Windows 10 aktivasyonu artık daha kolay!

Windows 10'u yükseltmeyle uğraşmadan, boş bir sabit diske kurmak isteyenlere iyi haber, burada...

Windows 10 aktivasyonu artık daha kolay!

Windows 10'un Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları için ücretsiz bir güncelleme olarak sunulması müthiş olsa da, kullanıcıların şikayetçi olduğu bir durum vardı. Yükseltme işlemlerini geçmeden "temiz" yükleme yapmanıza izin verilmiyordu. Aktivasyon sisteminin çalışma şekli, ancak bu yükseltme sürecini geçtikten sonra temiz yüklemeye izin veriyordu.

Şimdi ise Microsoft, aktivasyon sisteminde bir değişiklik yaparak Windows 7 veya 8.1 anahtarını kullanarak Windows 10 yüklemeyi çok daha kolay bir hale getirdi. Firmanın verdiği bilgiye göre Windows 10 Insider Preview'u yüklerken sistem otomatik olarak aktifleşmezse, Windows 7, 8 veya 8.1'in ürün anahtarını girebileceksiniz. Windows 10'u temiz olarak ön yükleme medyasından yüklediğinizde önceki Windows sürümlerinin anahtarlarını kullanmanız mümkün olacak.

Öncesinde Microsoft'un sunucularına geçerli bir Windows 10 makinesine sahip olduğunuzu göstermenin tek yolu, Windows 7 veya 8.1'den yükseltmekti. Firma bu şekilde donanım yapılandırmanızı Windows 10 aktivasyonuyla eşleştiriyordu. Şimdiyse Microsoft, bu işi otomatik hale getirmiş görünüyor. Yani kullanıcılar, artık Windows 7 ve 8.1 anahtarını kullanarak temiz bir Windows 10 kurulumu yapabilecekler.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

olması gerekende buydu

Windows 10 build 10565 ile geliyor bu özellik bilginize

Kullanmıyorum, mutluyum

3 tane laptop formatladım, temiz kurulumlu olsun diye 2 günümü yedi.

@Metinolmetin haha. Naptin 7 ye donup yukseltip tekrar temiz kurulum mu

Bu özellik sadece Insider olan sürümler için mi?

Ürün etkinleştirme anahtarı yükselttikten sonra gömülü oluyormuş, temiz kurulum yapıp denemedim. Sistem ilk kasılma veya bazı arızalar baş gösterdiğinde, temiz kurulum yapmayı düşünüyordum. Güzel bir haber teşekkürler Microsoft ve haberi paylaşan Chip online. Artık çekincem kalmadı!

Cok mu zormus ta insanları bu kadar ugrastırdılar.

Korsan kullananlar için Yükseltme Şart, benden demesi.

sadece önizleme sürümlerinde mi yapılabilecek?

Hayır sadece önizleme sürümleri değil hepsi. Ben windows 10çıktığında kurdum windows 8 ve windows7 li bilgisayarlara, yeni birşey değil eskidende vardı bilmem build bilmem ne sürümüyle gelecek diye birşey yok winfows 7 ve8 keyleriyle temiz windows 10 eskiden de yükleniyordu. Keyiniz yok ise bazı sitelerden keylerinizi öğrenebilirsiniz

Normal Windows için değildir , deneme sürümü içindir. yazan kişi bunu net olarak açıklamamış ama böyle sanırım çünkü normal Windows kabul etmiyor. boşu boşuna 4-5 saatim gitti.

w10da nokia suite sorunu çözülmedi gitti

Windows=BELA 8de zıçmışlardı, 10da sıvadılar. Bi yükseltme yaptım, sim kart kilidi açılmıyor, uyku modunda cihazın ekran aydınlatması çalışıyor. Vs. Vs. Vs.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir