Wikipedia'dan Türkiye Açıklamaları!

Dün sabah saatlerinde Türkiye'den erişimi engellenen Wikipedia (Vikipedi) cephesinde, engelleme hakkında iki açıklama birden geldi!

Wikipedia'dan Türkiye açıklamaları!
Jimmy Wales

Wikipedia'nın (ya da Türkçedeki karşılığı olan Vikipedi'nin) dün sabah saatlerinden itibaren Türkiye'de engellenmesi sonrasında, engellenen taraftan ilk açıklamalar geldi.

Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, Twitter'da yayınladığı mesajında şunları söyledi: "Bilgiye ulaşmak insan haklarının temelidir. Türk halkı, bu hakkınız için savaşırken hep yanınızda olacağım."

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye'nin, Wikimedia Türkiye Facebook sayfasından yaptığı açıklama ise şu şekilde: "Vikipedi'nin Türkçe de dâhil olmak üzere tüm dil sürümlerinin bugün 08.00 itibarıyla Türkiye'de engellendiğini üzülerek gördük. Tüm Vikipedi projelerini yürüten Wikimedia Vakfı konuyla ilgili incelemelerini ve görüşmelerini sürdürüyor.

Sayısız gönüllünün tarafsız ve evrensel bilgilere herkesin özgürce ulaşabilmesini sağlamak için çalıştığı, hiçbir şekilde reklam almayan ve kâr amacı gütmeyen, doğrulanabilirliği temel bir içerik politikası olarak benimseyen bu projenin engellenmesini üzücü buluyoruz. Saygılarımızla..."

Türkiye'de Wikipedia'ya erişimin engellenmesinin ardından Türkiye Bilişim Vakfı'ndan da bir açıklama geldi. İşte vakıftan gelen açıklamanın tamamı:

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'ya erişimin yasaklanmasını derin bir kaygı ve üzüntüyle karşılıyoruz.

Wikipedia, basılı olmayan, sadece internet üzerinden yayınlanan, doğrudan doğruya kullanıcıların kattıkları bilgilerle sürekli güncellenen, yenilenen bir bilgi hazinesidir.

Türkçe dahil çok sayıda dilde yayınlanan Wikipedia, sadece İngilizcede 5 milyonu aşkın maddesiyle, 193 bin sayfa tutan hacmiyle dünyanın ilk ve en büyük internet ansiklopedisidir.

Ülkemizde de Wikipedia, hem Türkçe, hem diğer dillerdeki yayınlarıyla özellikle eğitim çağındaki gençlerimiz tarafından yoğun biçimde kullanılmaktadır. Türkiye'nin, bilgi kullanımı konusunda dünya standartlarını yakalaması ve sürdürmesi açısından Wikipedia gibi çevrimiçi bilgi kaynaklarının her zaman ve kesintisiz kullanıma açık olması, bir bilgi toplumu olmayı hedefleyen ülkemizin ve Türk toplumunun yararınadır.

Wikipedia'nın "kısa versiyonu," 2008'de Alman yayınevi Bertelsmann tarafından tek ciltte 1,000 sayfa basıldı. Daha sonra, Wikipedia'dan seçme 437 makale, 5 bin sayfalık bir kitap olarak yayınlandı.

Türk kullancısı da her konuda bu bilgilerden yararlanmaktadır.
Türkiye'nin bilgi kullanımı konusunda dünya standartlarında kalmasının sağlanması için Wikipedia gibi bilgi kaynaklarının her zaman elinin altında bulunması Türkiye'mizin ve Türk toplumunun yararınadır.

İnternet üzerinde yayınlanan ve Wikipedia gibi topluluk kullanıcılarının el birliği ile oluşturduğu içeriklerde kimi zaman hukuka aykırı, rahatsız edici veya doğru olmayan bilgiler olabilir. Bu çerçevede ilgili içerikler hakkında yasal merciler tarafından hukuka uygun ve yetkileri çerçevesinde aksiyonlar alınabilir ve bu durum hukukun en tabii gereğidir. Bu aksiyonlar alınırken de bizim hukukumuzun ve evrensel hukukun temel prensibi olan "ölçülülük" ilkesi çerçevesinde hareket edilmesi önemli bir gerekliliktir.

Ölçülülük ilkesi, milyonlarca kullanıcının meşru ve hukuki amaçlarla kullandıkları bir platformun çok küçük bir parçasında yayınlanan; bu içerikle hiçbir şekilde ilgili olmayan kişilerin Anayasal düzeyde korunan "bilgiye erişim ve iletişim özgürlerini" engelleyecek şekilde tüm platformun erişiminin kısıtlanmaması- sadece bu içeriğe yönelik olarak teknik ve hukuki tedbirlerin alınması anlamına gelmektedir. Bizlerin arzusu Wikipedia erişiminin engellenmesi konusunun bu çerçevede yetkili makamlar tarafından değerlendirilerek konuyu çözüm bulunmasıdır.

-Türkiye Bilişim Vakfı-

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Niye engellenmissin onu da yazaydin ya aga? Burasi 3. Dunya ulkesi degil. Kesin bi yamugujuz vardir

@30 Nisan 2017 14:46 Senin gibi kamiller yüzünden engellendi. Özgürlüğünü tek adama satanlar yüzünden engellendi.

@30 Nisan 2017 14:46 Kusura bak yada bakma burayı artık 3. dünya ülkesi olarak görüyorlar. Ekonomi sıfır, işsizlik tavan, gerçek enflasyon %30larda. Nerede yaşıyorsun sen hiç mi görmüyorsun. Özgürlük sıfır. Tam biat istiyor siyasetçiler. Tabiiki de 3. dünya ülkesi oluruz.

@30 Nisan 2017 14:46 Senin varligin bile 3. Dunya Ulkesi oldugumuzun ispati. "Aga" nedir? "Yamugujuz" nedir? Sen once insan gibi derdini anlatmayi ogren.

@30 Nisan 2017 14:46 türkiye IŞİD'e yardım ediyor diye bir bilgi girilmiş ve türk yazarlar ya da kullanıcılar (adları herneyse) düzeltme talebi göndermişler ama onların düzeltmeleri kabul edilmemiş. bunun üzerine de btk süre vermiş irtiibata geçilmesi ve konu ile ilgili görüşülmesi için. cevap gelmeyince de yasaklanmış.asıl üzücü olan ise bizim sözde milli internet camiamızın hiç bir şekilde ülkenin çıkarlarını gözetmiyor olması.

saçma sapan bir siteydi zaten, bilgi ile birilerinin üfürmelerinibirbirinekarıştırıyorlar. cahillik tavan yapmış ülkede.

@30 Nisan 2017 15:54 İnsan neye inanacağını bilecek bir akla sahip değilse cahildir!

Bilgiye ulaşımın engellenmesi ancak 3. dünya ülkelerinde olur.

Beyler Teröre Destek Verdiği İçin Kapatıldı ! Yoksa Adamlarda Uğraşmaz Bu Gibi Olaylarla

Sonra Diyoruz Ülke Neden Gelişmiyor

@30 Nisan 2017 19:08 Allah için ne alakası var! O kadar muhtaçsınız ki sözde ''gerçek ansiklopedi''yi internetten buluyorsunuz! Vikipedi olmadan ülkenin gelişmediğini hangi akıl yoksunu söylüyor! Vikipedi sanki gerçek miydi?! Doğru bilgi mi veriyordu?! Biraz aklınız olsa fark ederdiniz zaten nasıl bir şey olduğunu!..

Vikipedi " Türkiye İŞİDe yardım ediyor " diye madde ekledi. Türkiye kaldırmasını istediğinde kaldırmadılar. Devlette engelledi.

ne güzel işte sunucularınız daha az kullanılır.

Hadi Türkiye'de engelledin bunu tum dunya okuyor o ne olacak.

@01 Mayıs 2017 00:31 En azından ortaya koymuş olduğumuz bir tepki var. Bu yeterli değil mi?

Açıkçası yapılan engelleme doğrudur. Ülkemizin teröristlere yardım ettiğine dair yanlış bilgiler düzeltilmelidir. Bu arada yorumlara bakıyorum da bazı çevreler ulusal çıkarımız ile düşünce özgürlüğünü karıştırıyorlar...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play