Win 7 PC satışlarını uçurabilir mi?

Win 7 düşen PC satışlarına etki yapar mı? Yapar ama iyi bir Windows olmaktan fazlası gerekecek...

Win 7 PC satışlarını uçurabilir mi?
PC'lerin çoğu Windows 7 ile gelecek

Kullananların güzelliklerini anlata anlata bitiremediği Windows 7'nin daha şimdiden istikrar, verim ve uyumluluk açısından kullanıcıları memnun ettiğini görüyoruz. İlk görüşlerin oldukça olumlu olması sayesinde de Microsoft, ön satışlardan güzel para kazanmış durumda. Ön sipariş yapanların oldukça uygun fiyatlardan bu işletim sistemine sahip olması elbette bunda bir etken. Fakat esas konumuza dönersek, acaba Windows 7 daha fazla PC sattıracak mı?

2008 yılında satılan 292 milyon PC'ye göre, 2009 yılında 274 milyon PC ile pazarda yüzde altılık bir küçülme olduğunu görebiliriz. Elbette bu PC'lerden kaynaklanan bir sorun değil, küresel ekonomik krizin bir yan etkisi. Yine de sadece yüzde altılık küçülmeye bakarak, PC satışının dünyadaki sektörlerin çoğundan çok daha iyi konumda olduğunu, PC'nin hayatımızda ne olursa olsun vazgeçilmez bir yer tuttuğunu güvenle söyleyebiliriz.

Peki PC satışlarına olumlu notlar alan Windows 7'nin katkısı olur mu? Olursa ne derece olur? Yapılan piyasa araştırmalarının sonucu oldukça kısa ve net: "Microsoft, Vista'da yaptığı gibi büyük bir reklam çalışması yapmazsa pek bir etkisi olmayacak." Zaten yeni bir bilgisayar alacak olanlar ve eski bilgisayarını değiştirenler yeni işletim sistemine geçiyor o kadar. Sonuçta Windows 7 iyi satan bir işletim sistemi olacak ancak genel olarak PC satışlarına katkı sağlaması için "iyi bir işletim sistemi olmaktan" çok daha fazlasına ihtiyacı var...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Sanki daha önce verilmişti bu haber, çok tanıdık geldi

Windows 7'yi bilmem ama Windows 8 taş ve sopalarla olacak. (ekşisözlük'ten)

MS, kullanıcı yorumlarını çok beğendi ve Win 7'den çok emin. Vista'dan dahi daha geniş bir reklam bütçesini ayırdığını tahmin edebiliyorum.

alakası yok

vistada uyumluluk sorunu yaşıyorum. inş. aynı sorun windows 7de de karşımıza çıkmaz

win 7 den çok memnundum fakat 7264 kurdum saçmalamaya başladı bootmgr yi farklı diske atıyor sonra tekrar açmaya kalkınca bootmgr is missing hatası veriyor bıktım tekrar tekrar 7 kurmaya rtm çıkana kadar xp ye dönmek zorunda kaldım inşallah rtm de öyle sorunlar olmaz

Microsoft Windows7'yi uçuramazsa Kendi Uçar 20 yıla kadar

windows7 'nin pc satışlarını arttıracağını sanmıyorum çünkü zaten hali hazırdaki beta sürümü p3 1100 işlemci ve 1gb ram var ise çok güzel çalışıyor ofis ortamı uygulamalarda ve sadece nette gezerim başka birşey yapmam diyenler için bir yeni pc şartı win7 ile kalkmış durumdadır fakat yeni antivirüslerin yaptığı ağır baskıları göz önünde bulunduracak olursak yeni windows için değil ama antivirüs çözümleri nedeni ile güncel x2 serisi bir basit pc'ye sahip olması şart. eğer antivirüs olayında esentinal microsoft antivirüs iyi bir başarım sağlarsa tek çekirdekli normal bir p4 pc yeterli olacaktır.

millet vistayı yerden yere vurdu ben 64 bit vista kullanıyorum son derece memnunum, hatta mükemmel. millet win 7 yi göklere sığdıramadı gittim kurdum ve son derece rahatsız oldum hemen sildim. kullanıcı tarafından değiştirilemeyen işletim sistemleri beni hasta ediyor, iki tane görsel efekt yüzünden m, bu kadar övülüyor, ayrıca en az vista kadar yer kapladı ve performansı daha kötüydü, son halini denemeden kesin karar vermek istemiyorum ama genel kanım vista çok çok çok güzel ama millet bişeyden anlamıyor...

Çok merak ediyorum kaç kişi windows 7 yi gerçekten performans açısından kötü buluyor? Kimisi demiş 64 bit vista kullanıyorum problem yok win7 kötü kimisi demiş kimisi win7 7264 kurdum sapıttı bilgisayar diye, kimisi demiş iki tane grafiksel olay düzelti iyi mi oldu sanki falan... Öncelikle şunu söyleyeyim tabi bilmediğinizi varsayarak. Vista tamamen Microsoft'un satış stratejisi olarak henüz tamamlanmadan piyasa sürüldü ve birçok kullanıcı tarafından kötü bulundu çünkü gerçekten kötüydü en azında bir bilgisayarcı olarak bunu söyleyebilirim. Senin sisteminde belki güzel çalışabilir o senin sisteminin performans açısından iyi olmasındandır. Herkesin bilgisayarı senin kadar iyi olmayabilir lütfen bunuda bi düşün. Örnek olarak win7 netbooklarda bile gayet güzel çalışırken Vistanın herhangi bir sürümünü, bırak netbook u, düşük seviye bir bilgisayara yüklemek nerdeyse imkansız. Ayrıca şu 7264 olayında bilgisayarın sapıtması gayet normal kimse sana git ara sürüm kur demedi. Ayrıca sıradan kullanıcının gördüğü sadece değiştirilen arayüz kimse kaput altında yapılan geliştirmeleri, eklenen özellikleri, iyileştirilen performansı görmüyor. Lütfen arkdaşlar bilip bilmeden yorum yapmayalım. Vista çıktığında da her kafadan bi ses çıkmıştı ve sizin gibi kullanıcıların yorumlarını okuyarak herkeste yanlış fikiler oluşmuştu. En basiti Vista da hiçbir oyunun çalışmayacağı idi. Lütfen hatırı sayılır sitelerden gerçek windows incelemelerini okuyarak profesyonel fikirler edinin, bilip bilmeden konuşmayın, kendi kafanızdan fikirler uydurarak insanları yanlış yönlendirmeyin.

vistadaki hatayı sanırım bu işletim sistemi ile kapatacak. işallah googlede kısa bir süre sora batacağını görecez.

Vista ve Windows 7 kolonya gibi uçucu.Bizler görmedik mi Vista kullanıp Xp'ye geçenleri. Şimdi Windows 7 kuranlar tekrar Xp'ye geçecekler.Xp'nin görsel ve işlevsel olarak düşük olduğunu hepimiz biliyoruz ama kimse eline su dökemez diyorum.Birde Sp2'den sonra Sp3'ün çıkmasıyla Sp2 maalesef kullanılanamaz hale geldi ve Sp3 Vista'nın neredeyse aynısı.Bizler Sp2'nin Windows 7 gibi işlevinin arttırılmasını fakat görsel olarak aynı kalmasını istiyoruz.

zaten microsoft paket olarak sattığı windowstan değilde bilgisayarla birlikte satılan windowstan para kazanıyor. çoğunluk yeni bir bilgisayar alırken işletim sistemini almak zorunda kalırken kimse halihazırda bulunan bilgisayarı için işletim sistemi almıyor (çoğunluk)

32 BIT MI TAVAN YAPACAK 64 BIT MI ULKEDE KAC KISI 64 BIT KULLANIYOR? BU KIMSELER LE SOHBET EDILEBILINIYOR MU? 32 BIT LI PC 64 BIT LIK PC YLE SOHBET EDEBILIR MI

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir