Windows 10 Home buna izin vermeyebilir!

Windows 10'un Home sürümü, daha önce görmediğimiz, ilginç bir kısıtlamayla gelebilir!

Windows 10 Home buna izin vermeyebilir!

Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium ve Windows 8.1'in Pro olmayan sürümlerini kullananlar, 29 Temmuz'dan itibaren Windows 10 Home'a ücretsiz geçiş yapabilecekler. Windows 10'un özelliklerinin listelendiği web sayfasında yer alan bir paragraf ise Windows Home'la ilgili ilginç bir durumu ortaya çıkardı.

"Windows 10 Home kullanıcıları, güncellemeleri Windows Update üzerinden otomatik olarak alacaklar. Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise kullanıcıları, güncellemeleri erteleyebilecekler."

Microsoft'un kullandığı bu cümleler durumu çok net biçimde açıklamasa da, Windows 10 Home kullanıcılarının güncellemeleri yüklemeyi erteleme seçeneğinin olmayacağı anlaşılıyor. Windows 8.1 ve Windows 7'de güncellemeleri ertelemek mümkündü.

Buradan Windows 10 Home'un güncellemeleri otomatik olarak indireceğini ve yükleyeceğini anlıyoruz. Tabi ki bu, Windows 10'un kendi kendine baştan başlayacağı anlamına gelmiyor, ancak Home kullanıcılarının sorunlu güncellemeleri atlama şansı olmayabilir. Windows 10'un şu anki yapılarında güncellemeleri otomatik olarak kontrol ettirebiliyorsunuz - elle kontrol veya güncellemeleri ertelemek için herhangi bir seçenek bulunmuyor. Bu örneğin Home sürümüne de yansıması olası.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\

Daha önce güncellemeler için çeşitli koşullar belirlemeye izin veren yukarıdaki anahtar da artık kayıt defterinde bulunmuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Microsoft un hatali Güncelleştirmesi yüzünden Windows çökerse.ya da hata herhangi bir sorunda. Microsoft bunun hesabını nasıl verecek. Yuklemiyorum zorla mı

@03 Haziran 2015 17:01 Zorlaymış kardeş :)

Her yere bu kadar yaymaya çalışıyorsunuz! İnşallah saatli bomba yapmıyorsunuzdur! Şirket bilgisayarlar güncellemeden dolayı çalışmazlarsa çok zarar ederler, sorumlusu da siz olursunuz eyy mindowsun yetkilileri! :)

@03 Haziran 2015 17:52 şirket bilgisayarları neden "Home" sürümünü kullansın? onlar için "pro" ve "enterprise" sürümleri var işte :)

O anahtarı manuel olarak eklersin olur biter :D

Şirketlerde ve kurumlarda güncelleme zamanlarının ayarlanması gerekebiliyor. Ev kullanıcıları için gerek görülmemiş sanırım. Ben şimdiye kadar tüm güncelleştirmeleri yayınlanır yayınlanmaz yükleyen birisi olarak herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bahsettiğiniz sorunlu güncellemeler herkesi etkilemiyor sanırım.

Win 7 home premium kullanıyorum win 10 rezerve yaptım benim belirleyeceğim zamanda yükleyebileceğim yazıyor ayrıca win 10 u aldıktan sonra bilgisayara format atılsa bile win 7 yükleyip sp 1 i yükledikten sonra tekrar win 10 güncelleme olarak geliyormuş windows topluluğu sayfasında bunlarla ilgili sorular sormuşlar ve yetkili cevap vermiş.

win 10 pro 10130 güncelemeler zaten otomatik iniyor erteleme seçanaeği alta var da ne işe yarar 8 -7 deki gibi güncellemeleri seçemiyorsunuz ne bulursa indiriyor ekran kartı drv güncel olan sorunlu ilağa indiriyor kuruyo geri eskisini kuruyosun tekara indiriyor kısır dön güye girdik ayrıca realtek 5.1 optik çalışmıyor analog yeni düzeldi. 29 Temmuz da bfinalmi çıkacak bence rc final ağustosta yazmış win 10 sitesinde.

3. PARTİ Programlarla Bunun Önüne Geçmek Mümkün. :) Endişelenemyin

Ne yapsan yeridir Microsoft sana amadeyiz. hiç birizimiz gık bile çıkamaz. Bügüne kadar kısıtlamadığın hataydı

windows 7 ultimate , windows 10 a update ile otomatik güncellenirmi

Hanımlar beyler, Microsoft'un en azından ev kullanıcısı için güncelleştirmeleri zorunlu yükleme kararı alması kimseyi endişelendirmesin, bu aslında iyi bir haber? Bu karar sizin-benim için değil, anneleriniz-babalarınızın işine yarayacak bir karar? Orta yaş üstü kullanıcıların "güncelleştirme nedir, nasıl yüklenir" konularındaki bilgisizliklerinden her yıl milyonlarca cihaza virüs, trojan, adware vb. yükleniyor. Onların kişisel veri güvenliği için alınmış bu kararın iyi tarafından bakın.

Eğer ben win7 ile gelen özellikleri kaybedeceksem Win 10 a geçmem.home basic ve home premium bir mi de ikisinede home veriyorsun be microsoft.

Arkadaşlar mobil 10 ne zaman gelecek

Saçmalı kotası olmayan iş yerinde güncelleyecek veya kotasını yada akk yi aşınca güncelleyecek adam ne yapacak ? İos da dahil tüm ama tüm sistemlerde bu seçenek kullanıcılara bırakılıyor bu saçma bir karar !

Ubuntu akar gider. Ben özgürüm, Windows kullananlar bu kısıtlamalarla uğraşsın. Şaka gibi ya güncelleştirmeyi açıp kapamaya müsaade etmiyor. :) Güvenlik v.s. bırakta millet karar versin akıllı bıdık seni:)

Oyun oynarken devreye girerse nadella'yi pakistan'a kaldirirlar.

ondan sonra neden xp`yi bırakmıyorsun diyorlar, işte bu sebeplerinden sadece biri, windows 10 ile yeni kısıtlamalarla geliyor, microsoft yönetici değişmesine sebep olduğu halde en ufak ders almamış, aynı tas aynı hamam. windows 7-8`de de yığınla saçma sapan kısıtlama, hata eksik doluydu, adamlar eax`ı kaldırdılar ses kartım oynadığım oyun eax destekli microsoft yüzünden kullanamıyorsun, ortalık gif kullanımından geçilmiyor, windows 7 yine gif desteği kaldırıldı. linux akar!

peki bu windows 10 dan sonra ne çıkacak aldığım son haberbe göre windows 11-12 felan çıkarmayacak sadece 10 üzerinden güncellemeye devam edecek

@07 Haziran 2015 01:30 Windows 10 yapı numarası şeklindeki sürümlerle geliştirilecek böylelikle kendiliğinden 11,12,13 gibi farkında olmadan yükselmiş olur.

Windows Uptade üzerinden idniriyorum aldığım hata Windows 10 Home sürümüne yükselt Yükleme tarihi: ?29.?07.?2015 12:47 Yükleme durumu: Başarısız Hata ayrıntıları: Kod 80240020 Güncelleştirme türü: Önemli Windows'un bir sonraki sürümünü yükleyin. Ek bilgi: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=507415 Yardım ve Destek: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=507417

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir