet olur hep beraber görebiliriz. ucuzluk ve yaygınlık konusunda wii gayet başarılı ama unutmamak lazım ps3 hala kırılamadı ve bu yüzden oyun piyasasının yüzü bu konuda gülüyor. Satışlarındaki bu yüksek rakkamlara ulaşmasında wii'nin kırılmış olmasının sebebi yüksek.

NIA Gibi Bir Şey Yaparlar Heralde..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir