Wikipedia'ya güven olmaz!

5 yıldır dev sitede yer alan ve herkesin doğru sandığı bilgi, meğer hiç de gerçek değilmiş!

Wikipedia'ya güven olmaz!

Wikipedia'da her konuda bilgi bulmak mümkün ama bu, her konuda "doğru bilgiye" ulaşılacağı anlamına gelmiyor. Örneğin yaklaşık beş yıl önce Wikipedia'ya girilmiş olan "Bicholim Savaşı" makalesinin bir aldatmacaya dayandığı yeni anlaşıldı.

Girdi yazarının iddiasına göre Portekiz ve Hindistan'da bulunan Maratha İmparatorluğu arasında ilan edilmemiş bir savaş yaşanmıştı. Savaşın sonunda barış anlaşması imzalanmış ve bağımsız Goa devletinin temelleri atılmıştı.

Temmuz 2007'de girişi yapılan makale, iki ay içinde editörlerden "iyi makale" notu almış. Zayıf kaynaklara dayandığı iddiasıyla Wikipedia'nın "Vasıflı Makale" notunu alamayan girdi, geçen aya kadar hiçbir şüphe çekmeden varlığını sürdürdü. Ancak "ShelfSkewed" lakaplı editör, ince bir incelemeye tabi tuttuğu makalede belirtilen kaynakların uydurma olduğunu fark edince silinmesi için talepte bulundu. Altı editör daha bu talebi destekleyince makale silindi.

Bu tespit edilmeden uzun süre gerçekmiş gibi Wikipedia'da kendine yer bulan ilk makale değil elbette. Wikipedia, bu tür tespit edilip silinen uydurma makalelerin listesini tutuyor. Bu listeye göre Julius Sezar'ın öldürülmesi olayına katıldığı iddia edilen hayal ürünü Gaius Flavius Antoninus ile ilgili makale yine Temmuz 2012'de tespit edilip silinene kadar sekiz yıl boyunca hiçbir şüphe çekmeden varlığını sürdürmüş.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bu güne kadar Wikipedia'dan öğrendiğim bilgileri üst üste koysan arşa uzanır. Varsın birkaç bilgi de yanlış olsun, wikipedia insanlığa sunulmuş en güzel nimetlerden biridir !

Teşekkürker Chip.Size güveniyoruz.

bu bilgi wiki de kalsa yine iyiydi bunu copy paste edip çoğu foruma koymuşlardır o sitelerdede öyle kalır o bilgiler

Wikipedia her yazılan veya "iyi makale" olarak damgalanmış makaleler doğrudur diye bir şey iddia etmiyor. Her satırın birer kaynağı olmalıdır. Bir konuyu okuyan kişi ordakilere inanmamalı, ordaki okuduğu her yazının kaynağına bakmakla yükümlüdür. Bakmıyorsa kendisi bilir. Kendisi yalan şeyler okur-öğrenir. Şimdi diyeceksiniz ki; madem her kaynağı tek tek okuyacağım, o zaman wikipedia ne güne var. Zaten wikipedia asıl burda devreye giriyor. Tüm kaynakları toplaması yeterli bir sebep değilmi? Bir konu hakkında tonlarca kaynak elinizin altında. Oralardan alıntılar yapılarakta makaleler oluşturuluyor(bu kısım hiçbir zaman tam olamayacak). Hiçbir ansiklopedik veri bu kaddar fazla kaynak veremez veremeyecektir. Lütfen olaylara farklı taraflardan bakalım. Yok o böyle yaptı, yok o şöyle yazmış, şurası yanlış olmuş, yıllarca kandırıldık gibi şeylerle boş zaman kaybetmeyin.

burasının wikipediadan bi farkı yok ki... :)

insanların televizyon (haber belgesel programlar vs ) kitap dergi gazete buradan edindiğiniz bütün bilgiler 2. derece bilgidir ve kesinlikle güvenilir değildir! bizler diyelim tarih hakkında gerçek bilgiye ulaşabilmek için 1. derece kaynakları okumalıyız ki bu bilgilere en uzman olan tarihçiler dışında kimse el süremez yani bu bilgiye ulaşmamız imkansız, 500 sene öncesinin sıradan insanların bu kaynaklara ulaşmasının imkansız olması durumundan pekde bir farkı yok. peki bilim dünyasında durum farklı mı kesinlikle hayır. bir bilim adamı sıvı nitrojen solunmaması gerekir çok tehlikelidir diyor başka bir bilim adamıda sıvı nitrojen solunmasında bir sakınca yoktur tamamen zararsızdır diyor. buyrun hangisine güveneceğiz ikiside bilim adamı, ki bilim adamlarına biraz ederek dinlerseniz neredeyse her konuda ikiye ayrıldıkları birbirlerinin zıddını söylediklerini görürsünüz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir