Windows 10, Spectre Yavaşlığını Kaldıracak

Spectre ve Meltdown yamalarının neden olduğu performans düşüşü, sonraki Windows 10 güncellemesiyle neredeyse tamamen ortadan kalkacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10, Spectre Yavaşlığını Kaldıracak

Intel işlemcilerde Spectre ve Meltdown açıklarının geçen sene keşfedilmesinin hemen sonrasında firmalar, onarımlarını hızla sunmaya çalışmışlardı. Ancak yamalar, PC'lerin her zamankinden yüzde 18 gibi yüksek oranda yavaş çalışmasına neden oluyordu. Bazı durumlarda yavaşlama, yüzde 30'a ulaşabiliyordu.

Bazı firmalar sunucularında ciddi performans kayıpları yaşarken Google'ın bulut sistemleri, bir mühendisin çalışmaları sayesinde neredeyse hiç etkilenmedi. Google'dan Paul Turner, Spectre ve Meltdown'un etkilerini azaltmak için Retpoline adını verdiği, neredeyse hiç performans kaybına yol açmayan alternatif bir çözüm geliştirdi.

Microsoft, şimdi aynı çözümü kendi işletim sisteminde kullanmak istiyor. Bu çözüm, Windows 10'un bir sonraki işlev güncellemesiyle (kod adı 19H1) işletim sistemine ilave edilecek.

Windows Kernel takımından Mehmet İyigün, bu değişikliğin önceki onarımlar yüzünden düşen performansı ciddi biçimde iyileştireceğini söylüyor. İyigün'e göre Retpoline tabanlı onarımlar, "parazit düzeyinde" sayılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Amd kullanın böyler dertleriniz olmasın.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost