Windows 10 sürümleri açıklandı!

Windows 10'un kaç sürümü olacak, cep Windows'unun adı ne olacak? Resmi olarak açıklandı!

Windows 10 sürümleri açıklandı!

Microsoft, farklı cihazlara gelecek olan Windows 10 sürümlerinin isimlerini ortaya çıkardı.

Firmanın yayınladığı bir blog gönderisi, PC'lere, tabletlere, HoloLens'e ve kurumsal cihazlara sunulacak olan Windows 10 sürümlerinin isimlerini bizlere gösterdi. Buna göre Windows 10 Home, işletim sisteminin PC'lere, tabletlere ve 2-in-1'lere yönelik ana tüketici sürümü olacak. Bu arada Microsoft, Xbox One sahiplerinin oyunları Windows 10 PC'lerinde oynayabileceklerini de doğruladı. Windows 10 Pro ise PC'ler, tabletler, 2-in-1'ler üzerinde daha çok denetim sağlayan, küçük şirketlere yönelik bir sürüm olacak.

Akıllı telefonlara ve daha küçük ekranlı cihazlara özel Windows 10 Mobile, farklı Windows 10 sürümlerinde kullanılabilen evrensel Windows uygulamaları sayesinde masaüstündekine benzer biçimde işleyecek. Böylece Microsoft, telefonları için kullandığı "Windows Phone" isminden vazgeçip, daha basit, Windows 10'a vurgu yapan bir isme geçtiğini bir kez daha doğrulamış oldu.

Kurumsal müşteriler, Windows 10 Pro'nun üzerine daha da gelişmiş denetimler ekleyen Windows 10 Enterprise ile daha yüksek bir güvenlik sağlayabilecek, mobil cihazları yönetebilecekler.

Windows 10 Enterprise'a benzeyen Windows 10 Education, kurumlar yerine okullara yönelik olacak. Windows 10 Home veya Pro kullanan öğrenciler için bu sürüme yükseltmeye yönelik yollar sunulacak.

Microsoft, Windows 10 Enterprise ve Mobile Enterprise'ın özel sürümlerinin ATM'ler, satış noktaları, el terminalleri, endüstriyel robotlar gibi cihazlara da geleceğini doğruluyor. Nesnelerin internetine yönelik Windows 10 IoT Core, Windows 10'la aynı zamanda piyasaya sürülecek.

Windows 7, 8.1 ve Windows Phone 8.1 sahipleri için ücretsiz sunulacak olan Windows 10'un final sürümünün yazın ortalarında yayınlanması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Sabırsızlıkla bekliyoruz bakalım o merakımıza sabrımıza değecekmi .yoksa 8.1 gibiymiş deyip yerimizde oturacakmıyız

Sonunda Home ile Pro'ya geri döndüler. :D

Arayüzdeki o önemli değişiklikleri isteğe bağlı hale getirmedikçe Windows 7 kullananlar geçmezler. Mesela ben geçmem :) Zaten çok önemli bir yenilik de yaptıkları yok. Cortana Türkçe gelmedikçe tabi. Türkçeye conficker kadar bile değer vermediklerinden Türkçe geleceğini de sanmam. Benim gibi parayla işletim sistemi alanlar da aşağı yukarı aynısını düşünüyorlar.

@14 Mayıs 2015 11:49 tek getidisi dx12 oda oyun oynamıyorsanız boş.

@14 Mayıs 2015 11:49 Olaya anca bu kadar fakir bakılabilirdi :D Adam evrensel uygulamalar diyor, Windows 10 mobile diyor, X Box One diyor, tarayıcıya kadar köklü değişimler yapıyor, kalkıp "çok önemli bir değişiklik yok" diyor, arayüz sadece diyor :D

@14 Mayıs 2015 11:49 Türkçeye önem vermeyen firma mı :D karnım ağrıdı

İşte budur harika bir iş çıkarmışlar

ücretsiz ama : eski 7 8 gibi süresiz lisans artık olmayacak yılık lisans satmaya başlıyor ms win 10 dan sonra güncellemeyle yeni win buildeleri gelecek ama yılık lisans alınacak bu yüzden win 10 ilk yıl ücretsiz win 10 betadan da finale 1 yıl ücretsiz onan sonda heryıl para paraa paraaa şimdi win 7 veya 8.1 süresiz lisans sahibiyken 1 yılık win 10 neden geçelim. win7 den sonra 5-6yıldır bi ilerleme gösteremedi , win 10 tek iyi yanı dx12 bunuda berbat klasörler ve iconlarla mahvediyor.

@14 Mayıs 2015 15:53 yok öyle bişi yeni özellik için geçerli olacak o ileriki yıllarda ama sen bu haliyle kullanabilcen aldıktan sonra

@14 Mayıs 2015 15:53 Bir bilgi hatasını düzelteyim. Yıllık lisans diye birşey yok. Microsoft şunu diyor. Eğer bir yıl içinde bilgisayarını Windows 10'a güncellersen bir daha hep ücretsiz kullanacaksın. Lütfen öğrendiklerimize dikkat edelim.

@14 Mayıs 2015 23:14 bende tam aynısını söyledim niye beni düzeltiyon :D

@15 Mayıs 2015 07:54 Seni değil onu düzeltecektim :) Ama mesajlar geç geldiği için seninkini görmedim. Seni de düzelteyim ama :) özellik geçişleri de ücretsiz olacak. Aynı 8 ile 8.1 geçişinde olduğu gibi

bu işletim sistemi herkes bekliyor ama pişman olçak bakın görün windows 8 olduğu gibi heyecan ile beklendi sonunda işletim sistemi fiyasko oldu windows 10 zaten windows 8.1 gelcek güncelleme olarak düşünülen birşeydi şimdi işletim sistemi diye çıkaracaklar para kazanamiyacaklarını bildikleri için bu işletim sistemini 1 yıl bedava olarak kullanmaya izin veriyorlar görünüş olarak iyi değil zaten pek kullanışlı gözükmüyor ekleme gibi duruyor herşey gidici gibi duruyor güven vermiyor

@14 Mayıs 2015 17:41 yoo süper duruyor, indirdim deniyorum gayet beğendim

sadece 1 sene ücretsiz kullanılabilecek tamamen ücretsiz olmayacak..

@14 Mayıs 2015 22:13 bir sene içerisinde win8 den yükseltmek ücretsiz. yükselttikten sonra öbür boyu kullan

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost