Gereksiz dosyalardan kurtulun

Windows'un Disk Temizleme aracı ile sabit diskinizde yer kaplayan gereksiz dosyalardan kurtulun.

Dosyaları görüntüleyin

Dosyaları görüntüleyin
Diğer seçenekler sekmesi altından yüklü olan programlara ulaşmak mümkün.

6. Dosyaları görüntüleyin
Listedeki bazı öğelerde "Dosyaları göster" seçeneğini kullanabilirsiniz. Örneğin"Geçici İnternet Dosyaları" bölümünde bu işlevi kullanarak Internet Explorer'ın depoladığı dosyalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir karara vardıktan sonra pencereyi kapatabilir ve temizleme işlemine geri dönebilirsiniz.

7. Diğer seçenekleri kullanın
"Diğer Seçenekler" sekmesinin yardımıyla daha başka Windows araçlarına da erişebilirsiniz. İlk iki seçenek sizi Denetim Masası'ndaki "Program Ekle/Kaldır" bölümüne götürecektir. Burada istemediğiniz programları veya Windows bileşenlerini kaldırabilirsiniz. Sonuncu seçenek ise, sizi "Sistem Geri Yükleme" işlevine götürür. Buradan da eski ve geri dönüşün anlamsız olduğu geri yükleme noktalarını silebilirsiniz.

Vista kullanıcılar ise, "Diğer seçenekler" sekmesi altında iki seçenek bulacak. İlk seçenek yardımıyla hem yüklü programlara, hem de Windows bileşenlerine ulaşmak mümkün. İkinci seçenekte ise "Sistem Geri Yükleme"nin yanı sıra, Vista Ultimate'in gölge kopyalarına da ulaşabilir, gereksiz gördüklerinizi silebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

pek bi işe yaradığı söylenemez..

gereksiz dosya denen şeyler, install esnasında zip'lerin açıldığı cahce ise un-install sırasında çoğunlukla gerekiyor o zip folder'lar..
Diğer yandan gereksiz dosya denen şey ie'nin cache'i ise orayı zaten silebiliyoruz.
Öbür türlü gereksiz denen dosya .log uzantılı kurulum bilgileri ise un-install sırasında %25'te olsa kullanılıyor onlar yine..
Bana asıl gereksiz dosya diye zaten kaldırdığım programların .dll kitaplıklarını silen ve registery'ide program kayıtlarını yok eden bir şey lazım. Onu da sanırım mükemmel olarak deep-freeze yada sistem monitörlüğü yapan un-install programları yapıyor.
Yoksa akıllı kısayolların saklandığı recent klasörünü temizlemek 1 MB bile etmez.

Onlarca sağlam temizleyici varken, Windows'un yarım yamalak iş gören temizleyicisini neden kullanayım ki?

ben advanced windows care programı ,ccleaner,windows disk temizleyici ,windows disk birleştirici gibi programlar ,ayrıca
daha bir çok özelliği olan programlar var mesela : tune up optimizer gibi sisteme ayar çekebileceğiniz başı boş dosyaları silebileceğiniz programlar var..

arkadaşlar benden size tavsiye o program bazen işe yaramıyor o yüzden kullanmayın geçen gün C' de boş yer kalmamıştı dedim ki bari windows disk temizleme aracını kullanayım da biraz yer açılsın dosyaları silmeye başladı biraz zaman geçtikten sonra bilgisayar kendiliğinden silme işlemine devam ederken kapandı. Ve de bi daha açılmadı güvenli mod da bile açılmadı format atmak zorunda kaldım :(

Arkadaşlar sakın kurmaya kalkmayın tam 1 hafta 10 gün bilgisayarsız kaldım windows üzerine windows kurdum genede bilgisayarım ruh gibi...

Gereksiz dosyalardan bedava olan Ccleaner ile kurtuluyorum.

windows'un hangi programı doğru düzgün çalışıyorki ztn bnce disk temizleme bir işe yaramıyor

Dİsk temizlemeden ve bildik disk temizleme programlarından yararlanarak haftada bir ya da ayda bir temizlerim

Ace utilities disk temizleme alananında bir numara....

Disk Temizleme bir işe yaramaz zaten Windows'un hangi programı tam doğru düzgün çalışır?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir